Bursztyn lśni w świetle dwóch księżyców

Skomentuj (1)

zobacz więcej (15)

"Bursztyn w świetle dwóch księżyców" to tytuł nowej wystawy, którą od dziś oglądać można w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zobaczymy tam obrazy Krystyny Rudzkiej-Przychody oraz kolekcję bursztynów dr Lucjana Gazdy.

W Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oglądać można wystawy zatytułowaną „Bursztyn w świetle dwóch księżyców". Prezentowane są obrazy Krystyny Rudzkiej-Przychody w towarzystwie kolekcji bursztynów dr Lucjana Gazdy.
Wystawa ta jest zwieńczeniem wspólnej – ponad dwudziestopięcioletniej – pracy i pasji artystki Krystyny Rudzkiej-Przychody i geologa dr Lucjana Gazdy. Ich pierwsza wystawa została zorganizowana właśnie w Muzeum Nadwiślańskim, dając początek cyklowi wystaw o tematyce geologicznej pod wspólnym tytułem „Geocykl”.

- Tym razem tłem dla malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody są bursztyny – zapowiadają organizatorzy. – Niezwykłe kamienie, które występują także na Lubelszczyźnie, w niebiesko-zielonych osadach eocenu okolic Kazimierza i dalej na północ w stronę Lubartowa i Parczewa. Od kilku lat wzbudzają one wiele emocji i być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli tworzyć własne bursztynowe szlaki, a Kazimierz stanie się współczesną Akwileją.

Jak piszą organizatorzy, połączenie obrazów Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy jest narracją o naturze, inspiracjach, pasjach oraz magii malarstwa i kamieni.

- Lucjan pokazał tu zdjęcia spod mikroskopu elektronowego i to jest szalenie ciekawe – mówi Krystyna Rudzka – Przychoda. – Ponieważ dla mnie, mówię tu o swoim odbiorze, to taki wewnętrzny pejzaż. Zauważyłam, że pejzaż, który my oglądamy, który jest dostępny dla naszych oczu, powtarza się wewnątrz. Ja nie wiem, czy to jest możliwe. Ale ja tak to czuję i odbieram.

Kuratorem wystawy jest Joanna Szkuat przy współpracy organizacyjnej Aleksandry Solis i Katarzyny Izydorczyk. Za oprawę graficzną odpowiada Norbert Kiljan.

Wystawę oglądać możemy codziennie do 30 września w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego (ul. Puławska 54, Kazimierz Dolny) w godzinach: 9.00 – 16.00.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Muzeum Przyrodnicze


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę