Trzech Króli w mroźnej aurze (wideo)

Skomentuj (8)

zobacz więcej (14)

Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Było obchodzone dużo wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. Trzech Króli. Od blisko siedmiu lat w Polsce jest to dzień wolny od pracy i odbudowuje swoją tradycję. Orszaki Trzech Króli organizowane są w wielu polskich miastach, w tym także w Kazimierzu.

Każdy z nas wielokrotnie słyszał tę historię. Trzej królowie – magowie przybyli ze Wschodu, by złożyć pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Ofiarowali mu mirrę, kadzidło i złoto – dary przynależne królowi. Ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar znaczymy na odrzwiach domów jako K+M+B, nie pamiętając, że w rzeczywistości piszemy łacińskie inicjały modlitwy: „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Chryste błogosław temu domowi”.

Święto Trzech Króli – pierwszych misjonarzy – to w Kościele katolickim Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Stąd też jasełka prezentowane w kazimierskiej Farze przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce związane były z tematyką misyjną, a dzieci z kółka misyjnego otrzymały indeksy misyjne Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Z powodu mrozu Orszak Trzech Króli symbolicznie tylko otoczył Farę, a po nim już wewnątrz świątyni wysłuchano koncertu góralskich kolęd w wykonaniu chóru Turliki pod kierunkiem Ewy Sterczyńskiej.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Remix
  Królów w Kazimierzu dostatek :) wystarczy się rozejrzeć, coraz to ktoś chcę rządzić. Do tego jeszcze można i Mesjasza znaleźć
 • ojojoj
  przypominam zapominalskim, iz chrzescijanstwo to reformacja religii mojzeszowej
 • ciekawski
  Z powodu mrozu nawet jeden ksiądz nie wziął udziału w orszaku to widać na zdjęciach.A i królowie inni.Lepsza zmiana?
 • WiernyBierny
  Warto komentowac. Ksiadz czyta i widzi ze durni ludzie nie sa. Rok temu byla dyskusja o jednym z trzech kroli prominentnej osoby zyjacej od lat przy kosciele. Zarzucano mu ze za komuny kosciola tak nie lubil. W tym roku juz krolem nie byl. Ksieze proboszczu jeszcze zmiluj sie nad nami w innych kwestiach. Zrob porzadek z tym dranstwem na cmentarzu i popros ksiedza Kiciaka by zyl ewangelia a nie jadem czlowieka ktory polityka wladzy zyje a nie Bogiem. I popros czlonkow grup by czesciej prawde ziemska glosili a nie powtarzalu klamstwa. AMEN
  • Miejscowy
   Cóż, jak w Farze jest każdy widzi, a orszak o tyle miły że frajdę daje i dzieci i gapiom. W kwestiach wiary to nie jeden już wybrał inny kościół, a coraz więcej wybiera własne cztery ściany.
  • Waldemar Rutkowski
   To nie KS Proboszcz ani tym bardziej komentarze Ale choroba nie pozwoliła mi wziąć udział w Orszaku ,za komuny może i Kościoła nie lubiłem Ale od tamtej pory się wróciłem a chyba O to głównie w tej wierze chodziło chodź spotykając po drodze Tak życzliwych ludzi to trudna droga to warto bo lepiej się żyje czego tobie i innym życzę A ze fajnie jest być Królem to za rok znów nim będę
 • Eti
  rowerzysta ?
 • pijany znad Grodarza
  coraz ładniejsi.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę