Lekcja patriotyzmu

Skomentuj (15)

zobacz więcej (20)

W Kazimierzu celebrowano dziś 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Była msza. Była modlitwa. Był ksiądz proboszcz. Był burmistrz Kazimierza. Był sztandar. Były warty honorowe. Były znicze i wiązanki kwiatów.

22 stycznia 1863 r. – 155 lat temu – spod Świątyni Sybilli w Puławach prawie wszyscy studenci Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego ruszyli do Kazimierza, gdzie formowały się oddziały powstańcze. Dowodził nimi młodziutki – zaledwie 19 – letni Leon Frankowski komisarz Rządu Narodowego w województwie lubelskim.

Tą trasą po raz ósmy przeszli z Puław do Kazimierza, by wziąć jak co roku udział w uroczystościach, młodzi legioniści z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego.

- Tradycją jest, że młodzież z naboru wiosennego i jesiennego bierze udział w marszu szlakiem powstańców styczniowych – mówi Jarosław Kopciński komendant Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego. – To taki chrzest bojowy.

Strzelcy zaciągnęli wartę honorową przy płycie upamiętniającej powstańców 1963 r. położoną na cmentarzu za Farą pond sto lat temu, jeszcze w czasach zaborów. Teraz jest pomysł, by w tym samym miejscu powstało upamiętnienie stulecia odzyskania niepodległości.

- Chcielibyśmy, żeby obok tej tablicy stanął krzyż upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości jako wyraz naszej wdzięczności dla naszych dziadów i ojców za wywalczoną przez nich niepodległość – mówił podczas uroczystości Tomasz Nadolski z Akcji Katolickiej.

Obok płyty z 1917 r. niedawno położono nową płytę z nazwiskami kazimierskich powstańców. Nie wszystkim się to podoba.

- Nigdy nie było w Kazimierzu Rzeczpospolitej Kazimierskiej. Ks. Serwiński nigdy nie był naczelnikiem Rzeczpospolitej Kazimierskiej, w ogóle nie było takiego tytułu. Był proboszczem, administratorem parafii kazimierskiej. To wszystko są zmyślenia, bzdury, które nigdy nie powinny się tu znaleźć – mówi Kazimierz Parfianowicz, który przeprowadził kwerendę archiwalną i ustalił nazwiska powstańców 1863 r. z Kazimierza. – Nazwiska kazimierskich powstańców są umieszczone w Farze na tablicy malowanej ręcznie przez mojego syna w arkadzie kaplicy Górskich po prawej stronie. I tam jest bezbłędnie, a tutaj są brednie. Należy to bezwzględnie zmienić.

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Piotr Wąsowicz
  A gdzie Kozacy?
  • Harry
   panie Wasowicz.....
   kozacy to i tak się zacznal,jak się okaze,ze na wschodzie nie będzie co jesc!!
   oczywiście....nie będzie to za 2 lata!.....jednak dziadostwo będzie tam na milion %.....dlaczego?...a no dlatego,ze NIC i NIGDZIE się nie utrzyma,jezeli nie będzie się to na czyms REALNYM trzymać!!
   ZADNA idea nie będzie miała racji bytu.....jeżeli nie będzie miała się na czym bazować....przypuśćmy,ze chce pan być profesorem....(bo kasa,bo układy.bo,bo,bo.....)ale panie!!---jaki profesor(w dzisiejszych czasach)jak pan nie wiesz CO TO JEST alfabet???!!!!
   Wschod TYLKO nasladuje(zachod)...ale to jest tyle....teraz zachod(a SZCZEGOLNIE francja)polacial/a na pysk--czyli po prostu PRZEGRAL.....
   Pozostala na ringu jedna Polska.....(zbita,wykrwawiona,wysmiana,pijana,rozkradziona,znarkotyzowana,zmeczona....a może nawet przemeczona,zaniedbana,zeszmacona....itd.)
   ALE ZYWA i z wlasna TOZSAMOSCIA narodowa!!!!
   A zkims takim trzeba się liczyc--bo ZYJE I MYSLI !!!!!(i może powiedzieć NIE!)
 • Ob;))
  A kim jest ta Pani w niebieskiej kurtce ?? Mistrzyni 2 planu czy jakaś lokalna persona ?? ;))
 • śmiech to zdrowie
  Burmistrz skradł całe show zdjęcie nr 9 ,a napisali,że "w Kazimierzu CELEBROWANO dziś 155 rocznicę powstania styczniowego" a powinni napisać,że władze Kazimierza ubawiły się dziś na 155 rocznicy powstania styczniowego .
 • Dziwny jest ten świat
  Bardzo ciekawa inicjatywa, interesujący artykuł, treść komentarzy pogardliwa ... wstyd! Jestem ciekaw co reprezentują sobą anonimowi krytycy i co robią dla dobra ogółu, Ojczyzny, oprócz wylewania swoich żali i leczenia kompleksów?... bo jak inaczej można odczytać takie komentarze odnośnie uroczystości w której uczestniczyli również młodzi ludzie, zamiast pochwalić najlepiej jest krytykować...
  • Biedna ta Polska
   Bardzo dziwny świat skoro każda okazja jest dobra by pokazać patriotyzm przemawiać chełpić się krzepić nim. I jeszcze chcą być wzorcem dla młodych ludzi. Popatrz na historię niejakiego Rydza-Śmigłego - taki sam patriota, wszędzie wszystkich uczył patriotyzmu, pomnik co krok stawiał i co się okazało...
  • Wojtek
   @ Dziwny ten świat - ".... treść komentarzy pogardliwa ....wstyd !" (i krytyczna). Jeżeli tak jest to coś z Tobą jest nie tak a nie myślącymi inaczej. Wsłuchaj się w tę sentencję - Vox populi, vox Dei. Pa !
 • mural na betonie
  Niedługo okaże się, że obok powstańców walczyli też powstańcy wyklęci, co utworzyli Rzeczpospolitą Kazimierską.
  • Harry
   O historie trza dbac......już tow.hitler powiedział....."zabierzcie narodowi,jego pamiątki przeszlosci...a w przyszłym pokoleniu....przestanie być narodem!!"
 • pijany znad Grodarza
  " Chcielibyśmy, żeby obok tej tablicy stanął krzyż upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości jako wyraz naszej wdzięczności dla naszych dziadów i ojców za wywalczoną przez nich niepodległość - mówił podczas uroczystości Tomasz Nadolski z Akcji Katolickiej. "
  Jeszcze niedawno sprawa Krzyża poddana była głosowaniu na co przeznaczyć fundusz obywatelski. Propozycja " krzyża" nie uzyskała akceptacji, chociaż argumentacja pana Tomasza Nadolskiego była merytorycznie słuszna , tym bardziej, że mocno stawiał na wychowanie patriotyczne młodzieży , która tu zjeżdża z całej Polski.
  Dzisiaj pan Nadolski powtórnie apeluje o postawienie krzyża upamiętniającego 100 lecie odzyskania niepodległości.
  W tym momencie należy wyjaśnić PRAWDĘ opisaną na nowej płycie . o której mowi pan Kazimierz Parafinowicz, bo przecież " młodzież z całej Polski" również obejrzy tą płytę i dowie się o fakcie....
  W tym miejscu , z URZĘDU, należy ustalić czy faktu podane na tablicy polegają na prawdzie. Fałszowanie historii jest NIEBEZPIECZNE i PODŁE. Czy karalne ?. Na pewno tak.
  • Rzecz o Rzeczy....
   Zdaje się, że Rzeczpospolitą Kazimierską wymyślili w celach promocyjnych nadworni kazimierscy patrioci. Oczywiście po to aby promować samych siebie Od nich tylko o tzw. Rzeczpospolitej było słychać. Nazwiska daruję i tak wszędzie ich pełno.
 • Wiktor
  "Lekcja Pariotyzmu" - porywająca czołówka informacyjna. Wykonano aż 20 zdjęć , z których zaledwie 2 (dwie) odnoszą się do Bohaterów Narodowych 1863. Foto nr 10 - zabytkowa płyta nawet nie oczyszczona(tak staranniej na tę Okoliczność). Foto 11 - brak staranności w ujęcia kadru ( całej tablicy, pod ostrym kątem). Poprzez taki dokument część nazwisk Powstańców po lewej i prawej jest niewidoczna a uroczystość dotyczy właśnie ICH. Celebranci Uroczystości wyszli super.
 • morela
  Czy ksiądz farosz na zdjęciu to brat pana burmistrza Pisuli ? Pytam bo do złudzenia są podobni,również z wyglądu,uderzające podobieństwo.W związku z tym mam prośbę do ludzi kultury.Czy jest możliwość produkcji kolejnej telenoweli, bądź przeniesienia akcji filmu Ranczo z Wilkowyj do Kazimierza,hit sezonu 2018- 2019 murowany.
 • hist(e)ryk
  Czy nasz panujący "dał" przemówienie?
 • pijany znaed Grodarza
  Obok płyty z 1917 r. niedawno położono nową płytę z nazwiskami kazimierskich powstańców. Nie wszystkim się to podoba.

  - Nigdy nie było w Kazimierzu Rzeczpospolitej Kazimierskiej. Ks. Serwiński nigdy nie był naczelnikiem Rzeczpospolitej Kazimierskiej, w ogóle nie było takiego tytułu. Był proboszczem, administratorem parafii kazimierskiej. To wszystko są zmyślenia, bzdury, które nigdy nie powinny się tu znaleźć - mówi Kazimierz Parfianowicz, który przeprowadził kwerendę archiwalną i ustalił nazwiska powstańców 1863 r. z Kazimierza. - Nazwiska kazimierskich powstańców są umieszczone w Farze na tablicy malowanej ręcznie przez mojego syna w arkadzie kaplicy Górskich po prawej stronie. I tam jest bezbłędnie, a tutaj są brednie. Należy to bezwzględnie zmienić."

  A kto tę NIEDAWNĄ płytę ufundował i w ten sposób PERFIDNIE chce tworzyć " nową jedynie słuszną" historię.".? Może by tak powiadomić IPN ? Wiem, wiem. Będzie to SKARŻENIE na Polskę, a więc FAŁSZ stanie się PRAWDĄ.
  ps. Piszac powyższe, mniemam, że pan Kazimierz Parafinowicz wie co powiedział.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę