Najważniejsza w zawodzie jest pasja

Skomentuj (3)

zobacz więcej (11)

Pokazy dachowania samochodu, warsztaty dekorowania pierniczków, warsztaty fryzjerskie, warsztaty turystyczne, cukiernicze i inne warsztaty z doradztwa zawodowego odbywają się właśnie w Kazimierzu. W Koszczycu trwa III Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych Odkryj swój talent w Koszczycu.

Uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Kazimierz uczestniczą w warsztatach, pokazach i prelekcjach organizowanych w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w ramach  III Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych Odkryj swój talent w Koszczycu.

- Tego spotkania są potrzebne zarówno pracodawcom jak i uczniom – mówi Małgorzata Noskowska kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Puławach – Pracodawcom, żeby zobaczyli, jak wygląda szkoła od środka, jak działa w kierunku przygotowania uczniów do pracy. Młodzieży, która do końca nie ma wyobrażenia, jak wygląda praca po ukończeniu szkoły, by posłuchali ludzi – często mocno zakręconych ludzi – którzy z ogromną pasją opowiadają o swojej pracy. Chodzi właśnie o to, by człowiek taką pasję miał – wtedy nie pracuje – ma przyjemność z tego, co robi.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to właśnie okazja do spotkania się uczniów z pracodawcami.

- Zawsze korzystamy z zaproszenia na tego typu imprezy, dlatego że młodzi ludzie mogą poznać miejsca, gdzie później mogą odbywać praktyki i znaleźć ciekawą pracę – mówi Iga Sarzyńska z Pracowni Artystycznej Sarzyński.

To także okazja, by poznać interesujące zawody obecne aktualnie na rynku pracy.

- O pewnych nowych zawodach możemy zwyczajnie nie wiedzieć, bo gdy one się pojawiają – na początku są nie nazwane, dopiero z czasem pojawiają się jako nowość na rynku pracy – mówi Hanna Żyła doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy. – Najpierw młody człowiek powinienem jednak poznać siebie, swoje predyspozycje, co powinno go ukierunkować do tego, co chciałby robić w przyszłości.

Takie warsztaty poznania własnych predyspozycji także organizowane są w Koszczycu w ramach ETUZ.

- ETUZ organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej w terminie 5 – 9 listopada w całej Europie. Głównym jego celem jest promocja kształcenia zawodowego wśród społeczności lokalnej. Z uwagi na fakt, że cel ten idealnie wpisuje się w naszą działalność, jesteśmy tu dziś wszyscy, aby pokazać tym młodym ludziom, stojącym przed dylematem wyboru ścieżki edukacji, że mała szkoła w Kazimierzu Dolnym może być idealnym początkiem ciekawego pełnego pasji i satysfakcji życia zawodowego – mówi Dorota Urbańska organizator tegorocznej edycji imprezy w Koszczycu.

Największą atrakcją tego tygodnia w Koszczycu są pokazy, możliwość czynnego uczestnictwa w warsztatach oraz rozmowy z fachowcami, które je prowadzą. Młodzież miała możliwość własnoręcznie dekorować pierniczki, miała możliwość wsiąść do auta i doświadczyć efektu dachowania, co poprzedzone było wykładem na temat bezpieczeństwa w prowadzeniu pojazdów.

- Wrażenie jest niesamowite – mówi jedna z uczennic, które właśnie wyszły z auta wykorzystanego do pokazu. – Widać, jak bardzo potrzebne są pasy bezpieczeństwa. Mimo, że wszystko odbywa się pod kontrolą jest strach, są emocje.

W piątek ostatni dzień III Europejskiego Tydzień Umiejętności Zawodowych Odkryj swój talent w Koszczycu. W planach warsztaty cukiernicze, turystyczne i językowe.

 

Fot. Zespoł Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • apasz Stasiek
  Tatuaż jest moja i rodzinną pasją. Mój dziadek dziargał kolegów z celi na Pawiaku. Ojciec i stryjek w Berezie Kartuskiej i w Świętym Krzyżu. Ja w gomułkowskich kiciach. Synowie moi i wnuczęta rozwijają swoją twórczość i pasję zagranicą.
  • pijany znad Grodarza
   Synowie pewnikiem z zakładzie poprawczym. Zastanawiam się, gdzie będą dziargać , kiedy dorosną ? .
  • Stasiek apasz
   Jak to gdzie i kogo będą dziargać ? Po 11.11, przybędzie sporo nowych pensjonariuszy. Roboty będzie, że ohhhh. Ale to będzie robione z miłością, zwane - pasją.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę