Tydzień z Różewiczem na Dwóch Brzegach

Przez cały tydzień w „Kinie Pod Srebrną Gwiazdą” publiczność Dwóch Brzegów będzie oglądać sztuki Tadeusza Różewicza w adaptacji Teatru TV. Sprawdzimy, jak z teksty mistrza interpretowali Kazimierz Kutz, Stanisław Różewicz,  Jerzy Grzegorzewski, Andrzej Barański i Krzysztof Kieślowski.

 

Tadeusz Różewicz to twórca silnie z „X muzą” związany: był współscenarzystą kilku filmów swojego brata, Stanisława; w jego wierszach znajdziemy też sporo nawiązań do chociażby Pasoliniego, Eisensteina czy Felliniego. Dramaty Różewicza okazały się wyjątkowo „filmowe” – wielogłosowe, antyrealistyczne, obrazowe i metaforyczne…

Napisana w 1979 roku „Pułapka” to sztuka, która w dorobku Tadeusza Różewicza uchodzi za jedną z najambitniejszych prób rozliczenia się poety z duchowym i kulturowym dziedzictwem XX wieku. Kluczem stała się biografia Franza Kafki. W „Pułapce” linearny, chronologiczny porządek życia zostaje rozbity na kilkanaście „obrazów. Telewizyjną wersję dramatu zrealizował brat Tadeusza Różewicza - Stanisław.

Andrzej Barański - reżyser i adaptator – przeniósł akcję „Mojej córeczki” utworu z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do dzisiejszej Polski.  Przełomową „Kartotekę” obejrzymy w intrygującej inscenizacji Krzysztofa Kieślowskiego, który awangardowy dramat opowiedział poprzez przejmujący, realistyczny film. Z kolei adaptacja Jerzego Grzegorzewskiego łączy „Duszyczkę”, poemat prozą Tadeusza Różewicza z 1977 roku z poematem „Et in Arcadia ego” z 1961 roku.

Przeglądowi towarzyszy koncert Karoliny Cichej „Do ludożerców”, inspirowany poezją Tadeusza Różewicza, oraz spotkanie z Bohdanem Zadurą.

Wszystkie spektakle Teatru TV wyświetlone zostaną w „Kinie Pod Srebrną Gwiazdą” w Kazimierzu Dolnym. Wstęp na projekcje bezpłatny.

Plan projekcji spektakli Teatru TV
•    6 sierpnia środa, godzina 10.00 – DUSZYCZKA, reż. Jerzy Grzegorzewski
•    7 sierpnia czwartek, godzina 10.00 – MOJA CÓRECZKA, reż. Andrzej Barański
•    8 sierpnia piątek, godzina 10.00 – KARTOTEKA, reż. Krzysztof Kieślowski

 

 

PROGRAM FILMOWY

 

PROGRAM WYDARZEŃ POZAFILMOWYCH

 

Źródło: DwaBrzegi.pl

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę