Aktualności dla "Dąbrowa Katyńska w Kazimierzu"

70. rocznicę zbrodni katyńskiej 13 kwietnia 2010 r. uczczono w Kazimierzu bardzo uroczyście. To wtedy z inicjatywy Zespołu Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza na cmentarzu parafialnym św. Jana zasadzono dąbrowę katyńską ku pamięci tych kazimierzaków i osób z Kazimierzem związanych, którzy w 1940 r. zginęli w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach sowieckiej kaźni. W 80. rocznicę szumiały tu tylko dziesięcioletnie dęby…

Po raz ósmy kazimierska młodzież stanęła do Apelu Katyńskiego, by przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz upamiętnić męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania i deportacje.

Kazimierskie memento

Przeżywamy czas upamiętniania tych, którzy od nas odeszli. W niedzielną uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie celebrowano mszę świętą na cmentarzu parafialnym na Wietrznej Górze.

W piątą rocznicę powstania Kazimierskiej Dąbrowy Katyńskiej młodzież kazimierskich szkół tradycyjnie uczciła pamięć pomordowanych na Wschodzie.

W Kazimierzu, jak co roku w okolicy rocznicy pierwszego transportu polskich jeńców wojennych z Kozielska do Katynia uczczono pamięć ofiar Golgoty Wschodu. W Farze odbyła się uroczysta msza, na terenie Dąbrowy Katyńskiej odczytano Apel Poległych.

Wszyscy święci

Wszystkich Świętych. Święto niezależnie od poglądów religijnych dedykowane tym, którzy odeszli. Świece zapalamy na grobach bliskich, znajomych, bohaterów narodowych, czasem na mogiłach tych, na których brak światła zobowiązuje nas, by tam też… zapalić pamięć. 

Pokaż stopkę