Dzieciństwo rodziców, młodość dziadków

zobacz więcej (10)

Pokój urządzony w stylu PRL, pralnia, kuchnia, biuro i sklep z obowiązkowo pustymi półkami. Tak wygląda „Dzieciństwo rodziców, młodość dziadków”. To tytuł nowej wystawy czasowej w Gminnym Zespole Szkół, którą można oglądać w izbie wystaw okresowych muzeum szkolnego.
To już piąta wystawa czasowa w muzeum szkolnym GZS w nowym budynku szkoły. Po wystawach prezentujących dawny sprzęt do uprawiania sportów zimowych, sprzęt RTV czy poświęconych II wojnie światowej i Solidarności – pierwszym częściowo wolnym wyborom – przyszedł czas na pokazanie przede wszystkim młodym odbiorcom wyposażenia całego mieszkania – tym razem z czasów PRL. Eksponaty przyniesione przez uczniów, a także przez mieszkańców Kazimierza i szeroko pojętych okolic pochodzą lat 80., 70., a nawet 60. XX w.
- Wystawa pokazuje, jak wiele sprzętów z dawnych czasów, pozostawionych głównie ze względów sentymentalnych – jest jeszcze w naszych domach – mówi organizator wystawy Marcin Pisula. – Informacja o tym, że organizuję wystawę, rozeszła się wśród ludzi pocztą pantoflową, za pomocą portali społecznościowych i ludzie sami do mnie dzwonili, pisali: Panie Marcinie, proszę przyjechać, mam jeszcze sprawną krajalnicę do chleba, syfon czy banki na mleko, może się przydadzą? Nie wszystkie jednak „się przydały”. Niektórym musiałem odmówić – bo jak w naszym małym muzeum zmieścić trzy komplety foteli?
Miejsce dla dwóch foteli w obowiązkowym towarzystwie ławy, kryształu i bukietu sztucznych kwiatów jednak na wystawie się znalazło. Stanowią one wyposażenie młodzieżowego pokoju z lat 70., w którym dominantę stanowi półkotapczan – świetny mebel do małych powierzchni. Jego półki wypełniają kolekcje żołnierzyków, komiksów, książek z serii z Tygrysem, a nawet opakowań po czekoladach czy paczek po zapałkach. Nie brakuje tu także magnetofonów z tamtych czasów. Niektóre wciąż są sprawne: można posłuchać muzyki z kaset!
Mimo małej przestrzeni muzeum udało się tu zmieścić także symboliczną łazienkę z umywalką i pralką Franią, aneks kuchenny z wyposażeniem, wnętrze sklepu z wagą, wymownie pustymi półkami i kolekcją banknotów, a także fragment biura z maszyną do pisania i aparatem telefonicznym oraz ściankę ze zbiorem plakatów propagandowych.
- Dzieciom najbardziej podoba się zbiór sprzętów codziennego użytku, więc jeszcze go wzbogacimy. Mam deklaracje osób, które mogą jeszcze na wystawę pewne rzeczy przekazać – mówi Marcin Pisula. – Wiele z tych przedmiotów wyszło już na tyle z użytku domowego, że uczniowie, nawet ci starsi, nie wiedzą, do czego służy na przykład grzałka czy jak używać telefonu z tarczą.
Wystawa „Dzieciństwo rodziców, młodość dziadków”. Życie codzienne w PRL. Lata 70 i 80 XX wieku” będzie czynna przez cały rok szkolny.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę