Szkoły znowu ucichły

Pandemia powoli wyłącza różne sfery życia. Teraz praktycznie zupełnie zamknęła szkoły w całej Polsce, także w Kazimierzu.
Najpierw ze szkołą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu pożegnali się uczniowie szkół średnich. 19 października tablice na ekrany komputerów zamienili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu. Po tygodniu za ich przykładem poszły starsze klasy szkół podstawowych w całej gminie. Teraz do nich dołączyli najmłodsi. Szkoły opustoszały.
W Gminnym Zespole Szkół nie licząc dyrekcji, administracji i nielicznych nauczycieli, którzy stąd prowadzą lekcje zdalne, pozostali już tylko najmłodsi – maluchy uczęszczające do otwartego w tym roku Klubu Dziecięcego Pierwsze Kroki.
Podobnie jest w Szkole Podstawowej w Bochotnicy. Tu działa tylko zerówka i świetlica dedykowana głównie dzieciom, których rodzice pracują przy zwalczaniu pandemii.
– Na razie nie ma większego zainteresowania udziałem dzieci w zajęciach świetlicowych – mówi Elżbieta Kruk dyrektor Szkoły Podstawowej w Bochotnicy. – Dzisiaj było tylko jedno dziecko.
W Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu pustoszeje powoli internat, w którym – czekając na rozwój wypadków – pozostali tylko uczniowie cudzoziemscy uczestniczący w nauce zdalnej w swoich pokojach.
- W internacie jest obecnie 7 wychowanków, ale we wtorek wszyscy wyjeżdżają – mówi dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza Teodor Józefacki.
Jeżeli liczba nowych zachorowań się unormuje i nie zostanie ogłoszony lockdown, uczniowie powrócą do szkół już od następnego tygodnia. Na razie chodzi tylko o uczniów z tych roczników, których w tym roku czekają egzaminy państwowe.
– Uczniowie klasy czwartej mają możliwość uczestniczenia na terenie szkoły w zajęciach z przedmiotów zawodowych praktycznych i konsultacjach z przedmiotów maturalnych – mówi dyrektor Józefacki. – Już zgłosiło się kilkanaście osób. Zajęcia w grupach maksymalnie 5 – osobowych zorganizujemy od przyszłego tygodnia po wprowadzeniu zmian w planie. Otwarty będzie także internat.
Do prowadzenia podobnych zajęć w formie konsultacji z przedmiotów egzaminacyjnych dla ósmoklasistów przygotowują się też szkoły podstawowe na terenie całej gminy.
Na razie i młodzież, i nauczyciele pracują zdalnie w domach. Ci, którzy tego potrzebowali, mogli wypożyczyć sprzęt ze szkół.
- Wypożyczyliśmy nie tylko laptopy, ale także nowo zakupione kamerki internetowe i mikrofony bezprzewodowe – mówi dyrektor Gminnego Zespołu Szkół Janusz Raczkiewicz.
Według deklaracji premiera szkoły w formie zdalnej mają pracować do 29 listopada.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę