Nazywam się człowiek

Skomentuj (8)

Już w najbliższą niedzielę, 4 czerwca w Kamienicy Celejowskiej otwarta zostanie wystawa rzeźb jednego z najciekawszych współczesnych artystów polskich, Sylwestra Ambroziaka. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 13.00.

Sylwester Ambroziak urodził się w 1964 roku. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie a obecnie zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale także rysunkiem, instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich, trzykrotnie nominowany do nagrody „Paszporty Polityki”.


Na wystawie prezentowanej w Kamienicy Celejowskiej, zatytułowanej „Nazywam się człowiek”, będziemy mieli okazję zajrzeć w głąb człowieka, poznać jego skomplikowaną strukturę, a może nawet tajemnicę, którą w sobie nosi. Bo co właściwie znaczy człowiek?

- Za Alexisem Carrelem możemy powiedzieć, że człowiek pozostaje istotą nieznaną – piszą organizatorzy. – I Ambroziak niczym filozof stawia pytania i sięga do różnych warstw człowieczeństwa, próbując tę tajemnicę odkryć. Po pierwsze wskazuje: oto człowiek. Gdy patrzymy na surową sylwetę rzeźb, ze śladami dłuta, widocznym gestem artysty, nie mamy wątpliwości, że to postać ludzka. Ale jej zaburzone proporcje nie mieszczą się ani w kanonie Polikleta, ani w proporcjach Witruwiusza. Są wręcz prowokująco brzydkie. Artysta nie szuka ideału i piękna, szuka prawdy o człowieku, który obecny jest w świecie poprzez swoją cielesność.

Rzeźba Sylwestra Ambroziaka pokazuje człowieka w pełni, podkreślając także zmysły i seksualność. Twarz wygląda niepokojąco, jest trochę nieludzka, jakby była maską.

- Artysta pokazuje człowieka okaleczonego – opowiadają organizatorzy wystawy. – Jest znakomitym obserwatorem i komentatorem dzisiejszych zjawisk, dlatego nie poprzestaje na abstrakcyjnych pojęciach i ogólnikach. Dotyka tematów aborcji, agresji czy przemocy.
Zwiedzając wystawę, natkniemy się na wpatrzone w nas dzieci, jednak nie są one radosne i beztroskie. Tuż obok odrzucone, nienarodzone niewiniątka, bezbronne ofiary. Dalej wchodzimy w świat dorosłych, „zanurzonych w rzeczywistości pełnej nietolerancji, samotności i wrogości” – czytamy w zapowiedzi wystawy.

- Artysta pokazuje, jak trudny jest, wskazany przez Martina Bubera, dialog ja – ty – opowiadają organizatorzy. – W każdej przestrzeni rozgrywa się scena, teatrum, niczym teatr życia. To szekspirowski dramat dotykający natury człowieka. A także tragedia rozgrywająca się, niczym u Dostojewskiego, w duszy człowieka.

Wernisaż wystawy zatytułowanej "Nazywam się człowiek" odbędzie się 4 czerwca, w  niedzielę, o godz. 13.00 w Oddziale Kamienica Celejowska. Kuratorem wystawy jest Dorota Seweryn-Puchalska. Wstęp wolny.

Wystawę oglądać można do 5 listopada, w godzinach pracy Muzeum Nadwiślańskiego.

Fot. Źródło: Muzeum Nadwiślańskie
w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

Mapa

Zabytki

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę