Ryszard Hunger i jego powrót do miejsc szczególnych

zobacz więcej (26)

W Galerii Wystaw Czasowym Muzeum Nadwiślańskiego otwarta została wystawa prac Ryszarda Hungera zatytułowana „Znaczenie miejsca”. Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących 14. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
W kazimierskiej Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego zawsze czekają nas wyjątkowe doznania. To właśnie w tym miejscu prezentowane są prace wielu znakomitych artystów. Obecnie wnętrze galerii wypełniły obrazy autorstwa Ryszarda Hungera. Prezentowana tam wystawa, zatytułowana „Znaczenie miejsca” jest jednocześnie jednym z wydarzeń towarzyszących 14. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Ryszard Hunger jest Profesorem Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Artysta jest też autorem 30 wystaw indywidualnych. Brał udział w około 400 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą a jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów, galerii krajowych i zagranicznych oraz w kolekcjach prywatnych.
- Cieszę się, że te prace zaistniały tutaj, w Kazimierzu – mówi Dorota Seweryn – Puchalska, kierownik oddziału muzealnego Kamienica Celejowska i kurator wystawy. - Tak się składa, że akurat teraz mija 35 lat od tego, jak Ryszard Hunger wraz z innymi polskimi artystami został zaproszony do Toskani, do miasta Talla, do miasta sztuki. Po 35 latach ta wystawa i te prace zaistniały w winnym mieście sztuki, czyli Kazimierzu Dolnym.
Prezentowana w Kazimierzu Dolnym wystawa dotyka problemu miejsca w różnych jego kontekstach. Jako miejsce fizyczne, miejsce pamięci, miejsce sztuki czy miejsce graniczne. Istotne jest zaistnienie prezentacji prac Ryszarda Hungera w Kazimierzu Dolnym, który oprócz swojego konkretnego fizycznego umiejscowienia nosi w sobie utopijność i symbolikę czy wręcz metafizykę. Artysta wybrał to miejsce i powraca do niego w ciągłych wędrówkach.
Na wystawie zobaczyć możemy kilka cykli powstałych przez cały dotychczasowy okres twórczości Ryszarda Hungera, m.in. „Okna”, „Koniec drogi”, „Obrazy”, „Imago”, czy ostatni „Przenikanie”.
- Artysta zmaga się z dychotomią świata, gdzie ekspresja, dynamizm, poruszenie próbują dominować – czyztamy w katalogu wystawy. - Harmonia formy, porządek starają się ujarzmiać tamte siły. Dzieje się to na różnych płaszczyznach – człowieka, świata, formy malarskiej. Twórczość Ryszarda Hungera intryguje, pobudza do refleksji i kontemplacji. Stojąc przed obrazami artysty zanurzamy się w świat, dla każdego istotny. Nie ten zewnętrzny, powierzchowny, ale docieramy do jego wewnętrznej struktury. Prace artysty osiągają stan pełnej autonomii, żeby wejść z odbiorcą w dialog. Na płaszczyźnie istności duchowych jest także spotkaniem z artystą, którego rozum, wrażliwość, intuicja wpisane są w dzieło. Ale nie wyklucza to jego niezależności. Mówi ono własnym językiem.
Fragment wernisażu obejrzeć można w materiale video. Wystawa prac Zbigniewa Hungera trwać będzie do 24 września 2020. Oglądać ją można w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego, przy ul. Rynek 19.

Fot.: ASM

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę