Trzech Króli w Kazimierzu

Skomentuj (4)

Święto Trzech Króli obchodzone jest w Kazimierzu na bogato. Nie tylko w dwóch z trzech istniejących kościołów, ale także na rynku.

- Oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon – tak św. Mateusz ewangelista relacjonuje wizytę trzech króli w Betlejem. – I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Nic więc dziwnego, że i święto Trzech Króli obchodzone jest w Miasteczku na bogato. Nie tylko w dwóch z trzech istniejących kościołów, ale także na rynku.

6 stycznia w południe – po jasełkach w wykonaniu dzieci –  wyruszy spod fary Kazimierski Orszak Trzech Króli. Mędrcom ze Wschodu towarzyszyć będą inne postacie w strojach biblijnych, które będą brać udział w scenach z Ewangelii św. Mateusza inscenizowanych w przestrzeni Miasteczka.

Wieczorem o godzinie 19.00 w sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej już po raz szósty zaprezentowane zostaną Jasełka Kazimierskie. W role postaci biblijnych wcielą się mieszkańcy Kazimierza. Jako Marię i Józefa zobaczymy Izę i Stanisława Lenartów. Króla Heroda zagra Marcin Pisula, Śmierć – Joanna Stefańska, Diabła – Zbigniew Rak, Hetmana – Bartosz Tyszko z Koszczyca. W rolach Trzech Króli wystąpią: Roman Wolny, Józef Kołodziejczyk i Mark Peirs.

W sumie w spektaklu opartym na motywach „Pastorałki” Leona Schillera i tekstach XIX – wiecznych kantyczek w reżyserii Ewy Wolnej wystąpi 35 osób, z których najmłodsi to pięciolatki w rolach zwierzątek i aniołków.

To spektakl tradycyjnie rodzinny – gromadzi całe rodziny nie tylko w rolach widzów, ale także na scenie, gdzie w tym roku pojawią się Rosłońcowie, Peirs, Wolni, Rakowie, Świderscy, Stefańscy, Janikowie, Małolepsi i Lenartowie.

- Początki kazimierskich jasełek sięgają czytania performatywnego dramatów Kuncewiczów jakie odbywały się kilkanaście lat temu w Kuncewiczówce – mówi Ewa Wolna – autorka scenariusza, reżyser i… sufler. – Jasełka Kazimierskie w klasztorze to takie nasze wspólne świętowanie bez spinki. Będzie dużo kolęd, liczymy na wspólne śpiewanie z publicznością.

Akompaniować będzie organista Jerzy Kuna. Niektóre kolędy usłyszymy zapewne solo, skoro w obsadzie pojawia się nazwisko kazimierskiego kontratenora Wojciecha Bochry w roli Michała Archanioła. Tak naprawdę jednak nie wiadomo, kto wystąpi solo.

- To niespodzianka – mówi Ewa Wolna.

Jasełka Kazimierskie to wydarzenie nie tylko religijne, ale i towarzyskie. Kto wystąpi? Jak będzie wyglądał? Jak wypadnie? Ciekawość przyciąga wielu kazimierzaków i turystów, którzy aktywnie uczestniczą w tym barwnym widowisku. Początek tuż po wieczornej mszy świętej – o godzinie 19.00.

 

Święto Trzech Króli w Kazimierzu 6 stycznia 2019

Godz. 12:00 - Uroczysta Msza Święta (fara)
Godz. 13:00 - Wyjście Orszaku Trzech Króli (fara – rynek)
Przemarsz przez rynek, wspólne kolędowanie, sceny biblijne, pokłon Trzech Króli  (rynek)
Godz.19:00 Jasełka Kazimierskie (klasztor)

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Redakcja
  Bardzo przepraszamy za zamieszanie. W artykule są teraz poprawne informacje. Jeszcze raz przepraszamy.
 • duży
  Na stronie internetowej parafii w ogłoszeniach jakieś kompletnie inne godziny...
  Orszak po mszy o godzinie 12. Nic nie ma o jasełkach w wykonaniu dzieci. Nic o koncercie zespołu Mazowsze. Skąd więc te informacje? Skąd godziny? Komu wierzyć?
 • mała
  jakie Mazowsze???
  Mazowsze owszem, owszem o godz. 19 w niedzielę, ale w Puławach w parafii Miłosierdzia Bożego.
  Co Wy tu wypisujecie droga Redakcjo????
  I oczywiście wszyscy dobrze poinformowani ze złością na proboszcza.
  Ktoś z Was był w farze, ktoś słyszał o zapowiedziach koncertu Mazowsza???
  Dajcie już spokój. Naprawdę
 • jan
  Szkoda... bo chciałbym być tu i tu. No cóż, trzeba będzie coś wybrać.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę