80 lat szkoły w Bochotnicy

zobacz więcej (11)

Szkoła Podstawowa w Bochotnicy świętuje w tym roku jubileusz swojego istnienia. 80 lat temu jesienią 1938 r. tuż przed wojną oddano do użytku budynek, w którym placówka funkcjonuje do dziś.

Szkoła Podstawowa w Bochotnicy dołącza do grona najstarszych szkół w gminie. 80 lat temu oddano do użytku obecny budynek szkolny – dziś wzbogacony o piękną przestronną salę gimnastyczną, która służy całej lokalnej społeczności. Początki oświaty w Bochotnicy sięgają jednak co najmniej dziesięć lat wcześniej. Nauka i praca w działającej tu trzyklasowej szkole powszechnej ulokowanej w domach prywatnych to było nie lada wyzwanie.

- Biorąc pod uwagę inwentarz szkolny, rada pedagogiczna skonstatowała, że wygląd zewnętrzny tegoż przedstawia się ujemnie. Wszystkie ławki niemalowane, mocno uszkodzone, niehigieniczne, brak półek na książki i otworów na kałamarze. Z tablic szkolnych dwie wymagają gruntownego odnowienia, a trzecia zupełnie nie nadaje się do użytku. Następnie na trzy izby szkolne są dwa krzesła, z których jedno zepsute oraz dwa stoły z szufladami bez kluczy – czytamy w protokole z posiedzenia rady pedagogicznej 8 października 1929 r.  – Dzieci tu na ogół żyją w trudnych warunkach, pracują i uczą się. Ponieważ dziecko przebywa w szkole zaledwie 2 – 3 do 5 godzin, toteż trzeba będzie pracować tak, żeby w tym czasie przezwyciężyć ujemny wpływ otoczenia pozaszkolnego.

Dziś sale lekcyjne są widne, czyste i ciepłe, wyposażone w sprzęt i pomoce dostosowane do wieku uczniów i nowoczesnych metod nauczania. Szkoła zachęca uczniów nie tylko do nauki, ale również do aktywności społecznej i obywatelskiej. To Szkoła z Klasą, o czym świadczy stosowny certyfikat.

- Szkołą Podstawowa w Bochotnicy 2018 r. jest kontynuatorką rozpoczętej przed 80 laty misji nauczania i wychowania młodych ludzi. Przez dziesięciolecia dawała dobre przygotowanie do dalszego kształcenia się młodzieży, czego dowodem są absolwenci szkoły pełniący ważne i odpowiedzialne funkcje społeczne i zawodowe – nauczyciele, lekarze, pracownicy naukowi, przedsiębiorcy – pisze we wstępie do wydanej z okazji jubileuszu publikacji „Szkoła Podstawowa w Bochotnicy w latach 1938 – 2018” dyrektor Elżbieta Anna Kruk. – Jesteśmy szkołą, która wspiera uczniów w rozwoju, wyposaża ich w wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie, kierując się miłością, wolnością i mądrością.

Uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w niedzielę 14 października w Dniu Edukacji Narodowej, stała się dla szkoły okazją do zaprezentowania całej gamy swojej działalności. Na scenie zobaczyć można było zarówno dorosłych już absolwentów, jak i obecnych uczniów bochotnickiej szkoły.

 

Mapa

Oświata

Szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę