Aktualności dla "grodzisko wczesnośredniowieczne"

Kotlina Chodelska pełna jest ciekawych miejsc i wciąż skrywa wiele tajemnic. Od lat na tym terenie prowadzone są badania archeologiczne. Czuwa nad nimi dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, kierownik Misji Archeologicznej w Chodliku. Czego dokonali w tym roku? Jakie mają plany na przyszłość? Czym jest tajemniczy wilk z Chodlika? O tym przeczytacie poniżej.

Latem przez ponad miesiąc na grodzisku w Kłodnicy prowadzone były badania archeologiczne. Opłacało się. Skala odkryć jest niesamowita.

Przed nami kolejna już, 13. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tym razem w programie pojawi się m.in. wytwarzanie szkła metodami z XII wieku, garncarstwo wczesnośredniowieczne czy też spacery botaniczne.

Żyć jak Słowianie

Jak wyglądała kultura materialna we wczesnym średniowieczu? Odpowiedzi na to i inne pytania można było znaleźć podczas „Spotkań z Archeologią”, które odbyły się na terenie Grodziska Żmijowiska.

Co znajdowało się w glinianym naczyniu, które przesądni budowniczowie chaty ponad tysiąc lat temu umieścili pod podłogą, a archeolodzy w Muzeum Nadwiślańskim odkopali latem ubiegłego roku? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca.

Przez trzy dni w Żmijowiskach, ale także bliższych i dalszych okolicach, gościli XVII wieczni zbrojni. Rekognoskowanie, czyli przemarsze w pełnym uzbrojeniu z epoki, to niepowtarzalna okazja do odbycia lekcji historii w terenie.

Tegoroczny sezon na Grodzisku Żmijowiska można uznać za rozpoczęty! Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia o dość intrygującej nazwie „Rekognoskowanie miejsc tych...”.

Tajemnice Kotlicy Chodelskiej i położonych na jej terenie czterech grodzisk wczesnośredniowiecznych od lat wzbudzają ciekawość zarówno wykwalifikowanych badaczy, jak i miłośników tego regionu. W ubiegłym roku ciekawych odkryć dokonano na grodzisku w Kłodnicy, najmniej znanym, a przez to niezwykle interesującym miejscu. Jakich?

Skarby w zasiegu ręki

Tradycyjne polskie zioła, choć przez lata zastępowane były innymi przyprawami z różnych zakątków świata, powoli wracają do łask. Gdzie ich szukać? I do czego je wykorzystać? Tego dowiedzieć się można podczas tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej na Grodzisku Żmijowiska.

Jeszcze można zapisać się na X Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Początek 22 lipca.

W drugiej połowie lipca odbędą się jubileuszowe X Warsztaty Archeologii Doświadczalnej 2014. Miejscem potkań będą tradycyjnie Żmijowiska.

Grodzisko Żmijowiska budzi się do życia. Wraz z wiosną pojawiają się nowe plany i nowa energia. Jakie atrakcje tym razem czekają nas w Żmijowiskach? Opowiada Paweł Lis – kierownik Grodziska Żmijowiska – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.


Już w najbliższy czwartek 24 maja rozpocznie się „Chodlikowskie Spotkanie z Archeologią”. Wykłady, wykopy edukacyjne oraz otwarte badania wykopaliskowe – to tylko niewielka część atrakcji, jakie czekają nas w Chodliku. Zapraszamy!

Pokaż stopkę