Rycerska niedziela na Zamku i inne atrakcje

Na terenie całej Polski w najbliższy weekend odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. To największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w naszym kraju. Z tej okazji w Kazimierzu i okolicy będzie można zobaczyć miejsca zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim.

Już po raz drugi beneficjenci Funduszy Europejskich w całej Polsce – także w Kazimierzu i jego najbliższych okolicach - zapraszają do oglądania obiektów zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim.

7 maja godz. 10.00 – 18.00 Blask srebra i magia akwareli – Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


W zabytkowych piwnicach nowo powstałego gmachu Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku mieści się wystawa stała Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, prezentująca największą ekspozycję złotnictwa w kraju. Na piętrze w Galerii Wystaw Czasowych prezentowana jest obecnie międzynarodowa wystawa akwareli, którą w godzinach 10.30 – 11.30 będzie można zwiedzić z przewodnikiem.

Wstęp wolny.

9 maja godz. 11.00 – 17.30 - Podróż po Skarbach Kultury Powiatu Opolskiego – Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa w Karczmiskach

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa o godzinie 11.00 zabiera na bezpłatną wycieczkę.

W programie:


godz. 11.00 – 11.40 – Bezpłatny przejazd Kolejką ze stacji w Opolu Lubelskim na stację w Karczmiskach (podróż uprzyjemniać będą opowiadania przewodnika na temat okolicznych atrakcji i historii Kolejki).

godz. 11.40 – 12.30 – Bezpłatne zwiedzanie stacji Kolejki w Karczmiskach. W programie zwiedzania: Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej, Punkt Informacji Turystycznej.

godz. 12.30 – 13.00 – Przejazd Kolejką ze stacji w Karczmiskach na stację w Polanówce. W trakcie podróży goście będą mogli posłuchać informacji o okolicznych atrakcjach i historii Kolejki.

godz. 13.00 – 14.30 – Przystanek na stacji w Polanówce oraz dojazd do Grodziska w Żmijowiskach. W programie: ognisko dla uczestników wyjazdu - prowiant we własnym zakresie. Gościom zostanie zapewniony nieodpłatny dojazd do Grodziska w Żmijowiskach.

godz. 14.30 – 17.30 – "Tradycje smaku" w Grodzisku w Żmijowiskach Oddziale Muzeum Nadwiślańskiego

godz. 14.30 - 16.00 – W programie: zwiedzanie Grodziska połączone z opowieściami o życiu dawnych Słowian, poczęstunek dla gości.

godz. 16.00 – Powrót kolejką do Opola Lubelskiego.

10 maja godz. 10.00 – 18.00 – Lekcja historii w Kazimierzu Dolnym – Zamek


Kazimierski Zamek otwiera swoje bramy i zaprasza na nieodpłatne zwiedzanie niedawno odnowionych obiektów. Dodatkowo na dziedzińcu zamkowym odbywać się będą pokazy historyczne i dawne zabawy plebejskie.

Pokazy walk na broń białą

Walczący na szable, szpady, rapiery i pistolety występować będą w XVII wiecznych strojach z całej Europy. Przewidziana jest także nauka fechtunku bronią białą dla publiczności.

Pokaz sprawności strzelców


Strzelcy zaprezentują, jak wyglądał ekwipunek muszkietera polskiego w XVII wieku, jakiej używano broni i jak się nią posługiwano. Pokażą, jak w dawnych czasach walczono w szyku, a publiczność zaproszą do wspólnej musztry i parady nowo utworzonego z ochotników oddziału.

Turniej zabaw plebejskich

Publiczność będzie miała okazję wziąć udział w wyścigach w nartach 3 osobowych, a także w wyścigach chłopskich w specjalnych ogromnych hajdawerach mieszczących aż trzy osoby! Kołek kręciołek to konkurencja sztafetowa, podczas której każdy uczestnik będzie musiał wykonać kilka obrotów wokół wbitego w ziemię kołka, a następnie pokonać wyznaczoną trasę.

Stanowiska historyczne

To dodatkowo płatna atrakcja dla chętnych, gdzie za symboliczną opłatą będzie można spróbować swoich sił w następujących konkurencjach:

 

  • strzelanie z kuszy do celu,
  • strzelanie z łuku do celu – strzelanie do tarczy i do rycerskiej zbroi,
  • wehikuł czasu – przymierzanie repliki XV wiecznej zbroi.

 

Polecamy!

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę