Szkoły zawodowe to przyszłość

Skomentuj (10)

zobacz więcej (23)

Zakończył się II Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu”. Uczestniczyli w nim fachowcy z dziedziny logistyki, hotelarstwa i turystyki oraz jako odbiorcy uczniowie z ostatnich klas gimnazjum okolicznych szkół.

Po raz drugi w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza zorganizowano Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu”. To propozycja adresowana do uczniów ostatnich klas gimnazjów, stojących przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Organizatorzy starali się zachęcić młodzież do wybrania nauki w szkole zawodowej, która pozwoli im już w niedalekiej przyszłości lepiej odnaleźć się na rynku pracy.

- Szkoły zawodowe to przyszłość, bo tak naprawdę studia nie gwarantują nam pracy – przekonywali organizatorzy. – Lepiej jest podjąć naukę w szkole zawodowej, bo wtedy jesteśmy pierwsi na rynku pracy.

„Mój zawód – twoja przyszłość” – pod takim hasłem odbywały się prezentacje zawodów, do których przygotowuje się młodzież w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Przedstawiciele firm nie tylko z najbliższej okolicy, ale także z odległych stron Polski dzielili się swoją pasją, jaką dla nich jest praca w zawodzie hotelarza, baristy, cukiernika, stolarza, logistyka czy przewodnika turystycznego. Prezentowali się także absolwenci szkoły prowadzący własne firmy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty – cukiernicze czy prezentujące możliwości drona w logistyce. Anna Kozak z Pracowni Artystycznej Sarzyński w Kazimierzu opowiadając o swojej pracy cukiernika przekonywała do wyboru kształcenia w szkole zawodowej.

- Po ukończeniu szkoły zawodowej mam od razu zawód i jeśli chcę, mogę osiągnąć naprawdę dużo. Po szkole ogólnokształcącej nie mam w zasadzie nic, a ciężko jest zacząć od zera – mówi Anna Kozak. – Praca cukiernika inspiruje mnie, daje mi możliwość nieustannego rozwoju. Zaczynałam od dekorowania najprostszych pierników, a teraz zajmuję się florystyką cukierniczą oraz przygotowywaniem słodkich stołów, czyli babeczek i różnego rodzaju małych deserków.

Prezentowane były także techniki zdobienia drobnych ciasteczek.

- W trakcie warsztatów mieliśmy nawet okazję spróbować własnych sił w zdobieniu pierniczków – mówi Filip Marcinkowski z gimnazjum W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach.  – Wycieczka ta była dla nas bardzo wartościowa i z pewnością pozwoli nam w przyszłości określić dalszą ścieżkę kształcenia.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z dronem, które prowadził członek kadry narodowej, który za rok w wyścigach dronów będzie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w Chinach.

- Drony to przyszłość logistyki – mówi Michał Arbuz – nie wywierają żadnego negatywnego wpływu na środowisko, dostarczają przesyłki w czasie dużo krótszym niż samochód. W tej chwili są w fazie testowania.

Warsztaty z dronem w ramach II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu” otwierają nowe możliwości kształcenia w zawodzie logistyka. Już od następnego roku, o ile będą zainteresowani, w szkole działać będzie koło, w ramach którego uczniowie skonstruują dron oraz będą testować jego możliwości w logistyce. W ramach programu unijnego planowane jest także szkolenie specjalistyczne w tej dziedzinie.

W czasie trzydniowej imprezy podkreślano znaczenia praktycznej nauki zawodu, którą uczniowie realizują w czasie trwania nauki w wybranych firmach w kraju i zagranicą.

- Absolwent szkoły zawodowej czy technikum ma już ten pierwszy kontakt z pracodawcą właśnie podczas praktyk, posiada pewne umiejętności zawodowe, dlatego łatwiej wchodzi po szczeblach kariery – mówi nauczyciel zawodu Agnieszka Małecka organizator II Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu”. Najlepsi znajdą pracę nie tylko tutaj w Kazimierzu, gdzie rzeczywiście tych obiektów hotelarskich jest na chwilę obecną bardzo dużo, ale także w kraju czy zagranicą. Ta branża potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Przedstawiciele hoteli sieciowych obecni w czasie naszej imprezy już złożyli uczniom klasy czwartej propozycję pracy.

Podkreślano przy tym wagę znajomości języka obcego, czemu służyły pokazy „Zawodowy poliglota” w wykonaniu uczniów Koszczyca.

Partnerzy szkoły z Niemiec zachęcali uczniów do uczestnictwa w praktykach w Turyngii, podkreślając, że uczą one nie tylko zawodu, ale także języka obcego i samodzielności. Obecność gości z Debreczyna stwarza szansę, że wkrótce możliwości odbywania praktyk rozszerzą się właśnie o Węgry.

- Rozmawiałem z Panią dyrektor szkoły w Debreczynie o możliwości zorganizowania praktyk 2-tygoniowych dla naszych uczniów, którzy w tym czasie mieszkaliby w domach węgierskich kolegów i razem z nimi zdobywaliby doświadczenie w debreczyńskich hotelach. Druga część praktyki, kolejne dwa tygodnie, byłaby organizowana w Kazimierzu w analogiczny sposób. Chciałbym, aby ten projekt ruszył w przyszłym roku szkolnym – mówi dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Teodor Józefacki.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent w Koszczycu” spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno uczniów, jak i ich opiekunów.

- To bardzo ciekawe i ważne przedsięwzięcie – mówi Monika Łagowska – Gaweł psycholog z ZSO nr 2 w Puławach. – Uczniowie ze szkół gimnazjalnych mieli możliwość zapoznania się ze szkołą oraz kierunkami kształcenia zawodowego. Niezwykle istotne było poznanie przedstawicieli zawodów, które wykonują z pasją i zaangażowaniem. Uczniowie i nauczyciele inaczej zaczęli myśleć o kształceniu zawodowym przełamując stereotyp, że najlepiej będzie uczyć się w liceum ogólnokształcącym.

 

Źródło: Zespół Szkół

im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • uczen
  tak dobra szkole zniszczył pewien pan za swojej kadencji dyrektora
 • xbaartx
  to jest hasło PiS - chcą mieć słabo wykształconą siłę roboczą
  • ybaarty
   @xbaartx: Tak. Lepiej mieć tłumy bezrobotnych wykształconych magistrów? A jak potrzeba hydraulika, to nie ma. (Hydraulik też może być z dyplomem magistra - ścieżka kształcenia nie jest przecież zamknięta)
 • też uczeń
  dziwię się,że była dyrekcja szkoły nie została pociągnięta do odpowiedzialności do tej pory za te wielkie nadużycia może teraz jest odpowiednia chwila kiedy wszyscy są pociągani do odpowiedzialności nie zasłaniając się swoją partyjnością,bo wydaje mi się że była dyrekcja czuje się butnie i wręcz bezczelnie- czy naprawdę jest nie do ruszenia?
 • Leszek
  Powiaty wprowadził psl. Co tyczy się Szkoły,to nie mogę spokojnie rozmawić, jak można było zniszczyć taki dorobek pokoleń. Tak wielu fachowców tu zdobyło kwalifikacje, z dumą przyznają się do byłej Szkoły. Leszek.
 • Przeciwnik powiatów
  Jak były porządne warsztaty przy szkole to wszystko za sprawą "sprawnego zarządzania" zostało zniszczone. Łącznie z porządnie wykonaną podłogą, która wytrzymywała potężny nacisk urządzeń, które tam były. Gdzie są te urządzenia? Kto to wie? Teraz mamy wspaniały park fizyki oblegany przez miliony turystów.... Najważniejsze. Dlaczego szkoła wybudowana w Kazimierzu przez człowieka, który identyfikował się z tym miasteczkiem jest w rękach powiatu. Na podstawie jakich decyzji, przepisów?
 • moeszkaniec
  może by tak rozliczyć pana z Cholewianki za grabież..
 • Uczeń były uczeń
  Jeszcze żyją przedostatni dyrektorzy szkoły Jana Koszczyca Witkiewicza to oni są odpowiedzialni za zniszczenie szkoły i twierdzenie,że ci którzy się sprzeciwiali są niereformowalni może mogli by się rozliczyć ze swoich działań!
 • ABC
  Spustoszenie szkolnictwa zawodowego to pokłosie rządów AWS, SLD lat 90-ch. Niszczenie i grabież totalna rodzimej gospodarki i mocy wytwórczych sprokurowała likwidację specjalistycznej edukacji. Bo była już zbędna.Na zawołanie " komuna nas dehumanizowała"postawiono na nauki humanistyczne. Nawet matematykę (królowa nauk) wyrugowano z matur. Produkowano więc dywizje psychologów, socjologów,anglistów....., Kierunki inżynierskie świeciły pustkami bo i na co oni potrzebni, jak w kraju instalowano przesypownie, magazyny,montownie, hurtownie konfekcjonowanie dóbr wytworzonych za granicą. Zbędna kadra inż-techniczna pojechała na zmywaki do Londynu i NY
  • pijany znad Grodarza
   Kto był pierwszy ?
   Może by tak restytuować Szkołe Zawodową w Kazimierzu. Rozgrabiony jej majatek CHYBA da się odnaleźć.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę