Koleżanka Niepodległej

Skomentuj (10)

zobacz więcej (17)

Gdy Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza obchodzi swojego istnienia. Główne uroczystości odbędą się w 26 października, ale już teraz wszystkie tegoroczne imprezy wpisują się w kalendarz rocznicowy.

Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Razem z nową rzeczywistością państwową organizowało się szkolnictwo.  W pobliskim Nałęczowie w odpowiedzi na potrzeby kraju zniszczonego po I wojnie światowej powstała Szkoła Rzemiosł Budowlanych, przeniesiona rok później do Kazimierza Dolnego. Jej założycielem i pierwszym dyrektorem był architekt i konserwator zabytków Jan Koszczyc Witkiewicz – autor szeregu projektów, które nadały niepowtarzalny charakter Miasteczku. W szkole, która początkowo mieściła się w murach klasztoru franciszkanów, a z czasem przeniosła się do nowo wybudowanych przy czynnym udziale uczniów budynków nad Wisłą, kształcili się przyszli ślusarze, stolarze, mularze i koszykarze. Tuż przed wojną dołączają do nich młodzi elektrycy, a po wojnie - stolarze, cholewkarze i krawcy. Zawsze jak widać szkoła dostosowuje nauczane tu zawody do potrzeb rynku pracy. Tak jest i dziś, w związku z turystycznym charakterem Kazimierza obecnie uczą się tu hotelarze, technicy obsługi ruchu turystycznego, logistycy, a także w szkole branżowej – cukiernicy, piekarze, mechanicy samochodowi, lakiernicy, ślusarze i przedstawiciele wielu innych profesji.

Sto lat – szmat czasu. Szkoła, która formowała się wraz z odradzającą się Polską, nadal wraz z nią się zmienia. W procesie kształcenia wykorzystuje środki unijne, wyjazdy na praktyki w kraju i zagranicą. Powstają nowe pracownie takie jak Szkolny Hotelik Koszczyc, pracownia logistyczna KoszczycTrans, Park Rozrywki „Z fizyką za pan brat”.

Uczniowie oprócz nauki zawodu przygotowani są do roli obywateli czynnie włączających się w życie lokalnych społeczności. Są obecni w przestrzeni Kazimierza, czy to organizując Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Kazimierza, Gwiaździsty Rajd Gimnazjalny, inicjując uroczystości patriotyczne jak powstanie dąbrowy katyńskiej w Kazimierzu czy to zwyczajnie uczestnicząc w wielu kazimierskich inicjatywach, jak choćby wolontariat na świetlicy św. Anny.

Jaka jest to szkoła? Taka jak Polska, w której żyjemy. Od stu lat towarzyszy jak najlepsza koleżanka Niepodległej.

 

 

Tekst i foto: Zespół Szkół

im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Zdzisław Lewków Wielkopolska.
  Kaśka, jak nie będzie nowych kolumn czy pomników to co będą rozwalać nowi wybrańcy narodu po następnych wyborach i też piszę to w formie kpiny i przestrzegam d[...]i niszczących wszystko tylko dlatego, że nie odpowiada ich ideologiom, czy ideologicznym pomysłom. To jest najprostszy sposób na pozbywanie się zabytków i daje możliwość wypaczania historii. A gwoli poprawiaczom Kasiu wyjaśniam, że strona ta jest nie tylko dla serwowania pochwał lecz i dla tych co mają inne zdanie często ciekawsze od tego jakie mają ci co im się wszystko należy i ich lizusom. Wiec nie przejmuj sie i pisz na co masz ochotę byle w kulturalny sposób. Pozdrawiam miłej niedzieli
 • Bezmyślność mnie wkurza
  "Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w tym roku jak cała nasza ojczyzna świętuje stulecie swojego istnienia." "Cała nasza ojczyzna" obchodzi stulecie odzyskania niepodległości a nie "swojego istnienia".
 • pijany znad Grodarza
  @ Kaśka.
  Wiedz, że Jezus świebodziński jest tak duży, że nie wypada z niego kpić. Ta wielkość DECH ZAPIERA.
  • Harry
   ja już pisałem kiedyś na ten temat....ale tu się schodzą chyba tylko ci,co mysla,ze się tu he,he.))))...odchamia(no,bo to forum...:)))))......nie dla wszystkich...i takie tam bzdety..!!Otoz informuje was mala trupo teatralna gadaczy odwiedzających,ze WINE(może nawet nieswiadoma)za ubiegly polityczno--prawny stan rzeczy--ponosi FRANCJA i "jej" konstytucja....z 1791--go roku.Potem byl Robespierre+jakobini....poczytajcie trochę.....a potem zabierajcie glos!
 • Drupi
  Zupełnie jak dąb na Górach, który ma podobno 100 lat?
 • kaśka
  Macierewiczowie podrzućcie to postawi przy wejściu pomnik niepodległości wielkości Chrystusa w Świebodzinie. Będzie atrakcja turystyczna!
  • głos wołającego na puszczy
   Kaśka, odpuść! Nie prowokuj. Wiem, że i tak będziesz judzić, ale musisz wreszcie zrozumieć, że jesteś, niestety, żałosna. Po co psuć sympatyczną uroczystość niemądrymi wpisami?
  • pijany znad Grodarza
   @głos wołającego na puszczy

   Bardzo słuszna uwaga.
  • Jerzyk
   @ kaśka - pójdziesz do piekła za takie bluźnierstwa
  • Kaśka
   Odpuszczam. Tylko to przecież kpina, a nie jakieś jątrzenie czy co tam. Chwilę wcześniej czytałam o moim ulubieńcu i ciągle mnie śmieszy jego pomysł tych kolumn w każdej gminie.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę