Z kijkami na zamek!

zobacz więcej (24)

Po raz kolejny na kazimierskim zamku spotkali się miłośnicy chodzenia z kijkami nordic walking. Pogoda dopisała, uczestnicy także. Jednak nie ma się czemu dziwić, w końcu sport to samo zdrowie!
"Najście na Zamek" organizowane jest już cyklicznie w Kazimierzu Dolnym przez Fundację Bezmiar. To wyjątkowe pod wieloma względami wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników spacerów z kijkami. Jednak nie ma się co temu dziwić, w końcu nordic walking to samo zdrowie. Tym bardziej w takich okolicznościach przyrody. Choć kazimierskie trasy nie należą wcale do najłatwiejszych...
- Nie jest łatwo chodzić po Kazimierzu – mówi Elżbieta Krawczyk z Fundacja Bezmiar. - Nie są to łatwe trasy. I chodzi tu głównie o podłoże. Bo my chodzimy po podłożach miękkich, no i tutaj jest bardzo ciężko wyznaczyć takie trasy. Ale będąc tutaj, chcemy pokazać uroki Kazimierza, więc uprzedzamy uczestników, że trasy będą bardzo urozmaicone, że muszą zabrać ze sobą odpowiednie buty. Chcieliśmy pokazać pokazać, jak ten Kazimierz jest piękny, i że to piękno, to nie tylko rynek. Chcieliśmy zachęcić do wyjścia poza ścisłe centrum, dlatego wybraliśmy wąwozy – trasa krótsza przechodzi przez trzy wąwozy, trasa dłuższa aż przez sześć.
W miniony weekend miłośnicy chodzenia z kijkami wyruszyli więc na przepiękne, spacerowe, ale wymagające nordicowe trasy.  Trasa krótsza miała ok. 5 km, zaś dłuższa ok.12 km. Uczestnicy rajdu to osoby w różnym wieku i z rożnym doświadczeniem. Bo jak tłumaczy Elżbieta Krawczyk, te ćwiczenia są dobre dla wszystkich. Choć nie dla wszystkich od początku proste i przyjemne. Od czego zacząć przygodę z nordic walking?
- Technika nordic walking, ta prawidłowa, jest niby prosta, bo oparta na naszym naturalnym, fizjologicznym chodzie, ale okazuje się, że jednak skomplikowana – mówi Elżbieta Krawczyk. - Jak robimy ćwiczenie polegające na tym, że idziemy bez kijków, wszyscy idą normalnie, nordikowym krokiem. Bierzemy kije do ręki i zaczynają się problemy. Dlatego trzeba ćwiczyć i przede wszystkim poznać, co to znaczy prawidłowa technika, jak się prawidłowo chodzi. A żeby tę technikę opanować, trzeba po prostu dużo chodzić. Zacząć najlepiej od zajęć z instruktorem, który pokaże, na czym polega prawidłowa technika nordic walking, a później dopilnuje, żebyśmy te elementy techniki prawidłowo stosowali już będąc na trasie, no i ćwiczyć. To jest jedyna rada.
Rajd współfinansowany jest z środków Powiatu Puławskiego w ramach projektu „Rajdy na 2 Kije”. W organizację wydarzenia włączyli się także: Gmina Kazimierz Dolny oraz Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki.
Kolejny rajd w ramach Nordikiady 2020 3 października w Puławach.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę