Najważniejsza w zawodzie jest pasja

Skomentuj (3)

zobacz więcej (11)

Pokazy dachowania samochodu, warsztaty dekorowania pierniczków, warsztaty fryzjerskie, warsztaty turystyczne, cukiernicze i inne warsztaty z doradztwa zawodowego odbywają się właśnie w Kazimierzu. W Koszczycu trwa III Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych Odkryj swój talent w Koszczycu.

Uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Kazimierz uczestniczą w warsztatach, pokazach i prelekcjach organizowanych w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w ramach  III Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych Odkryj swój talent w Koszczycu.

- Tego spotkania są potrzebne zarówno pracodawcom jak i uczniom – mówi Małgorzata Noskowska kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Puławach – Pracodawcom, żeby zobaczyli, jak wygląda szkoła od środka, jak działa w kierunku przygotowania uczniów do pracy. Młodzieży, która do końca nie ma wyobrażenia, jak wygląda praca po ukończeniu szkoły, by posłuchali ludzi – często mocno zakręconych ludzi – którzy z ogromną pasją opowiadają o swojej pracy. Chodzi właśnie o to, by człowiek taką pasję miał – wtedy nie pracuje – ma przyjemność z tego, co robi.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to właśnie okazja do spotkania się uczniów z pracodawcami.

- Zawsze korzystamy z zaproszenia na tego typu imprezy, dlatego że młodzi ludzie mogą poznać miejsca, gdzie później mogą odbywać praktyki i znaleźć ciekawą pracę – mówi Iga Sarzyńska z Pracowni Artystycznej Sarzyński.

To także okazja, by poznać interesujące zawody obecne aktualnie na rynku pracy.

- O pewnych nowych zawodach możemy zwyczajnie nie wiedzieć, bo gdy one się pojawiają – na początku są nie nazwane, dopiero z czasem pojawiają się jako nowość na rynku pracy – mówi Hanna Żyła doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy. – Najpierw młody człowiek powinienem jednak poznać siebie, swoje predyspozycje, co powinno go ukierunkować do tego, co chciałby robić w przyszłości.

Takie warsztaty poznania własnych predyspozycji także organizowane są w Koszczycu w ramach ETUZ.

- ETUZ organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej w terminie 5 – 9 listopada w całej Europie. Głównym jego celem jest promocja kształcenia zawodowego wśród społeczności lokalnej. Z uwagi na fakt, że cel ten idealnie wpisuje się w naszą działalność, jesteśmy tu dziś wszyscy, aby pokazać tym młodym ludziom, stojącym przed dylematem wyboru ścieżki edukacji, że mała szkoła w Kazimierzu Dolnym może być idealnym początkiem ciekawego pełnego pasji i satysfakcji życia zawodowego – mówi Dorota Urbańska organizator tegorocznej edycji imprezy w Koszczycu.

Największą atrakcją tego tygodnia w Koszczycu są pokazy, możliwość czynnego uczestnictwa w warsztatach oraz rozmowy z fachowcami, które je prowadzą. Młodzież miała możliwość własnoręcznie dekorować pierniczki, miała możliwość wsiąść do auta i doświadczyć efektu dachowania, co poprzedzone było wykładem na temat bezpieczeństwa w prowadzeniu pojazdów.

- Wrażenie jest niesamowite – mówi jedna z uczennic, które właśnie wyszły z auta wykorzystanego do pokazu. – Widać, jak bardzo potrzebne są pasy bezpieczeństwa. Mimo, że wszystko odbywa się pod kontrolą jest strach, są emocje.

W piątek ostatni dzień III Europejskiego Tydzień Umiejętności Zawodowych Odkryj swój talent w Koszczycu. W planach warsztaty cukiernicze, turystyczne i językowe.

 

Fot. Zespoł Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • apasz Stasiek
  Tatuaż jest moja i rodzinną pasją. Mój dziadek dziargał kolegów z celi na Pawiaku. Ojciec i stryjek w Berezie Kartuskiej i w Świętym Krzyżu. Ja w gomułkowskich kiciach. Synowie moi i wnuczęta rozwijają swoją twórczość i pasję zagranicą.
  • pijany znad Grodarza
   Synowie pewnikiem z zakładzie poprawczym. Zastanawiam się, gdzie będą dziargać , kiedy dorosną ? .
  • Stasiek apasz
   Jak to gdzie i kogo będą dziargać ? Po 11.11, przybędzie sporo nowych pensjonariuszy. Roboty będzie, że ohhhh. Ale to będzie robione z miłością, zwane - pasją.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę