Świadectwa już w nowej szkole?

Skomentuj (20)

Dobiegają końca prace przy budowie nowej szkoły w Kazimierzu. Budynek jest już wysprzątany i czeka na odbiór. Do końca mają uporządkowany zostanie teren wokół. Czy młodzież wejdzie do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym?

Środowe posiedzenie Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym zdominował temat szkoły. Mimo tego, że firmie Coprosa z powodu niewykonania zadań w terminie gmina wypowiedziała umowę tuż przed finalizacją inwestycji, prace przy budowie nadal trwają. Najważniejsze zadania – budynek i skarpa – już zostały zakończone. Zostało tylko uporządkowanie terenu wokół i odbiór całej inwestycji przez odpowiednie organy.

Po rozwiązaniu sprawy z Coprosą po długim weekendzie na plac weszły firmy zatrudnione bezpośrednio przez gminę. Już została zakończona sprawa XVI – wiecznej kapliczki. Została ona umocowana ponad 4 – metrowymi palami w ziemi.

- Dookoła zabytku został zbudowany ekran głęboko posadowiony w ziemi – poinformował burmistrz Andrzej Pisula. – Pale wwiercone na głębokość 4 – 5 metrów mają zablokować drgania zewnętrzne wywołane przejeżdżającymi pojazdami. Kapliczka w zasadzie nie miała żadnych fundamentów: pod cokołem były luźno poukładane kamienie i ziemia. Teraz została zabezpieczona betonem, uszczelniona, by nie podsiąkała wodą. Będzie bardziej stabilna. To spowoduje zabezpieczenie kapliczki na kolejne wieki.

Do końca maja mają zostać zakończone kolejne prace: budowa drogi pożarowej przy ulicy Szkolnej, przebudowa fragmentu ulicy Szkolnej, budowa chodnika oraz placu manewrowego i przy ulicy Lubelskiej budowa zatoczki autobusowej umożliwiającej bezpieczne wysiadanie uczniów dowożonych do szkoły.

Z końcem roku szkolnego znikną kontenery. W tym roku w budżecie zaplanowano na ich dzierżawę 150 tys. zł i wszystkie fundusze na ten cel zostaną wydatkowane do końca maja. W sumie dzierżawa szkoły modułowej kosztowała dotychczas urząd 4 mln 600 zł. Gmina negocjuje z firmą ich nieodpłatne użytkowanie do momentu oddania nowej szkoły.

W takim razie powraca pytanie: kiedy uczniowie wejdą do nowej szkoły? Czy jeszcze w tym roku?

- Chcemy jak najszybciej skończyć tę budowę – powiedział burmistrz. – Jak by nie można było wejść do budynku szkoły w czerwcu, to chcielibyśmy chociaż dzieciom rozdać świadectwa szkolne na placu przed budynkiem.

Wszystko jednak zależy od terminu wydania pozwolenia na użytkowanie nowego budynku i całej inwestycji.

 

Relacja z obrad komisji na Facebooku:

Część pierwsza


Część druga

 

Część trzecia


Prace przy kapliczce

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Zdzisław. Lewków.
  Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że powyższa kapliczka przestała bez wbijania 4 czy 5 metrowych pali ponad 400 lat a wiecie uczeni czemu bo to luźne podłoże nie pozwalało na przenoszenie drgań z szosy na kapliczkę, czyżby o tym zapomniał pan Tadeusz Michalak naczelny architekt miasta.. Pozdrawiam serdecznie i starajcie się nie poprawiać czegoś co jest postawione z głowa.
  • Maurycy
   @Zdzisław. Lewków. przekazujesz szanowny panie oczywisty fakt, powtarzany w mieście na każdym targu.Za kilka lat kapliczka pęka może o to chodzi.Sprawa szkoły powinien zając się sąd karny.chyba nie ma w Polsce jak Polska długa i szeroka podobnego przypadku tak powszechnej niegospodarności.
 • odchodzące pokolenie
  Do Panów Andrzeja Pisuli i Janusza Raczkiewicza.
  Panie Burmistrzu, Panie Dyrektorze! Kazimierska szkoła w opowieściach rodzinnych oraz w naszej pamięci ma swoje ciemne i jasne karty. Jesteśmy pewni, że teraz nasza szkoła na nowo wejdzie w czasy świetności. Może by Panowie pomyśleli o zadośćuczynieniu skrzywdzonym nauczycielom, o ile to możliwe? Przy okazji ważne pytanie: czy wróci liceum? Kiedyś miało wysoki poziom i świetną opinię.
 • brat taty i mamy
  Panią Elżbietę Piskorek zwolnił Andrzej Pisula, direktor SP Bochotnica.
  • mama
   Do @brat - proszę dać spokój Burmistrzowi. Straciliśmy wyjątkową nauczycielkę przez Pana Arbuza. Szkoda, którą ponieśliśmy jako społeczność Kazimierza jest niepowetowana.
  • Zdzisław Król
   Dzięki wspaniałym pedagogom., wielu już nie żyje czesc ich pamięci.
 • tata
  Zgadzam się z @mamą! Zwolnionych było zresztą dużo więcej. Nikomu za to nie przeszkadzało, że przez lata plastyki uczyła nauczycielka bez uprawnień! I godziny musiały się dla niej znaleźć!!!
  Przecież nikt nikogo nie zwalnia, po prostu będzie uczyć tego do czego ma uprawnienia.
 • mama
  Łącznik... A przecież jest bardziej interesujący temat: kto w tej szkole będzie uczył? Pan Janusz Kowalski ogłosił na FB, że "nauczycieli wyrzucają na bruk". Cóż - pamiętam jak ze szkoły, za czasów Pana Dyr. Jerzego Arbuza, wyrzucono następujące osoby: Elżbieta Piskorek (historia), Krzysztof Michalski (plastyka), Krzysztof Skoczewski (j. polski). Byli to, moim zdaniem, najwybitniejsi pedagodzy z grona tych, których przez lata - jako matka uczących się dzieci - obserwowałam. Czy poznaliśmy oficjalne powody tych zwolnień? Nie. Pan Kowalski na swoim blogu pisze: "Szokiem dla wszystkich była informacja, że dla nauczycielki Moniki Arbuz i jej męża Jerzego Arbuza zabrakło godzin, co może oznaczać, że oboje stracą pracę." Słuchałam wyjaśnień obecnego Dyrektora szkoły. Wydają się racjonalne, a specjalizacje obu wymienionych nauczycieli - niegwarantujące wielu godzin. A może czegoś nie rozumiem?
 • mieszkaniec
  cyt OLOJeżeli już winić urząd burmistrza, to obu. Nie zapominajmy, że wszystko zaczęło się za poprzedniego i obaj ponoszą współodpowiedzialność zarówno za winy, jak i za sukcesy. A tak w ogóle, to nic nie jest ani czarne ani białe.

  Też jestem tego zdania,cokolwiek nie wyjdzie cokolwiek zrobi się źle powinno się mówić,Nic nie jest ani czarne ani białe.Tylko dlaczego jeśli ktoś z weźmie przysłowiową bułkę,to musi dostać wyrok?
  • pantoflarz
   Wyrok powiadasz. Ja jak dawno, dawno temu chciałem sobie pobz.... to mam teraz żonę-satrapę. Teraz na starość zrozumiałem, że jak chcę sie napić mleka to nie muszę kupować krowy
 • www
  Jak znikną kontenery?a co jezeli znowu coś pójdzie nie tak ?
 • z miasta
  Czy ktokolwiek wie jaką funkcję ma spełniać łącznik?
  • wychowawczyni
   Do obściskiwania się starszej młodzieży na przerwach. Gdzie to mają robić w szkole? "Łącznik" - spełnia tę funkcję. Jest też oddalony od pokojów nauczycielskich, kaplic, stróżówek i innych niepokojących rzeczy
 • Chile
  Mamy nasze problemy ze szkoły i to jakie, a tymczasem w Chile zrezygnowali wszyscy biskupi przez aferę pedofilską. Oczywiście u nas to nie do pomyślenia. Oczywiście to żeby biskupi zrezygnowali przez afere jakąkolwiek. Wierni by broni wiary i mówili o oszczerczych atakach. Dlatego księżom można wszystko i ich nikt nie rozlicza z np. z budów a takie burmistrza już każdy. Ksiądz niemal święty!
  • Jaczejka
   Wraz ze wzrostem siły nadbudowy walka klas się zaostrza. Stąd arogancja władzy w słusznym celu dla dobra ludu.
 • rew
  Ten łącznik.... aż na wymioty się zbiera :(
  • pijany znad Grodarza
   Dlatego jest wysoko cobyś go nie obrzygał.
 • : ( (
  Pan burmistrz na etapie budowy szkoły popełnił chyba wszelkie możliwe błędy, a ich przyczyny można tłumaczyć w zależności od tego czy się go lubi czy nie. Mam nadzieję, że chociaż wybory sprawią, że zakończy wreszcie temat. Przechodzi do historii jako jedyny chyba włodarz w województwie, który nie parł do finału budowy tylko tolerował spory i waśnie miedzy stronami, którym płacimy jako gmina kasę!
  • Olo
   Jeżeli już winić urząd burmistrza, to obu. Nie zapominajmy, że wszystko zaczęło się za poprzedniego i obaj ponoszą współodpowiedzialność zarówno za winy, jak i za sukcesy. A tak w ogóle, to nic nie jest ani czarne ani białe.
 • pijany znad Grodarza
  Uff. Plac przed szkołą będzie gotowy, a reszta ?. Zobaczy się.

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę