Nazywam się człowiek

Skomentuj (8)

Już w najbliższą niedzielę, 4 czerwca w Kamienicy Celejowskiej otwarta zostanie wystawa rzeźb jednego z najciekawszych współczesnych artystów polskich, Sylwestra Ambroziaka. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 13.00.

Sylwester Ambroziak urodził się w 1964 roku. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie a obecnie zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale także rysunkiem, instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich, trzykrotnie nominowany do nagrody „Paszporty Polityki”.


Na wystawie prezentowanej w Kamienicy Celejowskiej, zatytułowanej „Nazywam się człowiek”, będziemy mieli okazję zajrzeć w głąb człowieka, poznać jego skomplikowaną strukturę, a może nawet tajemnicę, którą w sobie nosi. Bo co właściwie znaczy człowiek?

- Za Alexisem Carrelem możemy powiedzieć, że człowiek pozostaje istotą nieznaną – piszą organizatorzy. – I Ambroziak niczym filozof stawia pytania i sięga do różnych warstw człowieczeństwa, próbując tę tajemnicę odkryć. Po pierwsze wskazuje: oto człowiek. Gdy patrzymy na surową sylwetę rzeźb, ze śladami dłuta, widocznym gestem artysty, nie mamy wątpliwości, że to postać ludzka. Ale jej zaburzone proporcje nie mieszczą się ani w kanonie Polikleta, ani w proporcjach Witruwiusza. Są wręcz prowokująco brzydkie. Artysta nie szuka ideału i piękna, szuka prawdy o człowieku, który obecny jest w świecie poprzez swoją cielesność.

Rzeźba Sylwestra Ambroziaka pokazuje człowieka w pełni, podkreślając także zmysły i seksualność. Twarz wygląda niepokojąco, jest trochę nieludzka, jakby była maską.

- Artysta pokazuje człowieka okaleczonego – opowiadają organizatorzy wystawy. – Jest znakomitym obserwatorem i komentatorem dzisiejszych zjawisk, dlatego nie poprzestaje na abstrakcyjnych pojęciach i ogólnikach. Dotyka tematów aborcji, agresji czy przemocy.
Zwiedzając wystawę, natkniemy się na wpatrzone w nas dzieci, jednak nie są one radosne i beztroskie. Tuż obok odrzucone, nienarodzone niewiniątka, bezbronne ofiary. Dalej wchodzimy w świat dorosłych, „zanurzonych w rzeczywistości pełnej nietolerancji, samotności i wrogości” – czytamy w zapowiedzi wystawy.

- Artysta pokazuje, jak trudny jest, wskazany przez Martina Bubera, dialog ja – ty – opowiadają organizatorzy. – W każdej przestrzeni rozgrywa się scena, teatrum, niczym teatr życia. To szekspirowski dramat dotykający natury człowieka. A także tragedia rozgrywająca się, niczym u Dostojewskiego, w duszy człowieka.

Wernisaż wystawy zatytułowanej "Nazywam się człowiek" odbędzie się 4 czerwca, w  niedzielę, o godz. 13.00 w Oddziale Kamienica Celejowska. Kuratorem wystawy jest Dorota Seweryn-Puchalska. Wstęp wolny.

Wystawę oglądać można do 5 listopada, w godzinach pracy Muzeum Nadwiślańskiego.

Fot. Źródło: Muzeum Nadwiślańskie
w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

Mapa

Zabytki

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę