Warsztaty archeologiczne po raz XII

Na Grodzisku Żmijowiska trwają Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem poznać można tajniki kuchni dawnych Słowian oraz spróbować swoich sił w tworzeniu wczesnośredniowiecznej ceramiki. Zarezerwuj sobie miejsce już dziś.

Rozpoczęła się już 12. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które co roku odbywają się na Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jak podają organizatorzy, tym razem podczas warsztatów będzie można wziąć udział w eksperymentach archeologicznych z zakresu wczesnośredniowiecznej ceramiki oraz kuchni dawnych Słowian.


- Jak co roku Muzeum Nadwiślańskie przygotowało ciekawy i bogaty program zajęć – piszą organizatorzy. – Pierwszy tydzień poświęcimy niemal wyłącznie na działalność pracowni ceramicznej, aby doskonalić umiejętności w wyrobie naczyń metodami wczesnośredniowiecznymi oraz uczyć podstaw tego rzemiosła tych, którzy na Warsztatach pojawią się po raz pierwszy. Owoce tej działalności będziemy wypalać w piecu garncarskim 27 sierpnia.


W poniedziałek, 22 sierpnia zacznie działać słowiańska kuchnia, gdzie empirycznie i organoleptycznie będzie można zmierzyć się z wyzwaniem komponowania i przygotowywaniem wczesnośredniowiecznego jadłospisu.


Chwilę później, bo 24-26 sierpnia odbędzie się tzw. panel garncarski, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.


- Od wielu lat będąc obecnymi w ogólnopolskim nurcie rekonstruktorstwa archeologicznego oraz wsłuchując się w głosy przedstawicieli tego środowiska uznaliśmy, że należy zaproponować możliwość spotkania w Żmijowiskach najbardziej aktywnych przedstawicieli ceramicznych rekonstruktorów specjalizujących się w garncarstwie średniowiecznym – piszą organizatorzy. – Choć od lat wielokrotnie spotykają się na różnych archeologicznych festynach w całej Polsce, rzadko mają okazję na bezpośrednią wymianę wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Okazję taką, bez konieczności „festynowego” zaangażowania, postanowiliśmy stworzyć im w Grodzisku Żmijowiska.


Co takiego będzie się działo? Będą wspólne działania praktyczne, prezentacje, dyskusje oraz wymiana doświadczeń. Zaś w czwartek, 25 sierpnia odbędzie się wypał naczyń w jamie ziemnej. Swój udział w panelu zapowiedzieli już garncarze z Lublina, Szczecina, Pruszcza Gdańskiego, Olsztyna i Białegostoku.


12. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej odbywają się codziennie w godz. 10.00-16.00 w oddziale muzealnym Grodzisko Żmijowiska. Bliższe informacje: e-mail: archeologia@mnkd.pl, tel. 517 331 553.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę