Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wiosenna promocja

Data: 28 lutego - 26 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wiosenna promocja

Data: 27 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Zamek, legendy i stary Kazimierz - wycieczka z przewodnikiem

Data: 27 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Zwiedzisz Zdegustujesz Posmakujesz

Data: 27 kwietnia

Miejsce: Przewodnicy od pokoleń

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Rozśpiewany Kazimierz

W czasie 38 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym wystąpiło 800 ludowych śpiewaków i instrumentalistów, czyli 23 kapele, 29 zespołów śpiewaczych i 15 solistów śpiewaków oraz w konkursie "Duży - Mały" - 23 grupy wykonawców. Twórcy ludowi prezentowali swój repertuar nie tylko na festiwalowej scenie, ale także spontanicznie w różnych punktach miasta, skupiając wokół siebie tłumy widzów.

Festiwalowe Baszty

Prezentujemy oficjalne wyniki 38 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbył się w dniach 25 - 27 czerwca, oczywiście w Kazimierzu Dolnym.

Służby mundurowe w pierwszy weekend lipca opanują kazimierski rynek. Na pewno pójdzie im to śpiewająco, jako że w dniach 3 – 4 lipca odbędzie się I Przegląd Zespołów Kameralnych i Solistów Instrumentalistów Orkiestr Wojsk Sił Powietrznych RP.
Studenci III roku Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym przystąpili 21 czerwca do pierwszych w historii uczelni egzaminów licencjackich.

Festiwal rozpoczęty

Parada zespołów ludowych rozpoczęła 38 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Festiwalowych gości powitała na rynku kapela góralska Stanisława Ogórka z Cichego Wielkiego z Podhala.

Sercem kazimierzanka

W tomiku poezji "Wiersze z serwetek" lubelskiej poetki Alicji Barton odnajdujemy cykl wierszy "W szafirowym otuleniu" poświęcony Kazimierzowi Dolnemu. Są to krótkie liryki dedykowane bliskim - siostrze i córce, ale także ludziom kojarzonym właśnie z naszym Miasteczkiem - malarzowi Jerzemu Gnatowskiemu czy pisarce Marii Kuncewiczowej. Jej poezje są pełne ciepła, spokoju i otwartości na świat i ludzi. Są pełne wspomnień - na tyle uniwersalnych, że przestają być one jedynie własnością autorki.

Od piątku 25 czerwca, w Kazimierzu będą królować uczestnicy XXXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W ramach imprezy odbędą się m.in. Targi Sztuki Ludowej, koncerty połączone z zabawą ludową oraz konkursy.

Jakość dróg w Kazimierzu pozostawia wiele do życzenia. Już przy wjeździe do miasta straszy koleinami ul. Puławska. Ulice Tyszkiewicza, Witkiewicza, Nadrzeczna, Czerniawy, Krakowska są pełne dziur. Ulica Lubelska – do niedawna rozkopana - stanowiła poważne zagrożenie dla pieszych, zwłaszcza dzieci idących tędy do szkoły. Co na to władze miasta?

Jaga Bronowska

"Puszka Pandory, czyli nadzieja na dnie i pewna herbaciana róża" – tak swoją wystawą zatytułowała Jaga Bronowska. Wernisaż odbył się w sobotę 19 czerwca w Domu Michalaków.
Już po raz piąty Muzeum Przyrodnicze - Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zorganizowało DNI WISŁY.

Zwierzęta z bajek

Fragmenty utworów literackich, ilustracje do bajek i baśni, okazy naturalne oraz ryciny i zdjęcia zwierząt, a wszystko to zaprezentowane w scenerii bajkowego lasu. Takie atrakcje czekają na wystawie „Zwierzęta z bajek” w Muzeum Przyrodniczym.
W dniach 25 i 26 maja w budynku Liceum Ogólnokształcącego odbyły się konferencje metodyczne dla nauczycieli uczących przedmiotów informatycznych. Organizatorzy spotkań to: Zakład Systemów Informatycznych Politechniki Lubelskiej, PTI-Polskie Biuro ECDL, Kuratorium Oświaty w Lublinie. Następnie nauczyciele uczestniczyli w VII Seminarium Nauczycieli Informatyki i Technologii Informacyjnej.
Grafiki do koreańskiej bajki "Chłopiec z doniczką bez kwiatów" zaprezentowała 29 maja w sali z amorkiem Kazimierskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Szewczuk, studentka grafiki Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Wystawę wpisaną w cykl imprez organizowanych przez Muzeum Przyrodnicze pt. „Święto bajki” otworzyli - Monika Dudzińska, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, oraz Wiktor Kowalczyk, kierownik Muzeum Przyrodniczego - oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Derbowe baty

Na ten mecz czekali wszyscy kibice – i ci w Puławach, i ci w Kazimierzu. Niektórzy podobno czekali od paru lat... Niestety kibice Orłów będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o tym, co się wydarzyło - pierwsze w historii derby z Wisłą rozegrane na naszym terenie, zakończyły się sromotną porażką drużyny Orłów 0-5...

Uczta melomana

Niedzielny (16 maja) koncert w kościele farnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu Dolnym śmiało można nazwać wydarzeniem artystycznym sezonu. W ramach Polsko – Izraelskiego Festiwalu Przyjaźni przed kazimierską publicznością wystąpiła orkiestra smyczkowa Sinfonietta Cracovia pod batutą dyrygenta z Izraela Simcy Heleda.

Kazimierz na sportowo

13 maja kazimierski Rynek i przyległe do niego uliczki zamieniły się w wielką bieżnię. W dziewiątych już biegach ulicznych o puchar burmistrza Miasta Kazimierza Dolnego uczestniczyło 593 zawodników nie tylko z terenu naszej gminy, ale także z Janowca, Żyrzyna, Kurowa, Osin czy nawet odległego Baranowa.
Po nienajlepszych występach Orłów, nasi kibice zaczęli brać pod uwagę nawet możliwość spadku do A klasy. A tu nagle niespodzianka - trzy wygrane z rzędu, w tym dwie na wyjeździe!

Euroklapa

7 maja mieszkańcy Kazimierza mieli szansę spotkać się z urzędnikami Parlamentu Europejskiego. Goście zarezerwowali rejs statkiem po Wiśle, podczas którego chcieli przybliżyć zasady funkcjonowania Parlamentu. Niestety nikt z władz miasta nie powitał delegacji, zaś informacja o imprezie nie została przekazana mieszkańcom.

Łukasz Morawski

Spontaniczność i swoboda rozsadzająca płótno – niemal do rozrzutności... Oko i ręka ustokrotnione w swoich błyskawicznych niezawodnych decyzjach. Obrazy te nie potrzebują żadnych słów, by uzasadnić swoje ekscytujące trwanie - tak o malarstwie Łukasza Morawskiego wypowiada się prof. Zdzisław Jurkiewicz. Chcących przekonać się o prawdziwości tych słów zapraszamy do końca maja na wystawę do Domu Michalaków.
Po raz pierwszy w Kazimierzu zaprezentowano prace Jana Wydry. Wystawę zatytułowaną "Jan Wydra (1902-1937) Twórczość" można oglądać do końca czerwca w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego. Wernisaż odbył się w niedzielę 9 maja.
Pokaż stopkę