Dwa Brzegi: Co w programie?

Skomentuj (4)

Znamy już zarys programu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2011. 4 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, promująca piątą już edycję Festiwalu.

Już po raz piąty mam przyjemność zaprosić wszystkich entuzjastów dobrego kina na Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą. Tak jak poprzednie edycje, tak i ta proponuje program całkowicie autorski, który tworzymy, wierząc, że życie ze sztuką i kulturą czyni nas. Poprzednie edycje festiwalu z roku na rok potwierdzały, że na DWA BRZEGI przyjeżdża publiczność ciekawa świata i ludzi, która lubi być zaskakiwana. Nie jesteśmy festiwalem dużym w sensie liczby projekcji, ale za to gwarantujemy satysfakcję z obcowania ze sztuką, z wieloma twórcami, niespiesznych rozmów i spotkań. SLOW FILMMOOD[:)] to coś, czego nam na co dzień bardzo brakuje! Stałe, sprawdzone sekcje: „Świat pod namiotem”, „Muzyka moja miłość”, „Na krótką metę”, „Wielkie kino na Małym Rynku” a w nich filmy wybrane na światowych festiwalach, fabuły i dokumenty, często po raz pierwszy prezentowane w Polsce.

Nowe w tym roku będzie spojrzenie pod hasłem Viaggio in Italia i retrospektywy Roberto Rosseliniego, Liliany Cavani, a w sekcji Literatura i ekran pokażemy filmy na podstawie książek sycylijskiego pisarza Leonardo Sciascia. I jeszcze jeden nowy, ciekawy, mało u nas znany nurt - „mocumentaries”, czyli filmy, które posługują się forma dokumentalna do opowiedzenia historii nie zawsze dokumentalnych, wśród nich także filmy z tak zwanego nurtu "found footage".

Muzyczne otwarcie to po raz pierwszy w Polsce koncert DANIELA MELINGO. Kultowy artysta z Argentyny wraz z zespołem zagra utwory ze swoich dwóch ostatnich płyt: Santa Milonga i Maldito Tango.


Zapraszam na MAŁY WIELKI FESTIWAL do Kazimierza i Janowca od 30 lipca do 7 sierpnia. Grażyna Torbicka

 

 

W tym roku w programie Festiwalu znajdą się m.in.:

 

 • Retrospektywa Roberto Rosseliniego - mistrza włoskiego neorealizmu

 

 • Retrospektywa Liliany Cavani - reżyserki i scenarzystki, która w sposób rewolucyjny podjęła w swoich filmach tematyką polityczną. Jej debiut „Franciszek z Asyżu" był wyrazem fascynacji Rosselinim. Na Dwóch Brzegach pokażemy m.in.: „Nocnego Portiera” (Charlotte Rampling, Dirk Bogarde), „Skórę” (Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Burt Lancaster).


 • Retrospektywa Andrzeja Kondratiuka – jedynego reprezentanta neorealizmu w Polsce.

 

 • I Bóg stworzył aktora. Trzy lata temu Festiwal Dwa Brzegi zainicjował retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. Do tej pory naszymi gośćmi byli już Janusz Gajos, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr. W tym roku zaprezentujemy kolejną złożoną osobowość – Zbigniewa Zamachowskiego. Jest jednym z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza ("Pułkownik Kwiatkowski", "Zawrócony", "Sława i chwała"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog 10", "Trzy kolory: Biały") Andrzeja Wajdy, Jacka Borowskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich ( Wiktory'93 i '96, Złota Kaczka'93, Nagroda Bardiniego'97) jak i zagranicznych. Na Dwóch Brzegach osobiście zaprezentuje wybrane role filmowe, teatralne - słowem "Boski Zamachowski”.

 

 • KONCERT OTWARCIA - Daniel Melingo. Argentyński artysta wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Zagra utwory ze swoich dwóch ostatnich płyt: „Santa Milonga” i „Maldito Tango”. Jest postrzegany jako latynoamerykański Tom Waits.

 

 • Viaggio In Italia! W ramach piątej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zapraszamy Państwa na podróż śladami włoskich twórców. Od 30 sierpnia do 7 lipca towarzyszyć nam będzie hasło „Viaggio In Italia”. „Podróż do Włoch” to tytuł filmu – ROBERTO ROSSELLINIEGO - głównego z twórców neorealizmu włoskiego. Reżyser w pełni niekonwencjonalny, eksperymentował z nowymi formami i technikami. Jego filmy stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców europejskich. Andre Bazin, Francois Truffaut, Jean Luc Godard uznali go za ojca chrzestnego „Nouvelle Vague”. Scorsesee zainspirowany filmem „Viaggio In Italia” nakręcił „ Il Mio Viaggio In Italia”, bracia Taviani pod wpływem filmy „Paisa” zaczęli kręcić dokumenty. Jean-Marie Maurice Schérer, oglądając „Stromboli, ziemia Boga” Rosseliniego przyjął pseudonim Eric Rohmer i z filozofii „nawrócił się” na kino.


 • Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego. To szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach, jakie popełnił na swojej drodze artystycznej. Ze spotkań wyłania się nie tylko portret twórcy, ale też bardzo ciekawa dyskusja na temat systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym.


W tym roku zaproszenie do cyklu przyjął m.in. Grzegorz Królikiewicz - polski reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog; autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina. W latach 1976-78 kierował telewizyjną Redakcją Faktu. Później był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Aneks". Od 1981 jest pracownikiem naukowym w PWSFTviT w Łodzi, w 1997 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał także na Filmoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie oraz w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Od 1969 roku zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych oraz pełnych przepychu i rozmachu widowisk teatru telewizji. Jako twórca filmów fabularnych zadebiutował w 1972 głośnym filmem "Na wylot". Grzegorz Królikiewicz jest laureatem wielu nagród, począwszy od Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Lajkoników na Krakowskim Festiwalu Filmowym, poprzez festiwale w Mannheim, Karlovych Varach, Montecatini czy Panamie. W programie Festiwalu miniprzegląd filmów Grzegorza Królikiewicza: „Zabicie ciotki”, „Fort13”, „Na wylot”. Każdą projekcję poprzedzi osobisty komentarz autora oraz prezentacja wybranego filmu krótkometrażowego. Finałem 4 sierpnia (czwartek) po pokazie " Na wylot” będzie Lekcja kina - spowiedź twórcy Grzegorza Królikiewicza.

 

Od 2009 roku „Lekcje kina” są rejestrowane, tworząc archiwum Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Gośćmi cyklu byli już: Bob Rafelson, Bruno Barreto, Sławomir Grünberg, Wojciech Marczewski, Andrzej Titkow, Jerzy Stuhr, Sławomir Idziak, Piotr Szulkin, Filip Bajon, Jan Hrebejk.

 

 • KINO MIĘDZY WERSAMI. Na Dwóch Brzegach zwracamy szczególną uwagę na związki literatury z kinem. Podczas pierwszej edycji romans kina z literaturą obserwowaliśmy na przykładzie pracy Jiri Menzla na prozie Hrabala. Podczas podróży do Włoch bohaterem filmowo – literackim będzie LEONARDO SCIASCIA. Ten poeta i prozaik sycylijski w wyjątkowy sposób portretuje współczesne Włoch. Jego historie nie tylko opowiadają o codzienności tego kraju, wplatając w prozaiczny kontekst filozoficzną analizę społeczno - polityczną. Jego książki sprawiają wrażenie gotowych scenariuszy filmowych, dlatego tak często były przenoszone na ekran. Debacie na temat jego twórczości z udziałem polskich poetów i pisarzy towarzyszyć będzie przegląd filmów, które powstały w oparciu o prozę Leonardo Sciascia :

• „Dzień Puszczyka” reż. D.Damiani
• „Każdemu co mu się należy (od mafii)” reż. E.Petri
• „Cadaveri Eccelenti” reż. F.Rosi


Prześledzimy również włoskie inspiracje w twórczości Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Adama Zagajewskiego.

 

 • Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Dział Programowy postanowił wprowadzić zmiany do regulaminu Konkursu. Tym razem amatorzy i studenci staną w szranki z profesjonalistami i absolwentami szkół filmowych. Do konkursu zostaną zakwalifikowane filmy do 60 minut: fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne wyprodukowane w 2010 lub 2011 roku. Starsze filmy tylko warunkowo będą mogły zostać dopuszczone, o ile ich pokaz na Festiwalu będzie pierwszą prezentacją w Polsce. Nabór będzie prowadzony do 27 maja. Udział w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych DWÓCH BRZEGÓW daje nie tylko okazję do zaistnienia na dużym ekranie, ale także do konfrontacji swoich pomysłów z najtrudniejszym i najbardziej wymagającym jurorem, czyli z publicznością. Nagrodę Główną (3000 zł) oraz dwa wyróżnienia (każde 1000 zł) przyznaje Niezależne Jury. Szczegóły dotyczące naboru pojawią się 15 czerwca na naszej stronie internetowej www.dwabrzegi.pl

 

W ubiegłych latach Niezależne Jury przyznało następujące nagrody:
DWA BRZEGI 2008

 • Nagroda Główna - Jakub Stożek za „Bez upadku”
 • Wyróżnienia: Agnieszka Smoczyńska za „Aria Diva” oraz Jakub Wroński za „American Dream”

DWA BRZEGI 2009

 • Nagroda Główna - Bartek Cierlica za "Grabarzy"
 • Wyróżnienia: Erika Janunger za "Nieważkość” oraz Balbina Bruszewska za "Miasto Płynie"

DWA BRZEGI 2010

 • Nagroda Główna Kuba Czekaj za „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”
 • Wyróżnienia: Ivo Krankowski za „8 historii (Które nie zmieniły świata)” oraz Julia Kolberger za „Jutro mnie tu nie będzie”


Pozostałe krótkie formy filmowe będziemy prezentować w specjalnej sekcji „Na Krótką Metę”. Najkrótsze shorty pojawią się przed pełnymi metrażami w sekcjach „Wielkie Kino na Małym Rynku”, „Kocham Kino” i „Muzyka. Moja Miłość”. Apelujemy, aby ten krótki czas przed seansem został przywrócony Młodym!!!

 

 • PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI. Na Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI najważniejszym i jedynym jurorem jest publiczność. To ona wybiera najlepszy film, oddając swoje głosy w Plebiscycie Publiczności, który towarzyszy DWÓM BRZEGOM od ich pierwszej edycji. Biorą w nim udział filmy z sekcji „Świat pod Namiotem” i „Dokument” oraz premierowe filmy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2010 i 2011. Widzowie oddają swoje głosy na specjalnych kuponach, oceniając filmy w skali od 1 do 5. Wyniki Plebiscytu Publiczności ogłaszane są w dniu zamykającym festiwal. Widzowie, biorący udział w Plebiscycie, mogą ubiegać się o uczestnictwo w praktykach podczas MFF w Wenecji, na które co roku zaprasza partner Festiwalu DWA BRZEGI. Warunkiem jest prawidłowe wypełnienie kuponu do głosowania i podanie danych kontaktowych na odwrocie. Losowanie zwycięzcy odbywa się podczas gali zamknięcia festiwalu.

 

Źródło: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę