Aktualności dla "uroczystości katyńskie"

70. rocznicę zbrodni katyńskiej 13 kwietnia 2010 r. uczczono w Kazimierzu bardzo uroczyście. To wtedy z inicjatywy Zespołu Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza na cmentarzu parafialnym św. Jana zasadzono dąbrowę katyńską ku pamięci tych kazimierzaków i osób z Kazimierzem związanych, którzy w 1940 r. zginęli w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach sowieckiej kaźni. W 80. rocznicę szumiały tu tylko dziesięcioletnie dęby…

Po raz ósmy kazimierska młodzież stanęła do Apelu Katyńskiego, by przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz upamiętnić męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania i deportacje.

W piątą rocznicę powstania Kazimierskiej Dąbrowy Katyńskiej młodzież kazimierskich szkół tradycyjnie uczciła pamięć pomordowanych na Wschodzie.

Wydawałoby się, że Katyń i Kazimierz nad Wisłą to dwa miejsca związane tylko wspólną polską pamięcią, bez konkretnych punktów stycznych. Jednak wśród ponad 20 tysięcy nazwisk polskich oficerów znalazły się i te, których korzenie sięgają naszego Miasteczka. Ich pamięć uczczono w niedzielę podczas uroczystości katyńskich.

Pokaż stopkę