W palmową niedzielę

Skomentuj (2)

zobacz więcej (25)

W niedzielne, słoneczne południe po kazimierskim Rynku przeszła procesja. Kolorowe palmy, religijne pieśni i atmosfera oczekiwania opanowała centrum Miasteczka. Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień.

To właśnie w Niedzielę Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. W Kazimierzu Dolnym w niedzielne południe na Rynku gromadzą się ludzie. W rękach trzymają kolorowe palmy. Rozpoczyna się uroczysta procesja.


- Wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw – mówi podczas mszy św. ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej parafii, cytując fragment Ewangelii wg św. Jana. – My, spotykając się tu, w Kazimierzu również wyjdźmy naprzeciw Panu. Przywitajmy Go godnie.


Procesja przeszła przez Rynek i powróciła do kazimierskiej fary, wypełniając kościół kolorowymi palmami. Tak rozpoczął się Wielki Tydzień poprzedzający Święta Wielkiej Nocy.

 


Porządek mszy św. w Wielkim Tygodniu:

 

Wielki Czwartek (10 rocznica śmierci Jana Pawła II)
Godz. 17.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej z rytem obmycia nóg, przeniesienie Pana Jezusa do ołtarza adoracji (ciemnicy); adoracja;
Godz.  21.00 - „Ciemna Jutrznia”

 

Wielki Piątek
Od godz. 9.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu adoracji.
Godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca nowennę przed Uroczystością Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Godz. 17.00 - Liturgia ku czci Męki Pańskiej, w której usłyszymy opis Męki Pańskiej, adoracja Krzyża, przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego (kościół św. Anny).  Po liturgii Droga Krzyżowa ulicami miasta.
Godz. 24.00 - „Ciemna Jutrznia”, która zakończy nocną adorację przy Grobie Pańskim.

 

Wielka Sobota
Od 9.00 do 16.00 - Poświęcenie pokarmów w kościele farnym, co pół godziny.

Od godz. 9.00 do 20.00 - Adoracja przy Grobie Pańskim w kościele Św. Anny.

Godz. 22.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej, składająca się z błogosławieństwa ognia i paschału, Orędzia Paschalnego, Liturgii Czytań, udzielenia i odnowienia sakramentu chrztu św.

 

Wielka Niedziela
Msze Św. o godz.: 6.00, 10.30, 12.00, 18.00.
Godz. 17.00 - Uroczyste Nieszpory kończące Triduum Paschalne.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę