V Orszak Trzech Króli w Kazimierzu (video)

Skomentuj (18)

zobacz więcej (22)

Śmierć, pastuszkowie, turoń, aniołowie i Maryja z Józefem oraz oczywiście Kacper, Melchior i Baltazar, a za nimi cały ukoronowany tłum. Już po raz piąty przeszedł przez Kazimierz Orszak Trzech Króli.

Święto Trzech Króli z jednej strony to dla katolików wyznanie wiary – 6 stycznia Kościół katolicki celebruje Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego – dzień, w którym o przyjściu Chrystusa na świat dowiedzieli się nie tylko jego rodacy, ale także osoby spoza Izraela – uznane przez tradycję za magów, czyli mędrców.

Z drugiej strony Trzech Króli to czas rozpoczynający zapusty, czyli okres karnawału. Nic więc dziwnego, że w Orszaku Trzech Króli pojawiły się postacie znane wszystkim z bożonarodzeniowych jasełek – przedstawień religijnych o charakterze ludycznym, zabawowym: obok Świętej Rodziny i trzech władców – śmierci, diabły, anioły czy pastuszkowie.

To czas rodzinny, gdzie z jednakowym zainteresowaniem w orszaku idą i dorośli, i dzieci nierzadko przebrane za jasełkowe postacie, nawet wtedy, gdy nie biorą bezpośredniego udziału w samym przedstawieniu.
Bo w tym roku właśnie o elementy przedstawienia – jasełek – wzbogacony został Kazimierski Orszak Trzech Króli. Krótką scenkę jasełkową w wykonaniu dzieci rozegrano na jeszcze w Farze i właściwie to ona rozpoczęła V Kazimierski Orszak, kolejne – zaprezentowano na Rynku i na schodach prowadzących do Klasztoru, gdzie miało miejsce wspólne śpiewanie kolęd, które coraz rzadziej słychać w naszych domach.

Orszak Trzech Króli nawiązuje do tradycji, ale jest jednocześnie formą nową, zapoczątkowaną w 2009 r. w Warszawie. Od tamtej pory organizowany jest w wielu miastach w Polsce i na świecie. W Kazimierzu odbył się już po raz piąty.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (18)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2018 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2018.
Pokaż stopkę