Atlas Sztuki Janusza Towpika

Skomentuj (2)

Artysta plastyk, ilustrator książek i atlasów przyrody, animalista – takimi słowami opisać można w wielkim skrócie Janusza Towpika, którego wystawę będziemy mogli obejrzeć w Muzeum Nadwiślańskim.

Już niebawem, bo 22 stycznia otwarta zostanie nowa wystawa w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego. Tym razem w mieszczącym się przy kazimierskim Rynku gmachu zobaczymy wystawę poświęconą twórczości Janusza Towpika (1934-1981) – artysty plastyka, ilustratora książek, atlasów przyrodniczych, ale także animalisty i wykładowcy.

Artysta urodził się w Cieszynie, jednak całe życie był związany z Warszawą. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie był później asystentem i wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby.

- Od początku lat 60. ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przede wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop – czytamy w informacji prasowej.

Janusz Towpik współpracował z takimi czasopismami jak „Łowca Polski”, „Płomyk” czy „Przyroda Polska”, ale również projektował małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, ekslibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane.

Nieco później artysta współpracował z warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne. Był także twórcą jednego z pierwszych w Europie koła plastycznego dla dzieci, które z resztą sam prowadził.

Ostatnie prace Towpika to cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.

W niedzielę, 22 stycznia 2017 o godzinie 13.00 w Galerii Wystaw Czasowych będziemy mogli usłyszeć wiele ciekawych rzeczy o artyście oraz obejrzeć przygotowaną wystawę poświęconą jego twórczości zatytułowaną „Atlas Sztuki Janusza Towpika”. Wstęp jest oczywiście wolny.

- Wystawa zaprezentuje bogatą i różnorodną pod względem tematyki, rozwiązań kompozycyjnych i technik artystycznych sztukę Janusza Towpika – zapowiadają organizatorzy wystawy. – Ważnym aspektem wystawy będzie ukazanie procesu twórczego, który poznamy dzięki zestawieniu wstępnych szkiców, rysunków i projektów z gotowymi już ilustracjami, gobelinami czy intarsjami.

Kuratorem wystawy jest dr Seweryn Kuter, za oprawę graficzną odpowiedzialny jest Norbert Kiljan, zaś za współpracę organizacyjną – Anna Polak. Przy organizacji wystawy pomocne okazały się także konsultacje merytoryczne z Barbarą Towpik – Roszkiewicz.

Wystawę będzie można oglądać do 17 kwietnia w godzinach pracy galerii muzealnej: 9.00 – 16.00.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę