Trzech Króli w Kazimierzu

Skomentuj (4)

Święto Trzech Króli obchodzone jest w Kazimierzu na bogato. Nie tylko w dwóch z trzech istniejących kościołów, ale także na rynku.

- Oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon – tak św. Mateusz ewangelista relacjonuje wizytę trzech króli w Betlejem. – I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Nic więc dziwnego, że i święto Trzech Króli obchodzone jest w Miasteczku na bogato. Nie tylko w dwóch z trzech istniejących kościołów, ale także na rynku.

6 stycznia w południe – po jasełkach w wykonaniu dzieci –  wyruszy spod fary Kazimierski Orszak Trzech Króli. Mędrcom ze Wschodu towarzyszyć będą inne postacie w strojach biblijnych, które będą brać udział w scenach z Ewangelii św. Mateusza inscenizowanych w przestrzeni Miasteczka.

Wieczorem o godzinie 19.00 w sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej już po raz szósty zaprezentowane zostaną Jasełka Kazimierskie. W role postaci biblijnych wcielą się mieszkańcy Kazimierza. Jako Marię i Józefa zobaczymy Izę i Stanisława Lenartów. Króla Heroda zagra Marcin Pisula, Śmierć – Joanna Stefańska, Diabła – Zbigniew Rak, Hetmana – Bartosz Tyszko z Koszczyca. W rolach Trzech Króli wystąpią: Roman Wolny, Józef Kołodziejczyk i Mark Peirs.

W sumie w spektaklu opartym na motywach „Pastorałki” Leona Schillera i tekstach XIX – wiecznych kantyczek w reżyserii Ewy Wolnej wystąpi 35 osób, z których najmłodsi to pięciolatki w rolach zwierzątek i aniołków.

To spektakl tradycyjnie rodzinny – gromadzi całe rodziny nie tylko w rolach widzów, ale także na scenie, gdzie w tym roku pojawią się Rosłońcowie, Peirs, Wolni, Rakowie, Świderscy, Stefańscy, Janikowie, Małolepsi i Lenartowie.

- Początki kazimierskich jasełek sięgają czytania performatywnego dramatów Kuncewiczów jakie odbywały się kilkanaście lat temu w Kuncewiczówce – mówi Ewa Wolna – autorka scenariusza, reżyser i… sufler. – Jasełka Kazimierskie w klasztorze to takie nasze wspólne świętowanie bez spinki. Będzie dużo kolęd, liczymy na wspólne śpiewanie z publicznością.

Akompaniować będzie organista Jerzy Kuna. Niektóre kolędy usłyszymy zapewne solo, skoro w obsadzie pojawia się nazwisko kazimierskiego kontratenora Wojciecha Bochry w roli Michała Archanioła. Tak naprawdę jednak nie wiadomo, kto wystąpi solo.

- To niespodzianka – mówi Ewa Wolna.

Jasełka Kazimierskie to wydarzenie nie tylko religijne, ale i towarzyskie. Kto wystąpi? Jak będzie wyglądał? Jak wypadnie? Ciekawość przyciąga wielu kazimierzaków i turystów, którzy aktywnie uczestniczą w tym barwnym widowisku. Początek tuż po wieczornej mszy świętej – o godzinie 19.00.

 

Święto Trzech Króli w Kazimierzu 6 stycznia 2019

Godz. 12:00 - Uroczysta Msza Święta (fara)
Godz. 13:00 - Wyjście Orszaku Trzech Króli (fara – rynek)
Przemarsz przez rynek, wspólne kolędowanie, sceny biblijne, pokłon Trzech Króli  (rynek)
Godz.19:00 Jasełka Kazimierskie (klasztor)

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Redakcja
  Bardzo przepraszamy za zamieszanie. W artykule są teraz poprawne informacje. Jeszcze raz przepraszamy.
 • duży
  Na stronie internetowej parafii w ogłoszeniach jakieś kompletnie inne godziny...
  Orszak po mszy o godzinie 12. Nic nie ma o jasełkach w wykonaniu dzieci. Nic o koncercie zespołu Mazowsze. Skąd więc te informacje? Skąd godziny? Komu wierzyć?
 • mała
  jakie Mazowsze???
  Mazowsze owszem, owszem o godz. 19 w niedzielę, ale w Puławach w parafii Miłosierdzia Bożego.
  Co Wy tu wypisujecie droga Redakcjo????
  I oczywiście wszyscy dobrze poinformowani ze złością na proboszcza.
  Ktoś z Was był w farze, ktoś słyszał o zapowiedziach koncertu Mazowsza???
  Dajcie już spokój. Naprawdę
 • jan
  Szkoda... bo chciałbym być tu i tu. No cóż, trzeba będzie coś wybrać.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę