W Koszczycu postawili na kształcenie zawodowe

Skomentuj (6)

zobacz więcej (7)

Zakończył się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu!”. Ponad 170 uczniów przez cały tydzień w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu uczestniczyło w spotkaniach, pokazach, warsztatach promujących szkolnictwo zawodowe.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, promująca kształcenie zawodowe. A w czasach, gdy większość młodych ludzi decyzję o wyborze zawodu znacznie przesuwa w czasie, podejmując ją dopiero po ukończeniu liceum ogólnokształcącego i zaczyna brakować fachowców, kształcenie zawodowe trzeba promować.

Spotkania, pokazy, warsztaty promujące szkolnictwo zawodowe w ramach Europejskiego Tygodnia Kształcenia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent!” odbywały się w całej Europie – także w szkole zawodowej w Kazimierzu. Kazimierski Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza był jednym z 73 podmiotów promujących w ramach tej ogólnoeuropejskiej akcji szkolnictwo zawodowe w Polsce i 746 w Europie. Jedynym – w powiecie puławskim.

- Głównym celem naszego przedsięwzięcia była promocja kształcenia i szkolenia zawodowego wśród społeczności lokalnej – mówią organizatorzy z Koszczyca. – Osoby młode stają przed dylematem podjęcia decyzji dotyczącej rozwoju swoich karier. Mamy nadzieję, że nasze działania pokazały im, że zdobywanie specjalistycznych umiejętności i zawodów może być atrakcyjne.

Młodzież z ostatnich klas okolicznych gimnazjów uczestniczyła w Koszczycu m.in. w warsztatach logistycznych i hotelarskich w szkole, a także poza jej terenem – np. w kompleksie Gaca Fit Hotel***, a także w pokazach z carvingu i warsztatach baristycznych. Spotkała się także z partnerami szkoły z Niemiec, gdzie uczniowie z Koszczyca odbywają praktyki zawodowe. Uczestniczyła też w spotkaniach z pracodawcami i absolwentami Koszczyca, którzy z powodzeniem funkcjonują na rynku pracy.

- Nasi absolwenci dobrze radzą sobie w życiu zawodowym: są z nich zadowoleni ich pracodawcy, często oni sami otwierają też swoje własne biznesy i je prowadzą. Mimo tego, że są młodymi ludźmi, którzy ukończyli nierzadko jedynie technikum wchodzą na rynek jako pracownicy lub właściciele własnych firm, są odważni i potrafią rozwinąć skrzydła – mówi Agnieszka Małecka nauczyciel przedmiotów hotelarskich w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. – Nasza szkoła na rynku lokalnym ma wielu przyjaciół, którzy wspierają nas swoim doświadczeniem zawodowym, pomagają kształcić naszych uczniów. Poprzez kontakt z pracodawcami, którzy na przykład pokazują nam nowe standardy obsługi gości, nowe programy komputerowe i dają możliwość skorzystania z tej wiedzy naszym uczniom, w hotelarstwie i logistyce jesteśmy na bieżąco.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych przyniósł już pierwsze wymierne korzyści.

- Dzięki temu, że nasza szkoła pojawiła się na interaktywnej mapie wydarzeń w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, to zainteresowały się nami różne organizacje z różnych państw europejskich. Dzięki tej współpracy nasi uczniowie będą mogli odbywać praktyki nie tylko w Niemczech, ale także w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech – mówi dyrektor szkoły Teodor Józefacki.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu!” to pierwsza taka inicjatywa w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu i na pewno nie ostatnia.

- Otrzymaliśmy już podziękowania z Komisji Europejskiej za udział w Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych z zaproszeniem do podobnych działań w przyszłym roku – mówi Sylwia Dziwiszek, inicjator akcji w Koszczycu. – W przyszłym roku będziemy szukać nowych inspiracji, przygotujemy nowy program. Chcielibyśmy w przyszłości dołączyć do grona wyróżniających się zawodowych szkół europejskich.

Działający od blisko stu lat Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza jest jedyną szkołą na terenie powiatu puławskiego, która włączyła się w akcję Komisji Europejskiej Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych – „Odkryj swój talent!”

 

Źródło: Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza
w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • Janusz Kowalski
  I Chwała Bogu,dyrektorowi i Tym wszystkim, którzy idą....w tym kierunku.
  • Katarzyna Mala
   Mowiac Bog to kogo pan masz na mysli tak wlasciwie? Jahwe babilonskiego czy semickiego, a moze slowianskiego Tryglawa?
  • Ulka-Kazimierz
   A co to za różnica? Każdy modli się do swojego boga. Najważniejsze, że intencja szczytna :-)
  • Katarzyna Wielka
   ale pani ULU - dla wielu bozkiem jest mamona, a dolar w szczegolnosci. A ci co sie wysadzaja modlac do swego boga by zabic jak najwiecej innych przy tem, to tez szlachetne?
  • Ulka - Kazimierz
   @Szanowna Pani Katarzyno Wielka, nie widzę związku z tematem. Chociaż nie. W kwestii pieniędzy - szkolnictwu zawodowemu przydałoby się wsparcie finansowe :-)
  • bieron
   Panie Kowalski proszę Boga do tego nie mieszać biorąc pod uwagę pana czyny i słowa także w internecie względem bliźnich! A co przyszłosci zawodówki to mam nadzieję, że nauczyciele wygrają z przeciwnościami.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę