To już 10 lat!

zobacz więcej (10)

Warsztaty Archeologii Doświadczalnej już od dziesięciu lat odbywają się corocznie na Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jakie były tegoroczne, rocznicowe warsztaty? I dlaczego warto odwiedzić to otwarte muzeum tematyczne? O tym poniżej…

Tegoroczne Warsztaty Archeologii Doświadczalnej, bez wątpienia można uznać za udane. Mało tego, myślę, że można by nawet powiedzieć, że były wyjątkowe. Z wielu względów. Być może po części dlatego, że warsztaty na Grodzisku Żmijowiska odbyły się już po raz dziesiąty, co jest wielkim sukcesem organizatorów. Poza tym w tegorocznych zajęciach wzięło udział aż 130 uczestników i blisko 500 gości – to naprawdę duże liczby. Warto także dodać, że było to bardzo szerokie spektrum uczestników: od dzieci na koloniach po słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Świetnym pomysłem okazały się również zajęcia adresowane do seniorów, gdyż cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Ponadto cały program badawczy, czyli m.in.: sprawdzanie surowców ceramicznych, nowe receptury i technologie słowiańskich potraw, zielnik, zostały zrealizowane w pełnym planowanym zakresie.

 

Mimo tego, iż uczestników warsztatów było sporo, zapewne nie wszyscy zainteresowani pojawili się na Grodzisku Żmijowiska w trakcie trwania zajęć. To jednak nic straconego. Co prawda wytworzone podczas warsztatów naczynia ceramiczne można było oglądać tuż po wypale, to część zielnikowych roślin, już opisanych, można oglądać w skansenie, w chacie nr II. Pozostałe zbiory będą w sezonie jesienno-zimowym szczegółowo opracowane, jednak nad formą ich prezentacji badacze jeszcze się zastanawiają. Natomiast efekty eksperymentu z syceniem miodu, będzie można ocenić podczas wrześniowego Słowiańskiego Babiego Lata, na które już teraz wszystkich miłośników archeologii zapraszamy! Odbędzie się ono 13 września.

 

- Ostatnim akcentem tego sezonu będzie, tradycyjnie już, impreza Słowiańskie Babie Lato, przygotowywana wspólnie z Gminą Wilków – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. - Jako gwiazdę tegorocznej imprezy uznać należy zespół muzyki średniowiecznej Tryzna ze Szczecina, który da nie tylko koncert, ale poprowadzi także warsztaty budowy najprostszych instrumentów. Oprócz tego nasi partnerzy z Czech - ośrodek archeologii eksperymentalnej w Uhrinovie - zaprezentują średniowieczna kuchnię.

 

Będą także inne atrakcje, ale o tym będziemy jeszcze informować. Zapewne pod koniec sierpnia. Tymczasem zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Grodziska w Żmijowiskach, do którego wstęp ma każdy.

 

- Otwarte muzeum tematyczne, jak mówią Czesi "muzeum w prirodie" jest dostępne non stop dla każdego – mówi Paweł Lis. - Do dyspozycji są tablice informacyjne oraz mobilny przewodnik oparty o system QR-kodów. W długie weekendy: majowy i czerwcowy dyżurujemy w ramach „Spotkań z archeologią”, w lipcu lub sierpniu zapraszamy na dwutygodniowe „Warsztaty Archeologii Doświadczalnej”, zaś w drugą sobotę września na „Słowiańskie Babie Lato”.

 

W ramach oferty edukacyjnej, na zamówienie, muzeum oferuje: zwiedzanie Grodziska Żmijowiska z przewodnikiem - 100 zł od grupy, lub wybrane zajęcie warsztatowe -250 zł od grupy. Istnieje też możliwość wynajęcia terenu skansenu na imprezy turystyczne lub historyczne - 100 zł za dzień, lub imprezy o charakterze integracyjnym, zielone szkoły itp. – cena do negocjacji.

 

Foto: Krzysztof Wasilczyk

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę