W Koszczycu postawili na kształcenie zawodowe

Skomentuj (6)

zobacz więcej (7)

Zakończył się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu!”. Ponad 170 uczniów przez cały tydzień w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu uczestniczyło w spotkaniach, pokazach, warsztatach promujących szkolnictwo zawodowe.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, promująca kształcenie zawodowe. A w czasach, gdy większość młodych ludzi decyzję o wyborze zawodu znacznie przesuwa w czasie, podejmując ją dopiero po ukończeniu liceum ogólnokształcącego i zaczyna brakować fachowców, kształcenie zawodowe trzeba promować.

Spotkania, pokazy, warsztaty promujące szkolnictwo zawodowe w ramach Europejskiego Tygodnia Kształcenia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent!” odbywały się w całej Europie – także w szkole zawodowej w Kazimierzu. Kazimierski Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza był jednym z 73 podmiotów promujących w ramach tej ogólnoeuropejskiej akcji szkolnictwo zawodowe w Polsce i 746 w Europie. Jedynym – w powiecie puławskim.

- Głównym celem naszego przedsięwzięcia była promocja kształcenia i szkolenia zawodowego wśród społeczności lokalnej – mówią organizatorzy z Koszczyca. – Osoby młode stają przed dylematem podjęcia decyzji dotyczącej rozwoju swoich karier. Mamy nadzieję, że nasze działania pokazały im, że zdobywanie specjalistycznych umiejętności i zawodów może być atrakcyjne.

Młodzież z ostatnich klas okolicznych gimnazjów uczestniczyła w Koszczycu m.in. w warsztatach logistycznych i hotelarskich w szkole, a także poza jej terenem – np. w kompleksie Gaca Fit Hotel***, a także w pokazach z carvingu i warsztatach baristycznych. Spotkała się także z partnerami szkoły z Niemiec, gdzie uczniowie z Koszczyca odbywają praktyki zawodowe. Uczestniczyła też w spotkaniach z pracodawcami i absolwentami Koszczyca, którzy z powodzeniem funkcjonują na rynku pracy.

- Nasi absolwenci dobrze radzą sobie w życiu zawodowym: są z nich zadowoleni ich pracodawcy, często oni sami otwierają też swoje własne biznesy i je prowadzą. Mimo tego, że są młodymi ludźmi, którzy ukończyli nierzadko jedynie technikum wchodzą na rynek jako pracownicy lub właściciele własnych firm, są odważni i potrafią rozwinąć skrzydła – mówi Agnieszka Małecka nauczyciel przedmiotów hotelarskich w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. – Nasza szkoła na rynku lokalnym ma wielu przyjaciół, którzy wspierają nas swoim doświadczeniem zawodowym, pomagają kształcić naszych uczniów. Poprzez kontakt z pracodawcami, którzy na przykład pokazują nam nowe standardy obsługi gości, nowe programy komputerowe i dają możliwość skorzystania z tej wiedzy naszym uczniom, w hotelarstwie i logistyce jesteśmy na bieżąco.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych przyniósł już pierwsze wymierne korzyści.

- Dzięki temu, że nasza szkoła pojawiła się na interaktywnej mapie wydarzeń w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, to zainteresowały się nami różne organizacje z różnych państw europejskich. Dzięki tej współpracy nasi uczniowie będą mogli odbywać praktyki nie tylko w Niemczech, ale także w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech – mówi dyrektor szkoły Teodor Józefacki.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu!” to pierwsza taka inicjatywa w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu i na pewno nie ostatnia.

- Otrzymaliśmy już podziękowania z Komisji Europejskiej za udział w Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych z zaproszeniem do podobnych działań w przyszłym roku – mówi Sylwia Dziwiszek, inicjator akcji w Koszczycu. – W przyszłym roku będziemy szukać nowych inspiracji, przygotujemy nowy program. Chcielibyśmy w przyszłości dołączyć do grona wyróżniających się zawodowych szkół europejskich.

Działający od blisko stu lat Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza jest jedyną szkołą na terenie powiatu puławskiego, która włączyła się w akcję Komisji Europejskiej Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych – „Odkryj swój talent!”

 

Źródło: Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza
w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • Janusz Kowalski
  I Chwała Bogu,dyrektorowi i Tym wszystkim, którzy idą....w tym kierunku.
  • Katarzyna Mala
   Mowiac Bog to kogo pan masz na mysli tak wlasciwie? Jahwe babilonskiego czy semickiego, a moze slowianskiego Tryglawa?
  • Ulka-Kazimierz
   A co to za różnica? Każdy modli się do swojego boga. Najważniejsze, że intencja szczytna :-)
  • Katarzyna Wielka
   ale pani ULU - dla wielu bozkiem jest mamona, a dolar w szczegolnosci. A ci co sie wysadzaja modlac do swego boga by zabic jak najwiecej innych przy tem, to tez szlachetne?
  • Ulka - Kazimierz
   @Szanowna Pani Katarzyno Wielka, nie widzę związku z tematem. Chociaż nie. W kwestii pieniędzy - szkolnictwu zawodowemu przydałoby się wsparcie finansowe :-)
  • bieron
   Panie Kowalski proszę Boga do tego nie mieszać biorąc pod uwagę pana czyny i słowa także w internecie względem bliźnich! A co przyszłosci zawodówki to mam nadzieję, że nauczyciele wygrają z przeciwnościami.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę