W Święto Trzech Króli (video)

Skomentuj (6)

zobacz więcej (35)

Mimo mrozu i zimna, kazimierska Fara w Święto Trzech Króli wypełniona była po brzegi. Z koronami na głowach wierni najpierw modlili się podczas południowej mszy świętej, potem zaś ruszyli w Kazimierskim Orszaku Trzech Króli na spacer po mieście…

Już po raz czwarty w Kazimierzu Dolnym odbył się Orszak Trzech Króli, który przemaszerował dzisiaj przez wiele polskich miast. Tuż po południowej mszy z kazimierskiej Fary wierni ruszyli niczym w procesji ze śpiewem na ustach i koronami na głowach, by uczcić Święto Trzech Króli.

- Nałóżcie dziś na głowy korony, by uczcić Święto Trzech Króli – mówił ks. proboszcz Tomasz Lewniewski podczas mszy świętej. – Dziś wszyscy jesteśmy królami. Bez wyjątku.

Królów było więc dziś na kazimierskim Rynku wielu. Różnej płci i w różnym wieku. Wszyscy jednak, choć przemarznięci, to podekscytowani i rozśpiewani. Z kazimierskiej Fary orszak ruszył w kierunku Klasztoru OO. Franciszkanów, po drodze przystając, by obejrzeć krótką scenę z jasełek w wykonaniu dzieci. Szli królowie i pastuszkowie, anielice i diablice, była też Maryja z Józefem i małym Jezuskiem oraz kolędnicy.

Z kościoła wierni wyszli dziś obdarowani nie tylko koronami, ale także poświęconym podczas mszy św. kadzidłem i kredą, które zabrali do swoich domów, by na drzwiach wejściowych napisać: K+ M + B i pobłogosławić swój dom.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • brrrr
  znow apolegacja semicko - babilonskich gusel, brrrr
 • KPWu
  Ks.prof Jacek Nowak(UKSW),tłumaczy, "że mędrców nazwano Kacprem, Melchiorem i Baltazarem dopiero w średniowieczu.
  - Epifania związana była z trzema wydarzeniami: chrztem - po łacinie +Baptesimus+, weselem w Kanie Galilejskiej - +Matrimonium+ i z pokłonem mędrców - co oddano wyrazem +Cogito+ - poznaję - wyjaśnia teolog. Identyczne litery: C, M i B rozpoczynały również inne wyrażenia: +Christus Multorum Benefactor+ - Chrystus wielu (osobom) dobroczyńcą oraz +Christus Mansionem Benedicat+ - Chrystus mieszkania błogosławi".
  Ks. Nowak wyjaśnia, "że ok. IX wieku wzięto inicjały powracające w tych trzech wyrażeniach i utworzono od nich imiona trzech królów: Casper (Kacper), Melchior i Baltazar. Te same inicjały do dzisiaj wierni piszą kredą w święto Epifanii na drzwiach swoich mieszkań, chociaż wiele osób łączy ten skrót jedynie z imionami mędrców."

  @Nika, nie robisz zamętu?
  Niby-tłumaczenie z łaciny na polski i niepoprawna pisownia łacińska.
  Czego się tu trzymać?


 • pijany znad Grodarza
  @ Nika. Gdyby nie legendy to bałabyś się swojego pochodzenia.
  Chyba nie rajcuje Cię, że od małpy pochodzisz. Co innego, że " z żebra Adama"
 • Nika
  @ Pijany Znad Grodarza - guzik prawda!!!Liczy się to żebyśmy byli świadomi wypowiadanych(wypisywanych) słów....i tego sie bedę trzymać
 • pijany znad Grodarza
  @ Nika. Legenda się liczy. Legenda.
 • nika
  Drodzy Redaktorzy!!!!!Przynajmniej Wy nie róbcie zamętu w głowach czytających i piszcie poprawnie, tak jak powinno być: C†M†B co w oznacza Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Jak my Chrześcijanie nie będziemy tego pilnować to kto inny!!!!! Kochani Kazimierzanie piszcie poprawnie, nie tak jak Pani Redaktor C†M†B!!!!!!

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę