Pardes Festival już za kilka dni

Skomentuj (13)

Już we wtorek 18 sierpnia do Kazimierza Dolnego na sześć dni zawitają przyjaciele Pardes Festival.

Festiwalowe dni – od wtorku 18 sierpnia do niedzieli 23 sierpnia - wypełnią spotkania poświęcone tradycji i kulturze żydowskiej, a w festiwalowy piątek, 21 sierpnia, Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na cykl wydarzeń ormiańskich. Finałem cyklu ormiańskiego będzie pokaz wielkiej międzynarodowej produkcji filmowej „Rana” w reżyserii Fatiha Akina, słynnego reżysera turecko-niemieckiego. Reżyser filmów nagradzanych na Berlinale i w Cannes zaprosił do współpracy przy produkcji „Rany” wybitnego polskiego scenografa Alana Starskiego. Pokaz kazimierski został zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i odbędzie się w Letnim Kinie SFP przy Starej Łaźni (21 sierpnia, godz. 21.00). Pięknie dziękujemy Domowi Pracy Twórczej SFP za współpracę.
Program tegorocznej edycji Pardes Festival i usytuowanie wydarzeń festiwalowych w atrakcyjnych lokalizacjach, które nadają im szczególny walor klimat i nastrój, nie byłby możliwy bez współpracy z partnerami lokalnymi. Organizatorzy dziękują Urzędowi Miasta i Kazimierskiemu Ośrodkowi Kultury, Promocji i Turystki wraz z Centrum Informacji Turystycznej za harmonijną współpracę i wsparcie organizacyjne.

Synagoga kazimierska, obiekt znajdujący się pod opieką Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, partnera Pardes Festival, otwiera gościnne progi na inaugurację festiwalu, 18 sierpnia, o godz. 17.00. Tegoroczna inauguracja będzie miała charakter szczególny ze względu na program uroczystości – prezentacja galerii średniowiecznej na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i koncert klarnecisty Pawła Szamburskiego – i obecność Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski. W Synagodze odbędzie się także finałowy koncert festiwalu (22 sierpnia, sobota, godz. 19.00). W sobotni wieczór synagogę wypełni muzyka Żydów aszkenazyjskich w całym bogactwie brzmień i odniesień muzycznych. Grupa Się Gra to trzej fenomenalni muzycy tworzący od lat wyjątkowe projekty muzyczne w ramach tria i w innych formacjach muzycznych.

Fundacja Spichlerz Kultury dziękuje Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym za znakomitą współpracę przy organizacji wydarzeń festiwalowych. Spacery po polsko-żydowskiej kolekcji malarstwa w Kamienicy Celejowskiej i oprowadzanie po kolekcji judaików z zasobów Muzeum Złotnictwa należą już tradycyjnie do stałego programu Pardes Festival.

Partnerem Pardes Festival od pierwszej edycji jest Zarząd Główny SARP i Dom Architekta SARP w Kazimierzu. Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w klimatycznym wnętrzu Domu Architekta SARP, środa, 19 sierpnia, godz. 14.00, czyli rozmowę z Ryszardem Jurkowskim (SARP) i dr Małgorzatą Stolarską – Fronia: O nagrodzie Zarządu Głównego SARP 2012/13 dla gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich.

Pięknie dziękujemy gospodarzom Pensjonatu Folwark Walencja i Willi Ima za przemiłą współpracę i wielkie zaangażowanie w organizację wydarzeń festiwalowych. Do Willi Ima zapraszamy 18 sierpnia, we wtorek, na warsztat wycinanki żydowskiej, a w sobotę, 22 sierpnia, na finałową degustację produktów lokalnych i śliwkowych smakołyków Ale cymes!

W Pensjonacie Folwark Walencja spotykamy się 18 sierpnia, we wtorek, o godz. 21.00 na wyjątkowym performance wokół „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk: lubelski aktor Michał Zgiet czyta fragmenty bestsellerowej powieści, Paweł Szamburski improwizuje na klarnecie. W przepięknych ogrodach Pensjonatu Folwark Walencja powitamy gości festiwalowych na Popołudniu ze Śliwką. W programie m.in. prezentacja Doroty Mateli, kustosza z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego (Szreniawa) Na śliwkowym szlaku – o sadach, śliwkach i przysmakach śliwkowych, wspomnienie kazimierskich sadów śliwkowych, konkurs na najlepsze ciasto śliwkowe i degustacja przysmaków śliwkowych i inne atrakcje! Ale to nie wszystkie wydarzenia festiwalowe, na które zapraszamy do Pensjonatu Folwark Walencja.

Zachęcamy do lektury całego programu!

W niedzielę festiwalową, 23 sierpnia, zapraszamy na wycieczkę Muzeum Wsi Lubelskiej! Wielkie podziękowania dla skansenu za przygotowanie specjalnego programu dla gości Pardes Festival. Czekamy w Muzeum Wsi Lubelskiej od godziny 11.00 (Lublin, Aleja Warszawska 96, tel. 81533 85 13).

Pardes Festival pachnie i smakuje tego roku śliwką!


Tekst: dr Aleksandra Markiewicz

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • gosia
  Takie komentarze tylko w Królewskim Kazimierzu Dolnym.. Ole !!!
 • Król Maciuś I
  Popieram Wasze Królewskie Mości :)
 • Król Artur
  Przepraszam, że rozproszyłem przed festiwalem. Teraz najważniejsze żeby Kazimierz poczuł go w pełni.
  Myślę też podobnie jak @Król Lir, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.
  Bezpośredni dialog z festiwalowiczami (np. ze mną)tworzy klimat otwartości i dialogu, a także niezobowiązującej, wzajemnej sympatii.

  No, ale jak przez Redakcję to przez Redakcję (choć akurat rzeczona Redakcja leży w kręgu moich sympatii) :-)
 • pijany znad Grodarza
  @ Krol Lir.
  Znowu zle ?
  ps. jednak polscy krolowie / Kazimierz Wielki/ byli o wiele wspanialsi. Nie grymasili. @ Król Artur,
 • król lir
  ''W odpowiedzi na komentarz @Króla Artura dr Aleksandra Markiewicz przesłała do naszej redakcji następujący tekst''
  ????? po co tyle zachodu? przecież prościej byłoby bezpośrednio wpisać tu komentarz i nie angażowac w odpowiedź całą redakcję
 • Redakcja
  W odpowiedzi na komentarz @Króla Artura dr Aleksandra Markiewicz przesłała do naszej redakcji następujący tekst: "Szanowny Panie! Uprzejmie dziękuję za wnikliwą lekturę festiwalowego tekstu. „Scenarzysta” i „scenograf” mają ten sam źródłosłów, a o omsknięcie językowe nietrudno, kiedy panuje afrykańska gorączka. Bez obaw - znamy zasługi Pana Alana Starskiego, laureata „Oscara” za scenografię „Listy Schindlera” Stevena Spielberga (sukces podzielił z Ewą Braun, dekoratorką wnętrz w tym filmie). „Pianista” Romana Polańskiego przyniósł mu „Cezara”. Czterokrotnie był nagradzany statuetką „Orła”. A w kwietniu tego roku otrzymał „Nagrodę za całokształt twórczości i wkład w rozwój polskiej kinematografii” przyznaną przez Kapitułę Festiwalu „Tarnowska Nagroda Filmowa”. Staraliśmy się o to, aby wybitny scenograf przyjechał do Kazimierza i tak też się stanie: Alan Starski jest gościem tegorocznej edycji PARDES FESTIVAL! A Fatih Akin, reżyser „Rany”, młodszy od znakomitego scenografa o ponad pokolenie ma z pewnością szanse na zdobycie „Oscara” - jeszcze wszystko przed nim. Z poważaniem Aleksandra Markiewicz"
 • Misio
  KOKPiT też dziękuje za współpracę i obawia się dalszej:-)
 • Jorguś
  Tadek! A co z pestkami? ;)
 • szok
  Tadziu nie wypada ci nic innego jak tylko wpaść do Kazimierza I DEGUSTOWAĆ
 • Tadek
  "degustacja przysmaków śliwkowych" brzmi zachęcająco :) Zwłaszcza, jeśli niektóre będą miały postać płynną :)
 • Król Artur
  Zawsze do usług ulubionej Redakcji, choć tutaj bardziej na miejscu widziałbym podziękowania od podpisanej pod artykułem pani dr Aleksandry Markiewicz.
  Oczywiście myli się ten, który nic nie robi:-) (albo nie dba o odbiorców)
 • Redakcja
  Podziękowania dla @Króla Artura za uwagę. Oczywiście Alan Starski scenografem jest.
 • Król Artur
  "Reżyser filmów nagradzanych na Berlinale i w Cannes zaprosił do współpracy przy produkcji „Rany” wybitnego polskiego scenarzystę Alana Starskiego" - z tego co mi wiadomo to pan Alan Starski jest scenografem, nie scenarzystą co dostrzegła nawet Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy Awards) przyznając mu Oscara (wspólnie z inną wybitną polską scenograf, Ewą Braun) za film lista Schindlera.
  Miejmy nadzieję że organizatorzy też to dostrzegą:-)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę