Niesamowity świat pająków i skorpionów

Skomentuj (35)

zobacz więcej (8)

Niecodzienna wystawa ma miejsce w Zespole Szkół przy ulicy Nadwiślańskiej. "Niesamowity świat pająków i skorpionów" stwarza okazję zobaczenia z bliska stworzeń wywołujących bardziej strach niż sympatię. A jednak młodzi ludzie z krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Egzotycznych Zwierząt, które jest organizatorem wystawy, barwnie opowiadając o życiu i zwyczajach tych zwierząt oraz niejednokrotnie umożliwiając bezpośredni z nimi kontakt, pokazują, że te włochate "straszydła" można polubić…
Pająki to drapieżniki, które prowadzą nocny tryb życia. Jak gaśnie światło, zaczynają spacerować po terrariach, tkają pajęczyny. – mówi, oprowadzając grupkę zwiedzających pracownik wystawy Andrzej Szmidt. - Ta młoda samiczka ma 3 i pół roku. Kiedy dorośnie – w wieku 7 lat będzie miała rozpiętość nóg około 28 cm. Największe jednak pająki na świecie – Therafozy Blondi – żyją w Gujanie Francuskiej. Dorastają one nawet do 35 cm, a ich waga dochodzi do 40 dag. Żołnierze Legii Cudzoziemskiej, którzy są tam szkoleni, uczą się zjadać te pająki – by przetrwać w dżungli – taki pająk zawiera 50 g czystego białka.

Przechodzimy do następnego terrarium - Proszę się nie wystraszyć, one czasami bardzo szybko potrafią spacerować – mówi pan Andrzej, prezentując kolejnego pająka. Tym razem jest to ptasznik z beżową plamą na odwłoku - Pająki, które występują w Afryce i Azji są bardziej agresywne od tych, występujących w obu Amerykach. W toku ewolucji wytworzyły sobie system obronny w postaci wosków parzących na odwłoku. W momencie zagrożenia pająk nie musi od razu atakować, wystarczy, że odwróci się tyłem do napastnika i zacznie pocierać nóżkami o odwłok. Pyłek unoszący się wtedy w powietrzu podrażnia skórę, oczy i drogi oddechowe napastnika. Stąd też taka beżowa plamka…

W kolejnym szklanym pudełku pochylamy się nad jeszcze jednym włochatym zwierzątkiem - Ptasznik wenezuelski to pająk nadrzewny. – kontynuuje swoją opowieść o ptasznikach pan Andrzej - Potrafi skakać nawet do 20 cm. Ma bardzo ładne ubarwienie – znaczek niby choinki na odwłoku. Odnóża ma porośnięte gęsto włoskami, które wykorzystuje do lotu ślizgowego. Potrafi się odbić od gałęzi i przelecieć na następną odległą nawet o 5 m!

Mimo że mnie osobiście nie bawi kontakt z pająkami, opowieści o stawonogach z wystawy mogłabym słuchać jeszcze długo… Krakowscy miłośnicy tych egzotycznych zwierząt potrafią opowiadać o nich niezwykle zajmująco. Nic więc dziwnego, że już pierwszego dnia wystawę odwiedziło ponad 200 osób! Nie brakowało też chętnych, by dotknąć, wziąć na ręce pająka czy nawet sfotografować się z ptasznikiem, który ze stoickim spokojem spełniał funkcję broszki….

Wystawa potrwa do 31 sierpnia br. Koniecznie trzeba ją zobaczyć!

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę