Warsztaty archeologiczne po raz XII

Na Grodzisku Żmijowiska trwają Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem poznać można tajniki kuchni dawnych Słowian oraz spróbować swoich sił w tworzeniu wczesnośredniowiecznej ceramiki. Zarezerwuj sobie miejsce już dziś.

Rozpoczęła się już 12. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które co roku odbywają się na Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jak podają organizatorzy, tym razem podczas warsztatów będzie można wziąć udział w eksperymentach archeologicznych z zakresu wczesnośredniowiecznej ceramiki oraz kuchni dawnych Słowian.


- Jak co roku Muzeum Nadwiślańskie przygotowało ciekawy i bogaty program zajęć – piszą organizatorzy. – Pierwszy tydzień poświęcimy niemal wyłącznie na działalność pracowni ceramicznej, aby doskonalić umiejętności w wyrobie naczyń metodami wczesnośredniowiecznymi oraz uczyć podstaw tego rzemiosła tych, którzy na Warsztatach pojawią się po raz pierwszy. Owoce tej działalności będziemy wypalać w piecu garncarskim 27 sierpnia.


W poniedziałek, 22 sierpnia zacznie działać słowiańska kuchnia, gdzie empirycznie i organoleptycznie będzie można zmierzyć się z wyzwaniem komponowania i przygotowywaniem wczesnośredniowiecznego jadłospisu.


Chwilę później, bo 24-26 sierpnia odbędzie się tzw. panel garncarski, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.


- Od wielu lat będąc obecnymi w ogólnopolskim nurcie rekonstruktorstwa archeologicznego oraz wsłuchując się w głosy przedstawicieli tego środowiska uznaliśmy, że należy zaproponować możliwość spotkania w Żmijowiskach najbardziej aktywnych przedstawicieli ceramicznych rekonstruktorów specjalizujących się w garncarstwie średniowiecznym – piszą organizatorzy. – Choć od lat wielokrotnie spotykają się na różnych archeologicznych festynach w całej Polsce, rzadko mają okazję na bezpośrednią wymianę wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Okazję taką, bez konieczności „festynowego” zaangażowania, postanowiliśmy stworzyć im w Grodzisku Żmijowiska.


Co takiego będzie się działo? Będą wspólne działania praktyczne, prezentacje, dyskusje oraz wymiana doświadczeń. Zaś w czwartek, 25 sierpnia odbędzie się wypał naczyń w jamie ziemnej. Swój udział w panelu zapowiedzieli już garncarze z Lublina, Szczecina, Pruszcza Gdańskiego, Olsztyna i Białegostoku.


12. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej odbywają się codziennie w godz. 10.00-16.00 w oddziale muzealnym Grodzisko Żmijowiska. Bliższe informacje: e-mail: archeologia@mnkd.pl, tel. 517 331 553.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę