Atlas Sztuki Janusza Towpika

Skomentuj (2)

Artysta plastyk, ilustrator książek i atlasów przyrody, animalista – takimi słowami opisać można w wielkim skrócie Janusza Towpika, którego wystawę będziemy mogli obejrzeć w Muzeum Nadwiślańskim.

Już niebawem, bo 22 stycznia otwarta zostanie nowa wystawa w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego. Tym razem w mieszczącym się przy kazimierskim Rynku gmachu zobaczymy wystawę poświęconą twórczości Janusza Towpika (1934-1981) – artysty plastyka, ilustratora książek, atlasów przyrodniczych, ale także animalisty i wykładowcy.

Artysta urodził się w Cieszynie, jednak całe życie był związany z Warszawą. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie był później asystentem i wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby.

- Od początku lat 60. ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przede wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop – czytamy w informacji prasowej.

Janusz Towpik współpracował z takimi czasopismami jak „Łowca Polski”, „Płomyk” czy „Przyroda Polska”, ale również projektował małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, ekslibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane.

Nieco później artysta współpracował z warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne. Był także twórcą jednego z pierwszych w Europie koła plastycznego dla dzieci, które z resztą sam prowadził.

Ostatnie prace Towpika to cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.

W niedzielę, 22 stycznia 2017 o godzinie 13.00 w Galerii Wystaw Czasowych będziemy mogli usłyszeć wiele ciekawych rzeczy o artyście oraz obejrzeć przygotowaną wystawę poświęconą jego twórczości zatytułowaną „Atlas Sztuki Janusza Towpika”. Wstęp jest oczywiście wolny.

- Wystawa zaprezentuje bogatą i różnorodną pod względem tematyki, rozwiązań kompozycyjnych i technik artystycznych sztukę Janusza Towpika – zapowiadają organizatorzy wystawy. – Ważnym aspektem wystawy będzie ukazanie procesu twórczego, który poznamy dzięki zestawieniu wstępnych szkiców, rysunków i projektów z gotowymi już ilustracjami, gobelinami czy intarsjami.

Kuratorem wystawy jest dr Seweryn Kuter, za oprawę graficzną odpowiedzialny jest Norbert Kiljan, zaś za współpracę organizacyjną – Anna Polak. Przy organizacji wystawy pomocne okazały się także konsultacje merytoryczne z Barbarą Towpik – Roszkiewicz.

Wystawę będzie można oglądać do 17 kwietnia w godzinach pracy galerii muzealnej: 9.00 – 16.00.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę