Trzech Króli w mroźnej aurze (wideo)

Skomentuj (8)

zobacz więcej (14)

Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Było obchodzone dużo wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. Trzech Króli. Od blisko siedmiu lat w Polsce jest to dzień wolny od pracy i odbudowuje swoją tradycję. Orszaki Trzech Króli organizowane są w wielu polskich miastach, w tym także w Kazimierzu.

Każdy z nas wielokrotnie słyszał tę historię. Trzej królowie – magowie przybyli ze Wschodu, by złożyć pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Ofiarowali mu mirrę, kadzidło i złoto – dary przynależne królowi. Ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar znaczymy na odrzwiach domów jako K+M+B, nie pamiętając, że w rzeczywistości piszemy łacińskie inicjały modlitwy: „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Chryste błogosław temu domowi”.

Święto Trzech Króli – pierwszych misjonarzy – to w Kościele katolickim Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Stąd też jasełka prezentowane w kazimierskiej Farze przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce związane były z tematyką misyjną, a dzieci z kółka misyjnego otrzymały indeksy misyjne Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Z powodu mrozu Orszak Trzech Króli symbolicznie tylko otoczył Farę, a po nim już wewnątrz świątyni wysłuchano koncertu góralskich kolęd w wykonaniu chóru Turliki pod kierunkiem Ewy Sterczyńskiej.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Remix
  Królów w Kazimierzu dostatek :) wystarczy się rozejrzeć, coraz to ktoś chcę rządzić. Do tego jeszcze można i Mesjasza znaleźć
 • ojojoj
  przypominam zapominalskim, iz chrzescijanstwo to reformacja religii mojzeszowej
 • ciekawski
  Z powodu mrozu nawet jeden ksiądz nie wziął udziału w orszaku to widać na zdjęciach.A i królowie inni.Lepsza zmiana?
 • WiernyBierny
  Warto komentowac. Ksiadz czyta i widzi ze durni ludzie nie sa. Rok temu byla dyskusja o jednym z trzech kroli prominentnej osoby zyjacej od lat przy kosciele. Zarzucano mu ze za komuny kosciola tak nie lubil. W tym roku juz krolem nie byl. Ksieze proboszczu jeszcze zmiluj sie nad nami w innych kwestiach. Zrob porzadek z tym dranstwem na cmentarzu i popros ksiedza Kiciaka by zyl ewangelia a nie jadem czlowieka ktory polityka wladzy zyje a nie Bogiem. I popros czlonkow grup by czesciej prawde ziemska glosili a nie powtarzalu klamstwa. AMEN
  • Miejscowy
   Cóż, jak w Farze jest każdy widzi, a orszak o tyle miły że frajdę daje i dzieci i gapiom. W kwestiach wiary to nie jeden już wybrał inny kościół, a coraz więcej wybiera własne cztery ściany.
  • Waldemar Rutkowski
   To nie KS Proboszcz ani tym bardziej komentarze Ale choroba nie pozwoliła mi wziąć udział w Orszaku ,za komuny może i Kościoła nie lubiłem Ale od tamtej pory się wróciłem a chyba O to głównie w tej wierze chodziło chodź spotykając po drodze Tak życzliwych ludzi to trudna droga to warto bo lepiej się żyje czego tobie i innym życzę A ze fajnie jest być Królem to za rok znów nim będę
 • Eti
  rowerzysta ?
 • pijany znad Grodarza
  coraz ładniejsi.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę