Pardes Festival już za kilka dni

Skomentuj (13)

Już we wtorek 18 sierpnia do Kazimierza Dolnego na sześć dni zawitają przyjaciele Pardes Festival.

Festiwalowe dni – od wtorku 18 sierpnia do niedzieli 23 sierpnia - wypełnią spotkania poświęcone tradycji i kulturze żydowskiej, a w festiwalowy piątek, 21 sierpnia, Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na cykl wydarzeń ormiańskich. Finałem cyklu ormiańskiego będzie pokaz wielkiej międzynarodowej produkcji filmowej „Rana” w reżyserii Fatiha Akina, słynnego reżysera turecko-niemieckiego. Reżyser filmów nagradzanych na Berlinale i w Cannes zaprosił do współpracy przy produkcji „Rany” wybitnego polskiego scenografa Alana Starskiego. Pokaz kazimierski został zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i odbędzie się w Letnim Kinie SFP przy Starej Łaźni (21 sierpnia, godz. 21.00). Pięknie dziękujemy Domowi Pracy Twórczej SFP za współpracę.
Program tegorocznej edycji Pardes Festival i usytuowanie wydarzeń festiwalowych w atrakcyjnych lokalizacjach, które nadają im szczególny walor klimat i nastrój, nie byłby możliwy bez współpracy z partnerami lokalnymi. Organizatorzy dziękują Urzędowi Miasta i Kazimierskiemu Ośrodkowi Kultury, Promocji i Turystki wraz z Centrum Informacji Turystycznej za harmonijną współpracę i wsparcie organizacyjne.

Synagoga kazimierska, obiekt znajdujący się pod opieką Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, partnera Pardes Festival, otwiera gościnne progi na inaugurację festiwalu, 18 sierpnia, o godz. 17.00. Tegoroczna inauguracja będzie miała charakter szczególny ze względu na program uroczystości – prezentacja galerii średniowiecznej na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i koncert klarnecisty Pawła Szamburskiego – i obecność Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski. W Synagodze odbędzie się także finałowy koncert festiwalu (22 sierpnia, sobota, godz. 19.00). W sobotni wieczór synagogę wypełni muzyka Żydów aszkenazyjskich w całym bogactwie brzmień i odniesień muzycznych. Grupa Się Gra to trzej fenomenalni muzycy tworzący od lat wyjątkowe projekty muzyczne w ramach tria i w innych formacjach muzycznych.

Fundacja Spichlerz Kultury dziękuje Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym za znakomitą współpracę przy organizacji wydarzeń festiwalowych. Spacery po polsko-żydowskiej kolekcji malarstwa w Kamienicy Celejowskiej i oprowadzanie po kolekcji judaików z zasobów Muzeum Złotnictwa należą już tradycyjnie do stałego programu Pardes Festival.

Partnerem Pardes Festival od pierwszej edycji jest Zarząd Główny SARP i Dom Architekta SARP w Kazimierzu. Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w klimatycznym wnętrzu Domu Architekta SARP, środa, 19 sierpnia, godz. 14.00, czyli rozmowę z Ryszardem Jurkowskim (SARP) i dr Małgorzatą Stolarską – Fronia: O nagrodzie Zarządu Głównego SARP 2012/13 dla gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich.

Pięknie dziękujemy gospodarzom Pensjonatu Folwark Walencja i Willi Ima za przemiłą współpracę i wielkie zaangażowanie w organizację wydarzeń festiwalowych. Do Willi Ima zapraszamy 18 sierpnia, we wtorek, na warsztat wycinanki żydowskiej, a w sobotę, 22 sierpnia, na finałową degustację produktów lokalnych i śliwkowych smakołyków Ale cymes!

W Pensjonacie Folwark Walencja spotykamy się 18 sierpnia, we wtorek, o godz. 21.00 na wyjątkowym performance wokół „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk: lubelski aktor Michał Zgiet czyta fragmenty bestsellerowej powieści, Paweł Szamburski improwizuje na klarnecie. W przepięknych ogrodach Pensjonatu Folwark Walencja powitamy gości festiwalowych na Popołudniu ze Śliwką. W programie m.in. prezentacja Doroty Mateli, kustosza z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego (Szreniawa) Na śliwkowym szlaku – o sadach, śliwkach i przysmakach śliwkowych, wspomnienie kazimierskich sadów śliwkowych, konkurs na najlepsze ciasto śliwkowe i degustacja przysmaków śliwkowych i inne atrakcje! Ale to nie wszystkie wydarzenia festiwalowe, na które zapraszamy do Pensjonatu Folwark Walencja.

Zachęcamy do lektury całego programu!

W niedzielę festiwalową, 23 sierpnia, zapraszamy na wycieczkę Muzeum Wsi Lubelskiej! Wielkie podziękowania dla skansenu za przygotowanie specjalnego programu dla gości Pardes Festival. Czekamy w Muzeum Wsi Lubelskiej od godziny 11.00 (Lublin, Aleja Warszawska 96, tel. 81533 85 13).

Pardes Festival pachnie i smakuje tego roku śliwką!


Tekst: dr Aleksandra Markiewicz

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • gosia
  Takie komentarze tylko w Królewskim Kazimierzu Dolnym.. Ole !!!
 • Król Maciuś I
  Popieram Wasze Królewskie Mości :)
 • Król Artur
  Przepraszam, że rozproszyłem przed festiwalem. Teraz najważniejsze żeby Kazimierz poczuł go w pełni.
  Myślę też podobnie jak @Król Lir, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.
  Bezpośredni dialog z festiwalowiczami (np. ze mną)tworzy klimat otwartości i dialogu, a także niezobowiązującej, wzajemnej sympatii.

  No, ale jak przez Redakcję to przez Redakcję (choć akurat rzeczona Redakcja leży w kręgu moich sympatii) :-)
 • pijany znad Grodarza
  @ Krol Lir.
  Znowu zle ?
  ps. jednak polscy krolowie / Kazimierz Wielki/ byli o wiele wspanialsi. Nie grymasili. @ Król Artur,
 • król lir
  ''W odpowiedzi na komentarz @Króla Artura dr Aleksandra Markiewicz przesłała do naszej redakcji następujący tekst''
  ????? po co tyle zachodu? przecież prościej byłoby bezpośrednio wpisać tu komentarz i nie angażowac w odpowiedź całą redakcję
 • Redakcja
  W odpowiedzi na komentarz @Króla Artura dr Aleksandra Markiewicz przesłała do naszej redakcji następujący tekst: "Szanowny Panie! Uprzejmie dziękuję za wnikliwą lekturę festiwalowego tekstu. „Scenarzysta” i „scenograf” mają ten sam źródłosłów, a o omsknięcie językowe nietrudno, kiedy panuje afrykańska gorączka. Bez obaw - znamy zasługi Pana Alana Starskiego, laureata „Oscara” za scenografię „Listy Schindlera” Stevena Spielberga (sukces podzielił z Ewą Braun, dekoratorką wnętrz w tym filmie). „Pianista” Romana Polańskiego przyniósł mu „Cezara”. Czterokrotnie był nagradzany statuetką „Orła”. A w kwietniu tego roku otrzymał „Nagrodę za całokształt twórczości i wkład w rozwój polskiej kinematografii” przyznaną przez Kapitułę Festiwalu „Tarnowska Nagroda Filmowa”. Staraliśmy się o to, aby wybitny scenograf przyjechał do Kazimierza i tak też się stanie: Alan Starski jest gościem tegorocznej edycji PARDES FESTIVAL! A Fatih Akin, reżyser „Rany”, młodszy od znakomitego scenografa o ponad pokolenie ma z pewnością szanse na zdobycie „Oscara” - jeszcze wszystko przed nim. Z poważaniem Aleksandra Markiewicz"
 • Misio
  KOKPiT też dziękuje za współpracę i obawia się dalszej:-)
 • Jorguś
  Tadek! A co z pestkami? ;)
 • szok
  Tadziu nie wypada ci nic innego jak tylko wpaść do Kazimierza I DEGUSTOWAĆ
 • Tadek
  "degustacja przysmaków śliwkowych" brzmi zachęcająco :) Zwłaszcza, jeśli niektóre będą miały postać płynną :)
 • Król Artur
  Zawsze do usług ulubionej Redakcji, choć tutaj bardziej na miejscu widziałbym podziękowania od podpisanej pod artykułem pani dr Aleksandry Markiewicz.
  Oczywiście myli się ten, który nic nie robi:-) (albo nie dba o odbiorców)
 • Redakcja
  Podziękowania dla @Króla Artura za uwagę. Oczywiście Alan Starski scenografem jest.
 • Król Artur
  "Reżyser filmów nagradzanych na Berlinale i w Cannes zaprosił do współpracy przy produkcji „Rany” wybitnego polskiego scenarzystę Alana Starskiego" - z tego co mi wiadomo to pan Alan Starski jest scenografem, nie scenarzystą co dostrzegła nawet Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy Awards) przyznając mu Oscara (wspólnie z inną wybitną polską scenograf, Ewą Braun) za film lista Schindlera.
  Miejmy nadzieję że organizatorzy też to dostrzegą:-)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę