80 lat szkoły w Bochotnicy

zobacz więcej (11)

Szkoła Podstawowa w Bochotnicy świętuje w tym roku jubileusz swojego istnienia. 80 lat temu jesienią 1938 r. tuż przed wojną oddano do użytku budynek, w którym placówka funkcjonuje do dziś.

Szkoła Podstawowa w Bochotnicy dołącza do grona najstarszych szkół w gminie. 80 lat temu oddano do użytku obecny budynek szkolny – dziś wzbogacony o piękną przestronną salę gimnastyczną, która służy całej lokalnej społeczności. Początki oświaty w Bochotnicy sięgają jednak co najmniej dziesięć lat wcześniej. Nauka i praca w działającej tu trzyklasowej szkole powszechnej ulokowanej w domach prywatnych to było nie lada wyzwanie.

- Biorąc pod uwagę inwentarz szkolny, rada pedagogiczna skonstatowała, że wygląd zewnętrzny tegoż przedstawia się ujemnie. Wszystkie ławki niemalowane, mocno uszkodzone, niehigieniczne, brak półek na książki i otworów na kałamarze. Z tablic szkolnych dwie wymagają gruntownego odnowienia, a trzecia zupełnie nie nadaje się do użytku. Następnie na trzy izby szkolne są dwa krzesła, z których jedno zepsute oraz dwa stoły z szufladami bez kluczy – czytamy w protokole z posiedzenia rady pedagogicznej 8 października 1929 r.  – Dzieci tu na ogół żyją w trudnych warunkach, pracują i uczą się. Ponieważ dziecko przebywa w szkole zaledwie 2 – 3 do 5 godzin, toteż trzeba będzie pracować tak, żeby w tym czasie przezwyciężyć ujemny wpływ otoczenia pozaszkolnego.

Dziś sale lekcyjne są widne, czyste i ciepłe, wyposażone w sprzęt i pomoce dostosowane do wieku uczniów i nowoczesnych metod nauczania. Szkoła zachęca uczniów nie tylko do nauki, ale również do aktywności społecznej i obywatelskiej. To Szkoła z Klasą, o czym świadczy stosowny certyfikat.

- Szkołą Podstawowa w Bochotnicy 2018 r. jest kontynuatorką rozpoczętej przed 80 laty misji nauczania i wychowania młodych ludzi. Przez dziesięciolecia dawała dobre przygotowanie do dalszego kształcenia się młodzieży, czego dowodem są absolwenci szkoły pełniący ważne i odpowiedzialne funkcje społeczne i zawodowe – nauczyciele, lekarze, pracownicy naukowi, przedsiębiorcy – pisze we wstępie do wydanej z okazji jubileuszu publikacji „Szkoła Podstawowa w Bochotnicy w latach 1938 – 2018” dyrektor Elżbieta Anna Kruk. – Jesteśmy szkołą, która wspiera uczniów w rozwoju, wyposaża ich w wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie, kierując się miłością, wolnością i mądrością.

Uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w niedzielę 14 października w Dniu Edukacji Narodowej, stała się dla szkoły okazją do zaprezentowania całej gamy swojej działalności. Na scenie zobaczyć można było zarówno dorosłych już absolwentów, jak i obecnych uczniów bochotnickiej szkoły.

 

Mapa

Oświata

Szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę