Narodowo z Schulzem

zobacz więcej (7)

Niektórzy żartowali, że jedynym kibicem tegorocznego Narodowego Czytania będzie deszcz. Pogoda okazała się jednak nad wyraz łaskawa, wa i słuchających na zamku nie zabrakło.

W tym roku w ramach Narodowego Czytania na kazimierskim zamku zaprezentowano tekst oparty o wszystkie nowele zaproponowane w tej edycji. Taką możliwość stworzenia scenariusza dało opowiadanie Brunona Schulza "Mój ojciec wstępuje do strażaków" z cyklu "Sanatorium pod Klepsydrą". W senno – wizyjnej rzeczywistości pojawiły się więc fragmenty z "Orki" Władysława Stanisława Reymonta,  "Rozdzióbią nas kruki, wrony… " Stefana Żeromskiego, Sachema Henryka Sienkiewicza, "Pamiątki Soplicy. Sawa" Henryka Rzewuskiego. "Katarynki" Bolesława Prusa, "Dobrej pani" Elizy Orzeszkowej czy "Dymu" Marii Konopnickiej tworząc z opowiadaniem Schulza zgrabną całość.

Chociaż w akcji Narodowego Czytania najważniejsze jest słowo w Kazimierzu jak zwykle podkreślały je nawiązujące do tekstu stroje i muzyka.

Scenariusz i reżyseria:
Ewa Wolna i Anna Ewa Soria

Obsada:
Natalia Baranowska
Natalia Celej
Izabela Daniel – Lenart
Klaudia Jędrzejczak
Jakub Kalinowski
Piotr Kielar
Tomasz Małolepszy
Bartłomiej Nowaczek
Marcin Pisula
Beata Rosłoniec
Bernadetta Sijka
Magda Wolska
Wiktoria Wrótniak
Organizator: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym

Narodowe Czytanie odbyło się w Kazimierzu po raz w 2012 r., czyli już w pierwszym roku tej inicjatywy zapoczątkowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wtedy na rynku przez 7 godzin czytano „Pana Tadeusza”, a niektóre fragmenty nawet wygłaszano z pamięci. Początkowo Narodowe Czytanie w Kazimierzu odbywało się na rynku przy studni i w bibliotece miejskiej. Od piątej edycji akcja przeniosła się na kazimierski zamek.


Fot. Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2023? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2023.
Pokaż stopkę