V Orszak Trzech Króli w Kazimierzu (video)

Skomentuj (18)

zobacz więcej (22)

Śmierć, pastuszkowie, turoń, aniołowie i Maryja z Józefem oraz oczywiście Kacper, Melchior i Baltazar, a za nimi cały ukoronowany tłum. Już po raz piąty przeszedł przez Kazimierz Orszak Trzech Króli.

Święto Trzech Króli z jednej strony to dla katolików wyznanie wiary – 6 stycznia Kościół katolicki celebruje Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego – dzień, w którym o przyjściu Chrystusa na świat dowiedzieli się nie tylko jego rodacy, ale także osoby spoza Izraela – uznane przez tradycję za magów, czyli mędrców.

Z drugiej strony Trzech Króli to czas rozpoczynający zapusty, czyli okres karnawału. Nic więc dziwnego, że w Orszaku Trzech Króli pojawiły się postacie znane wszystkim z bożonarodzeniowych jasełek – przedstawień religijnych o charakterze ludycznym, zabawowym: obok Świętej Rodziny i trzech władców – śmierci, diabły, anioły czy pastuszkowie.

To czas rodzinny, gdzie z jednakowym zainteresowaniem w orszaku idą i dorośli, i dzieci nierzadko przebrane za jasełkowe postacie, nawet wtedy, gdy nie biorą bezpośredniego udziału w samym przedstawieniu.
Bo w tym roku właśnie o elementy przedstawienia – jasełek – wzbogacony został Kazimierski Orszak Trzech Króli. Krótką scenkę jasełkową w wykonaniu dzieci rozegrano na jeszcze w Farze i właściwie to ona rozpoczęła V Kazimierski Orszak, kolejne – zaprezentowano na Rynku i na schodach prowadzących do Klasztoru, gdzie miało miejsce wspólne śpiewanie kolęd, które coraz rzadziej słychać w naszych domach.

Orszak Trzech Króli nawiązuje do tradycji, ale jest jednocześnie formą nową, zapoczątkowaną w 2009 r. w Warszawie. Od tamtej pory organizowany jest w wielu miastach w Polsce i na świecie. W Kazimierzu odbył się już po raz piąty.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (18)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2018.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2018/2019? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę