W wigilię śwętego Jana...

Skomentuj (2)

zobacz więcej (16)

W wigilię świętego Jana obchodzimy prasłowiańskie święto miłości. Pobliskie łąki i pola dostarczają ziół, a rzeki wody, by świeżo uwity wianek spławić wprost do rąk przyszłego męża. Prastare zwyczaje przypomniał na festiwalowej scenie w Kazimierzu zespół Hańszczanie. A kto z Państwa próbował w ten sposób zaczarować przyszłość? Czekamy na zdjęcia sobótkowych wianków naszych Czytelników.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to nie tylko koncerty, ale także inne wydarzenia. Jednym z nich było widowisko „Wilia Św. Jana” w wykonaniu Zespołu Hańszczanie.

Festiwal Ludowy, który corocznie odbywa się w Kazimierzu Dolnym kojarzy się głównie z muzykowaniem i śpiewaniem. Tymczasem oprócz koncertów w programie znajdują się także wystawy, warsztaty czy widowiska.

Bardzo ciekawym, teatralnym akcentem festiwalu było widowisko obrzędowe „Wilia św. Jana” w wykonaniu Zespołu Hańszczanie.
Zespół ten istnieje od ponad dwudziestu lat i łączy w sobie trzy pokolenia artystów. Jego członkowie pielęgnują obrzędy i zwyczaje ludowe Polesia Lubelskiego. Stworzyli wspólnie kilkanaście widowisk obrzędowych, m.in. „Wilię św. Jana” zaprezentowaną podczas festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

- Tej nocy wianki pływały po wodzie, ale także wiele wianków dziewczyny traciły na brzegu rzeki – opowiadają organizatorzy. – No a potem były zmówiny, weseliska i chrzciny. I tak się to życie kręciło. Podobno po św. Janie były najbardziej udane dzieci.
Dzięki ludowym artystom kazimierska publiczność miała niebywałą okazję zobaczyć, jak wyglądały przygotowania do najkrótszej nocy w roku, czyli nocy świętojańskiej. A przygotowania te były naprawdę długie. Młode dziewczyny robiły wianki, zaś starsze kobiety rozmawiały i wspominały, pomagały też swoim wnuczkom, by wianki były najpiękniejsze.

Autorką scenariusza jest Barbara Paucz – Mazurek, zaś reżyserem Halina Radecka.

Program 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych Kazimierz Dolny 2017

24 czerwca, sobota

9.00 – Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – Promocja albumu jubileuszowego pięćdziesięciolecia Festiwalu „Muzyka  najbliższa ziemi…” – Muzeum Nadwiślańskie, Rynek 19
        - Koncert towarzyszący (Zespoły z Czech i Litwy, Regionalny Zespół Pieśni  i Tańca Markowianie, Kapela Goleniowska, Orkiestra Kurpiowska)
16.00 – Koncert konkursowy

20.00 – Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych oraz Orkiestry Św. Mikołaja

25 czerwca, niedziela

9.00 – Konkurs Duży – Mały
12.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
13.30 – Ogłoszenie wyników, koncert leureatów
15.00 – Koncert  "Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych"
16.00 – Koncert zespołu „Wałasi”
Wystawa fotografii Janusza Filipczaka
Wystawa ilustracji autorstwa Doroty Opolskiej – Maksym
(Biuro Festiwalu - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki)

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • janek zly jest wianek
    Az dziwne ze nasi glosni moralizatorzy z ustami pelnymi wiary nie doszukali sie w wiankach zla jak to uczynil dowcipas PRL i PIS Jan Pietrzak w sobote w telewizja ktora co smiesz ciagle nazywa sie Polska.
    • Janczarzy
      Pietrzak - pieszczoch PiS, prześmiewca komuny, w której miał cieplarniane życie i staranne wykształcenie. W.Jedliński w "Żydy i chamy"(1963r) przedstawił dwie koterie w ówczesnym aparacie partyjnym wzajemnie zwalczające się - trawa to do DZISIAJ. Wielopokoleniowo żyją w DOSTATKU

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę