W palmową niedzielę

Skomentuj (2)

zobacz więcej (25)

W niedzielne, słoneczne południe po kazimierskim Rynku przeszła procesja. Kolorowe palmy, religijne pieśni i atmosfera oczekiwania opanowała centrum Miasteczka. Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień.

To właśnie w Niedzielę Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. W Kazimierzu Dolnym w niedzielne południe na Rynku gromadzą się ludzie. W rękach trzymają kolorowe palmy. Rozpoczyna się uroczysta procesja.


- Wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw – mówi podczas mszy św. ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej parafii, cytując fragment Ewangelii wg św. Jana. – My, spotykając się tu, w Kazimierzu również wyjdźmy naprzeciw Panu. Przywitajmy Go godnie.


Procesja przeszła przez Rynek i powróciła do kazimierskiej fary, wypełniając kościół kolorowymi palmami. Tak rozpoczął się Wielki Tydzień poprzedzający Święta Wielkiej Nocy.

 


Porządek mszy św. w Wielkim Tygodniu:

 

Wielki Czwartek (10 rocznica śmierci Jana Pawła II)
Godz. 17.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej z rytem obmycia nóg, przeniesienie Pana Jezusa do ołtarza adoracji (ciemnicy); adoracja;
Godz.  21.00 - „Ciemna Jutrznia”

 

Wielki Piątek
Od godz. 9.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu adoracji.
Godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca nowennę przed Uroczystością Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Godz. 17.00 - Liturgia ku czci Męki Pańskiej, w której usłyszymy opis Męki Pańskiej, adoracja Krzyża, przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego (kościół św. Anny).  Po liturgii Droga Krzyżowa ulicami miasta.
Godz. 24.00 - „Ciemna Jutrznia”, która zakończy nocną adorację przy Grobie Pańskim.

 

Wielka Sobota
Od 9.00 do 16.00 - Poświęcenie pokarmów w kościele farnym, co pół godziny.

Od godz. 9.00 do 20.00 - Adoracja przy Grobie Pańskim w kościele Św. Anny.

Godz. 22.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej, składająca się z błogosławieństwa ognia i paschału, Orędzia Paschalnego, Liturgii Czytań, udzielenia i odnowienia sakramentu chrztu św.

 

Wielka Niedziela
Msze Św. o godz.: 6.00, 10.30, 12.00, 18.00.
Godz. 17.00 - Uroczyste Nieszpory kończące Triduum Paschalne.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę