KinoNiepodległej! w Kazimierzu Dolnym

Już w najbliższy weekend do Kazimierza Dolnego zawita plenerowe #KinoNiepodległej. Na Małym Rynku odbędzie się pokaz arcydzieł polskiej kinematografii. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wstęp na pokazy jest wolny!
Wraz z początkiem sierpnia na plenerową mapę Polski wrócił cykl pokazów arcydzieł polskiej kinematografii „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Tym razem filmy prezentowane są w Wiśle, Karpaczu, Kołobrzegu, Mikołajkach i Kazimierzu Dolnym. Organizatorem tych wydarzeń jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.
- Podobnie jak w ubiegłym roku, w trakcie cyklu obejrzymy wybrane dzieła najwybitniejszych polskich twórców - czytamy w informacji prasowej. - Tym  razem  będą  to  obrazy m.in. Jerzego   Kawalerowicza, Jerzego Skolimowskiego, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Jana Jakuba Kolskiego czy Andrzeja Barańskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także dzieła mistrzów polskiego dokumentu, m.in. Kazimierza Karabasza, Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego. Pokażemy też prawdziwe perły polskiej animacji – filmy Witolda Giersza, Jana Lenicy czy Juliana Józefa Antonisza. Projekcjom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Wśród gości znajdą się: Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Skolimowski, Krzysztof  Zanussi, Jerzy Zelnik, Jan Jakub Kolski, Grażyna Błęcka-Kolska, Joanna Trzepiecińska i Andrzej Barański.
Spotkania poprowadzi krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski. I co ważne, wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. W trakcie trwania pokazów odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.
W Kazimierzu Dolnym pokaz odbędzie się w najbliższą niedzielę 16 sierpnia. Gośćmi pokazu arcydzieł polskiej kinematografii będą: Joanna Trzepiecińska, Andrzej Barański i Łukasz Maciejewski.
Wydarzenie zaplanowano na godz. 17.00 na Małym Rynku. Jakie filmy będziemy mogli zobaczyć w nadwiślańskim Miasteczku? Na początek - „Ostry film zaangażowany”i „Jak działa jamniczek”, reż. Julian Józef Antonisz, później (godz. 17.20) „Słoneczny zegar”w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, (godz. 19.20) „Dzień pracy” - reż. Andrzej Barański. Na godzinę 19.25 zaplanowano spotkanie z Joanną Trzepiecińską, Andrzejem Barańskim i Łukaszem Maciejewskim. Pokaz zakończy się seansem (godz. 20.15) „Nad rzeką, której nie ma”w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Pokazy filmów, jak i spotkania, prowadzone są zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami wprowadzonymi na czas trwania pandemii COVID-19. Na terenie znajdują się środki do dezynfekcji, a uczestnikom na wejściu mierzona jest temperatura.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę