Temat na weekend: Kazimierz nocą

Skomentuj (36)

zobacz więcej (11)

Noce w Kazimierzu stają się powoli coraz cieplejsze. Nie warto siedzieć w domu, zwłaszcza że Miasteczko kusi swą tajemniczą aurą. Sprawdźcie, jaki jest Kazimierz nocą. ATRAKCJE NA WEEKEND

Romantyczne zachody słońca na wale nad Wisłą. Prawda, ze piękne? Wycieczki nocne przy zwielokrotnionych rzeką nadwiślańskich latarniach. Osnuty woalem nocy kazimierski Rynek. To już znamy. Co widzieliśmy więcej o tej niezwykłej porze?  Byliśmy w Korzeniowym Dole wśród drapieżnie wysuwających się z lessowych ścian korzeni drzew? A Willa Graffa w Plebance? Niektóre z tych miejsc zobaczymy z przewodnikiem, inne warto odkryć podczas indywidualnych wypraw z dreszczykiem. To jest noc. A noce w Kazimierzu są niesamowite.

Piątek 8 maja

godz. 20.40 - Kino Letnie w Starej Łaźni: "Bilet na Księżyc" reż. Jacek Bromski
- Restauracja Stara Łaźnia

Wstęp wolny.


Sobota 9 maja


godz. 10.00 – 18.00 – Majowy Jarmark Kazimierski - Rynek

Tradycyjnie wypiekane chleby, twaróg zagrodowy, oscypki, sery kozie oraz zioła i oleje, a także autorskie projekty rękodzieła artystycznego - wszystkie te produkty oraz wiele innych będzie można nabyć podczas Majowego Jarmarku Kazimierskiego już w najbliższy weekend 9 – 10 maja na Rynku.

Godz. 10.00 – 16.00 „Poszukiwania Pomarańczowej Czapki” - gra plenerowa w Magicznych Ogrodach

Mały Bulwiak zgubił się podczas lotu motylem. Gdzie jest? Rodzinny park tematyczny Magiczne Ogrody w najbliższy weekend zaprasza do udziału w grze plenerowej „Poszukiwania Pomarańczowej Czapki”.

godz. 11.00 - Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa o godzinie 11.00 zabiera na bezpłatną wycieczkęstart: stacja Opole Lubelskie

W programie:

godz. 11.00 – 11.40 – Bezpłatny przejazd Kolejką ze stacji w Opolu Lubelskim na stację w Karczmiskach (podróż uprzyjemniać będą opowiadania przewodnika na temat okolicznych atrakcji i historii Kolejki).

godz. 11.40 – 12.30 – Bezpłatne zwiedzanie stacji Kolejki w Karczmiskach. W programie zwiedzania: Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej, Punkt Informacji Turystycznej.

godz. 12.30 – 13.00 – Przejazd Kolejką ze stacji w Karczmiskach na stację w Polanówce. W trakcie podróży goście będą mogli posłuchać informacji o okolicznych atrakcjach i historii Kolejki.

godz. 13.00 – 14.30 – Przystanek na stacji w Polanówce oraz dojazd do Grodziska w Żmijowiskach. W programie: ognisko dla uczestników wyjazdu - prowiant we własnym zakresie. Gościom zostanie zapewniony nieodpłatny dojazd do Grodziska w Żmijowiskach.

godz. 14.30 – 17.30 – "Tradycje smaku" w Grodzisku w Żmijowiskach Oddziale Muzeum Nadwiślańskiego

godz. 14.30 - 16.00 – W programie: zwiedzanie Grodziska połączone z opowieściami o życiu dawnych Słowian, poczęstunek dla gości.

godz. 16.00 – Powrót kolejką do Opola Lubelskiego.

Impreza organizowana w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

 

godz. 12.00 -  Kino za Rogiem: "Wakacje Mikołajka" reż.Laurent Tirard Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

Wakacje Mikołajka (2014) * rodzaj: fabularny * produkcja: Francja  * reżyseria: Laurent Tirard * scenariusz: Laurent Tirard, Gregoire Vigneron * zdjęcia: Denis Rouden * muzyka: Eric Neveux  * obsada: Matheo Boisselier, Valerie Lemercier, Kad Merad, Dominique Lavanant * dystrybutor: Kino Świat * kat. wiek.:7 * czas trwania:1 godz. 36 min. * bilet: 8 zł

godz. 16.00 - Kino za Rogiem: "Inny świat" reż. Dorota Kędzierzawska - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

Inny świat (2012) * rodzaj: dokumentalny * produkcja:Polska * reżyseria:Dorota Kędzierzawska * scenariusz: Dorota Kędzierzawska * zdjęcia: Artur Reinhart * muzyka: Włodzimierz Pawlik  * dystrybutor: NInA * kat. wiek.:12 * czas trwania:1 godz. 41 min * bilet: 8 złgodz.

Godz. 18.00 - Kino za Rogiem: "Kochanie, chyba cię zabiłem" reż. Kuba Nieścierow Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki

Kochanie, chyba cię zabiłem (2014) * rodzaj: fabularny * produkcja: Polska * reżyseria: Kuba Nieścierow * scenariusz: Kuba Nieścierow * zdjęcia: Maciej Majchrzak * muzyka: Olaf Deriglasoff * obsada: Ireneusz Czop, Arkadiusz Jakubik, Marcin Korcz, Zbigniew Zamachowski, Anna Karczmarczyk, Izabela Kuna * dystrybutor: Kino Świat * kat. wiek.:16 * czas trwania:1 godz. 27 min. * bilet: 8 zł

20.30 - Niezwykła nocna wycieczka po Kazimierzu Dolnym!
- zbiórka: Studnia na Rynku

Co w programie: Spacer po Rynku, Małym Rynku, przejazd ekobusikami do wąwozu i na cmentarz żydowski, spacer po wąwozie z pochodniami. Kieliszek kazimierskiej nalewki dla kurażu
Cena:
•    dorośli – 42 zł,
•    dzieci do lat 7 – 5 zł,
•    młodzież – 21 zł.

godz. 20.40 - Kino Letnie w Starej Łaźni: "Kochankowie Roku Tygrysa" reż. Jacek Bromski - Restauracja Stara Łaźnia

Wstęp wolny.

Niedziela 10 maja

godz. 10.00 – 18.00 – Majowy Jarmark Kazimierski
- Rynek
Tradycyjnie wypiekane chleby, twaróg zagrodowy, oscypki, sery kozie oraz zioła i oleje, a także autorskie projekty rękodzieła artystycznego - wszystkie te produkty oraz wiele innych będzie można nabyć podczas Majowego Jarmarku Kazimierskiego już w najbliższy weekend 9 – 10 maja na Rynku.

Godz. 11.00 - Przejazd kolejką wąskotorowąStacja Karczmiska

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to prawdziwy ewenement na skalę całego województwa lubelskiego! Turyści, którzy wypoczywają w Kazimierzu Dolnym i okolicach miasta mają niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć, jak podróżowano koleją kilkadziesiąt lat temu.

Godz. 13.30 – 17.30 – Rycerska niedziela na Zamku - Zamek

Kazimierski Zamek otwiera swoje bramy i zaprasza od godz. 10.00 na nieodpłatne zwiedzanie niedawno odnowionych obiektów. Dodatkowo na dziedzińcu zamkowym w godz. 13.30 – 17.30 odbywać się będą pokazy historyczne i dawne zabawy plebejskie.

Pokazy walk na broń białą

Walczący na szable, szpady, rapiery i pistolety występować będą w XVII wiecznych strojach z całej Europy. Przewidziana jest także nauka fechtunku bronią białą dla publiczności.

Pokaz sprawności strzelców

Strzelcy zaprezentują, jak wyglądał ekwipunek muszkietera polskiego w XVII wieku, jakiej używano broni i jak się nią posługiwano. Pokażą, jak w dawnych czasach walczono w szyku, a publiczność zaproszą do wspólnej musztry i parady nowo utworzonego z ochotników oddziału.

Turniej zabaw plebejskich

Publiczność będzie miała okazję wziąć udział w wyścigach w nartach 3 osobowych, a także w wyścigach chłopskich w specjalnych ogromnych hajdawerach mieszczących aż trzy osoby! Kołek kręciołek to konkurencja sztafetowa, podczas której każdy uczestnik będzie musiał wykonać kilka obrotów wokół wbitego w ziemię kołka, a następnie pokonać wyznaczoną trasę.

Impreza organizowana w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Zapraszamy do Kazimierza!

 

Fotoreportaż nadesłany do Redakcji
przez naszego Czytelnika
Rafała Pakulskiego

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (36)

 • pijany znad Grodarza
  I co w SPRAWIE PŁOTU ?
  haha. Płot stoi i dzisiesjsza wypowiedz mieszkańca: " ŻYDY SIĘ OGRODZIŁY". Gościu jest przekonany, że płot to Ich dzieło .
 • półpłotek
  A w sumie to dlaczego teraz sprawa wyszła? Dlaczego tego płotu nie było od lat tylko zawsze przejść. Nikt tego nie zalegalizował i tak nagle szum. Nawet sojucznik musi robić pod górkę panu Andrzejowi.
 • Obserwator
  W sprawie płotu P.Pawła.
  Jak się walczy słupkiem komuniacyjnym to się ginie od dwóch "kołków" w płocie he he he he.
 • pijany znad Grodarza
  INT 100 napisał;
  "Poza tym, jak dotąd, nikt nie pokusił się o
  minimalny wysiłek, by poznać prawdziwą przyczynę zaistniałej sytuacji... a może
  jednak niektórzy ją znają, ale głupio im się przyznać do tego na forum publicznym? " i obraził ;
  "Prawo własności jest święte i, pomimo łamania go - nierzadko - przez polskojęzycznych urzędasów, nie podlega dyskusji, bo za
  przeproszeniem... w ryj".
  Może zechce rozwinąc powyższe stwierdzenia?.
 • INT>100
  Większość piszących tutaj wykazuje objawy typowe dla małorolnego chłopa, który każdej wiosny, orając pole, stopniowo powiększa je o sąsiadującą z nim drogę. Po kilku latach, taki delikwent jest święcie przekonany, że to wszystko, co zaorał, należy do niego.
  Prawo własności jest święte i, pomimo łamania go - nierzadko - przez polskojęzycznych urzędasów, nie podlega dyskusji, bo za
  przeproszeniem... w ryj! Oczywiście, inną kwestią jest, gdyby okazało się, że ten teren nie należy do Pana P.
  Poza tym, jak dotąd, nikt nie pokusił się o
  minimalny wysiłek, by poznać prawdziwą przyczynę zaistniałej sytuacji... a może
  jednak niektórzy ją znają, ale głupio im się przyznać do tego na forum publicznym?
  Rozumiem rozczarowanie niektórych brakiem możliwości przejścia na Mały Rynek, chociaż te uwagi są trochę "pięć po dwunastej". Kazimierzacy (prawdziwi) pamiętają, że było ich o wiele więcej, a teraz wszystkie są już
  pozamykane. Uprzednio zamknięte bramy i przejścia przeszły, jakoś tak, bez echa. W tym przypadku mamy jednak szum oburzenia. Czy naprawdę chodzi tylko o to przejście... lub inaczej... czy chodzi o Mały Rynek, czy też może o... Aj waj! Aj waj! Ale się narobiłO!? Ciekawe bardzo... bo z kim by nie rozmawiać o
  wolności, prawie własności i prawie do posiadania broni, dajmy na to, takich
  mieszkańców hAmeryki, wszyscy wpadają w zachwyt dla wymienionych wyżej przywilejów. No cóż, my tu jednak tylko Polacy... a może nie tylko?
  Tak na marginesie. Chodził ktoś ostatnio Plebanką? Ja, co prawda, nie. Ale podobno
  nieźle wygląda, co? Może by tak zj...ać tych, co tam ogrodzili? Gdzie my teraz, biedne żuczki, będziemy chodzić na ogniska? Ale co tam. Kogo to obchodzi? Przecież tam nie robi się żadnego geszeftu. Ot, kawałek gleby ogrodzonej płotem.
  Prawdziwi Kazimierzacy-Polacy (jakoś tak się rymnęło) tylko obserwują, lecz obserwują nie tylko same sytuacje...
 • mamy co mamy
  Wcale nie trzeba sikać pod płot.
  Można wprost na Rynek.
  Przypominam sobie maj 2005 roku i pewien epizod, który doprowadził do rezygnacji z funkcji radnego.
  Teraz po dziesięciu latach znów jest bohaterem historii z siusianiem w tle.
  Polecam artykuł z 28.07.2005 "Koniec sprawy radnego S."

 • bogna
  Poszanowanie własności?Wtedy kiedy Pan Paweł demontował gminie słupek parkingowy?Kiedy do dnia dzisiejszego parkuje na cudzej własność?
 • kazio
  Słyszeliście o poszanowaniu własności ? echh narodowcy chcą budować silne państwo ale pytam z kim ?? z kim? skoro minęło 70 lat od zakończenia wojny a lud tutejszy nadal myśli jak za głębokiej komuny .Teren prywatny jest prywatny a nie państwowy ,każdy ma prawo zamykać własne drzwi i ogradzać własny teren .Załatwianie potrzeb fizjologicznych byle gdzie to też oznaka tego że ludzie jeszcze nie wyrośli z chodzenia za stodołę ,czytając wpis o tym że przyjechał ''uzędnik z samego województwa'' a tu nikt czołem nie bije ,pokłonów nie składa na kolana nie pada ,ręce opadają ...ludzie ogarnijcie się trochę .Rozprawianie o takiej bzdecie jak zamknięcie własnego podwórka ot dopiero światowa rozrywka !!
  ''A co będzie jak gmina wyznaniowa ograniczy dostępność przejść wokół synagogi? Dajmy im tylko przykład'' a co Was obchodzi co Gmina Wyznaniowa zrobi ze swoim terenem ? myślałby kto że Kazimierz wielka metropolia i ciężko przejśc 100 metrów dalej .
 • pijany znad Grodarza
  @ Marek
  Nie przekonałes mnie, z tym, że rację Ci przyznajeę. Nie chcialbym, ale w miasteczku wpisanym w dziedzictwo kultury, sprawę SIKANIA, nalezy w inny sposob rozwiazać, a nie wyłączać jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc przez turystów.
  Powtorzę tez za @ Muralem ;" płot zachęca...."
 • Paź
  Niewątpliwie Paweł musi czuć się mocny. Ten okres w miasteczku jak najbardziej kojarzy się z bezkrólewiem, ciągła absencja burmistrza... A tym czasem zgodnie z nową maksymą "wawrową"
  -Kazimierz dla kazimierzaków, a reszta co tu szuka? Ciekawe to podejście.
  A co będzie jak gmina wyznaniowa ograniczy dostępność przejść wokół synagogi? Dajmy im tylko przykład.
 • Marek
  Do "pijanego" Byłbyś zadowolony gdyby ktoś pod twoimi drzwiami przed mieszkaniem załatwiał swoje potrzeby? w tym właśnie jest cały problem. " nie rób innemu co tobie niemiłe"
 • Anna
  @Gdzieś...
  Prawda i nawet można byłoby się pośmiać, ale Ci najstarsi mieszkańcy Kazimierza pamiętający czas wojny i wspominają inny fakt !
  A potem mówi się- całe społeczeństwo.
  Wstyd
 • pijany znad Grodarza
  @ Gdzieś To Już Widziałem.
  Świetnie skomentowałeś.
  Nie zdziwiłoby mnie zachowanie p. Pawła, gdyby pamiętnego dnia, na dachu swojego domu wywiesił baner z nazwiskiem Grzegorza Brauna, a nie Andrzeja Dudy.
 • obiektywny
  Skoro mamy szanować prywatność a nie estetykę i względy architektoniczne Kazimierza,to proponuję postawić płot przy schodach od ulicy Lubelskiej i małego rynku.To też własność prywatna.
 • Gdzieś to już widziałem
  Świetna promocja miasta przed sezonem: konflikt z Gmina Żydowską. Reklama na pół Europy. Brawo Paweł. Niech na drzwiach swojej knajpy wywiesi jeszcze napis : Żydom wstęp wzbroniony!
 • Kazik
  Jeśli to Paweł to powód jest prosty- poczuł się silny znzjomością z władzami magistratu i kto mu zabroni!
  Synagoga sobie poradzi, a zwykły mieszkaniec niech wie kto w tym mieście rządzi:)
 • Jadwiga
  @Mieszkaniec- co ty sugerujesz?, znowu jakiś spisek? Tu chodzi o zwykłą wygodę i PRZYZWYCZJENIE.
  Chodzenie przez czyjąś sień, a po chodniku to chyba zasadnicza różnica.

 • pijany znad Grodarza
  @ Mieszkaniec napisał:
  "Życzę komentującym więcej rozwagi i rozumu oraz znajomości prawa."
  No właśnie.
  Co w tym momencie ROZUM i PRAWO.
  1." ROZUM ":
  - niezrozumiałe, nielogiczne, niechrześcijańskie itd itp .
  2. "PRAWO ":
  - i tu wiele zawiłości dotyczacych np. służebnosci gruntowej, zasiedzenia i takie inne.
  I najważniejsze.
  CZYM SPOWODOWANE BYŁO DZIAŁANIE p. Pawła?.
  ps. pamietam Jego sprzeciw, kiedy to Piekarnia "Sarzyński" oznajmila o " wyłącznosci wypieku " Koguta".
 • Mieszkaniec
  Jurant ma rację.Ludzie nie dajcie się zwariować i pokłócić między sobą,komuś bardzo na tym zależy.Z tego,co wszystkim wiadomo synagoga posiada 4 niezależne wejścia.Sień P.Pawła nie ma nic wspólnego z komunikacją aby dostać się do synagogi.A jeżeli jeszcze za mało,mam propozycję:niech Pani Walczakowa udostępni swoją sień,niech sprgagnieni sieni korzystają z jej uprzejmości.Tym bardziej,że Pani Walczakowa ma dług wdzięczności w stosunku do synagogi.
  Ludzie uszanujcie własność prywatną,jest to zagwarantowane w Konstytucji.Życzę komentującym więcej rozwagi i rozumu oraz znajomości prawa.
 • mural
  Nie znam zawiłości własnościowych, ale znika właśnie pewien element tajemniczości Kazimierza.
  Szkoda.
  Infantylne jest porównywanie tego przejścia z domem lub mieszkaniem.
  Tak, jak małostkowe jest stawianie płotu w tym miejscu.
  Kiedy zakaz przechodzenia podcieniami?
  A swoją drogą, płot zachęca do... siusiania pod płotem.
  To zjawisko powinno być znane i służyć ku przestrodze.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę