Lato z muzyką

Skomentuj (1)

Letnie Wieczory Muzyczne zainaugurował w tym roku koncert orkiestry kameralnej Polska Sinfonietta. W kościele farnym wystąpili: Maria Nowak – skrzypce, Marek Roszkowski – obój, Marcin Zieliński – organy. Słowo wstępne tradycyjnie wygłosił Jan Popis.

MAREK ROSZKOWSKI jest założycielem i prezesem Polskiej Sinfonietty. Ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe w Royal Northern College of Music, w Manchester w klasie Robina Cantera. W Wielkiej Brytanii studiował równocześnie na oboju współczesnym i barokowym. Stale wyjeżdża do Anglii gdzie regularnie występuje jako solista w St. Martin in the Fields z wieloma znakomitymi muzykami angielskimi. Wykonał wiele solowych koncertów w ramach międzynarodowych Festiwali Muzyki Kameralnej, koncertując miedzy innymi, z prof. A. Chorosińskim. Na prestiżowym Festiwalu Mozartowskim wystąpił jako solista, wykonując wielokrotnie koncert obojowy Mozarta na zamku królewskim w Warszawie. Jest pierwszym oboistą Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermam, z którą zagrał 41 koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata takich jak: Royal Festival Hali w Londynie, Sala Pleyela w Paryżu, Cornegie Hali w Nowym Yorku czy też Filharmonia Narodowa w Warszawie. Z tą orkiestra i Krystianem Zimermansm nagrał płytę dla Deutsche Grammoplione z koncertami fortepianowymi F. Chopim. Na VIII i IX Forum Lutosławskiego wystąpił jako solista w sali Filharmonii Narodowej. Pracuje jako oboistą barokowy i klasyczny w zespole muzyki dawnej Musicae Antiqua Collegium Varsoviense w Warszawie, pod kierownictwem Władysława Kłosiewicza i na oboju współczesnym w Warszawskiej Operze Kameralnej.

MARIA MAŁGORZATA NOWAK urodziła się w Poznaniu 07.06.77 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat.

W roku 1990 ukończyła PPSM im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Danuty Gogolewskiej, a następnie w roku 1995 PLM im. M. Karłowicza także w Poznaniu, w klasie prof. Wojciecha Malińskiego. Jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła w 1997 z wyróżnieniem.

Była słuchaczką 8 semestrów Julius-Stern-Institut przy Hochschule der Kiinste w Berlinie, a obecnie jest studentką 8-ego semestru tejże uczelni w klasie skrzypiec prof. Koji Toyody. Jest laureatką licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Do jej ostatnich sukcesów należy reprezentowanie Polski podczas VIII Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Lizbonie w 1996r. oraz zdobyty wówczas tytuł finalistki, a także zakwalifikowanie się do grona laureatów XI-ego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w tym samym roku, podczas którego zyskała sobie również ogromne uznanie publiczności, ukoronowane bardzo szczególną i niezwykle ważną dla niej nagrodą -nagrodą publiczności.

Wielokrotnie koncertowała w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Holandii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, w kraju i za granicą.

W roku 1999 wzięła udział jako II Koncertmistrz I Skrzypiec w wielomiesięcznym tournee zespołu Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana po Europie i USA, jak również wzięła udział w nagraniu płyty CD dla Deutsche Grammophon z dwoma koncertami Chopina. Jej wrażliwość artystyczna przejawia się również w poezji i rysunku.

MARCIN ZIELIŃSKI (ur. 1975), organista i kompozytor, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Józefa Serafina (organy) i prof. Stanisława Moryto (kompozycja). Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Warszawie kontynuował studia w Accademia Internazionale delia Musica w Mediolanie, w klasie organów barokowych prof. Lorenzo Ghielmi. Jako organista występował w Polsce, Białorusi i we Włoszech, biorąc udział w wielu festiwalach i cyklach koncertowych - m.in. Legnickie Conversatorium Organowe, Międzynarodowy Festiwal Jeunesses Musicales (Kielce), Yespri d'Organo a S. Alessandro (Mediolan). Utwory Marcina Zielińskiego były wykonywane w wielu miastach Polski. Jego Concertino na klarnet i orkiestrę smyczkową zostało nagrane przez Artura Pachlewskiego i orkiestrę pod dyrekcją Jana Staniendy i w roku 2003 ukazało się na płycie „Koncerty klarnetowe", wydanej przez firmę DUX (nr kat. 0396).

Stowarzyszenie Muzyków i orkiestra kameralna „POLSKA SINFONEETTA" została założona w 2004 roku przez Marka Roszkowskiego - prezesa stowarzyszenia i szefa orkiestry. Wspólzałożycielami, a zarazem wiceprezesami stowarzyszenia są także Sebastian Krajewski (kompozytor, pianista, autor muzyki filmowej i teatralnej, syn kompozytora i wokalisty Seweryna Krajewskiego) i Mariusz Rączko (manager orkiestry, pracownik TBS Bemowo). Marek Roszkowski wielokrotnie jako solista występował w słynnym St-Martin-in-the-Fields w Londynie; jest członkiem orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej, a także pierwszym oboistą Polish Festival Orchestra (PFO) założonej przez Krystiana Zimermana. Wielu wybitnych muzyków tej orkiestry zostało zaproszonych do współtworzenia „Polskiej Sinfonietty". Wśród nich znajdują się: Marysia Nowak (laureatka konkursu skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, koncertmistrz PFO), Dominik Połoński (wiolonczelista PFO, laureat wielu nagród, m.in. „Paszportu Polityki", dokonał nagrań dla wytwórni DUX), Justyna Rogozińska (skrzypaczka PFO i Orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie), Katarzyna Helwing (skrzypaczka PFO i specjalistka w zakresie muzyki dawnej), Mikołaj Zgółka (skrzypek PFO), Marcin Kamiński (flecista PFO i Polskiej Orkiestry Radiowej), Grażyna Zbijowska (pierwsza flecistka PFO i Orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie). Płyta z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina w wykonaniu Krystiana Zimermana i PFO (nagrana dla wytwórni Deutsche Grammophon) uważana jest za jedno z najwybitniejszych nagrań w dziejach światowej pianistyki i właśnie otrzymała status Diamentowej Płyty. „Polską Sinfoniettę" tworzą także inni wybitni muzycy, absolwenci uczelni muzycznych w kraju i za granicą, wśród nich m.in. Monika Raczyńska, klawesynistka stale współpracująca z Sinfonią Varsovią i Nigelem Kennedym.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę