Coprosa nie dokończy budowy szkoły

Skomentuj (6)

Od wtorku 24 maja Coprosa Polska nie jest już wykonawcą budowy kazimierskiej szkoły. Kto w takim razie dokończy tę inwestycję?

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula w ramach sprawozdania ze swojej działalności poinformował radnych, że Coprosa nie dokończy budowy kazimierskiej szkoły.

- 24 kwietnia w budynku nowej szkoły przy ulicy Szkolnej po wszechstronnej analizie prawnej i finansowej przebiegu procesu budowlanego firmie Coprosa Polska zostało skutecznie wręczone jednostronne wypowiedzenie umowy na roboty budowlane – powiedział burmistrz Andrzej Pisula.

Decyzja gminy o wypowiedzeniu umowy Coprosie wynikała z faktu, że macierzysta firma w Hiszpanii ogłosiła upadłość, co przekładało się na płynność finansową firmy w Polsce, która przestała płacić podwykonawcom.

- Coprosa Polska nie upadła, ale płynności finansowej zabrakło – powiedział burmistrz na sesji.

Gmina przygotowywała się do tej decyzji od dwóch miesięcy. Umowę można było wypowiedzieć w związku z tym, że firma nie wykonała zadań, które były zapisane w ostatnim aneksie w stu procentach. Najpierw jednak gmina musiała uregulować zobowiązania Coprosy wobec podwykonawców, jako że w myśl umowy jest zobowiązana realizować dług swojego głównego wykonawcy wobec podwykonawców. Równolegle trwały rozmowy z Urzędem Wojewódzkim w Lublinie, gdyż została jeszcze do zrealizowania niewielka ilość dotacji zewnętrznych. Po dokonaniu najważniejszych zobowiązań Coprosy względem podwykonawców, którzy wykonywali prace na budowie, takie jak choćby zabezpieczenie skarpy, można było rozwiązać umowę.

- Płaciliśmy głównie środkami z rezerwy, którą na koniec budowy mieliśmy wypłacić Coprosie – 3% od całości kosztów – powiedział burmistrz Pisula.

Jak ta decyzja przekłada się na termin oddania budynku do użytku?

Jak twierdzi burmistrz, 99,9 % inwestycji jest już wykonane, co potwierdzają stosowne protokoły odbiorów wewnętrznych. Do realizacji pozostała jeszcze droga na ul. Szkolnej obok kapliczki, zatoka autobusowa, zabezpieczenie kapliczki i plac manewrowy. Po długim weekendzie majowym na plac budowy wejdzie wykonawca, który zajmie się zabezpieczeniem kapliczki. Prace mają być wykonane do końca maja. Już trwają rozmowy z firmą, która wykona plac manewrowy i zatokę autobusową przy ul. Lubelskiej oraz 300 – metrowy fragment ulicy Szkolnej. Te prace powinny być wykonane także z końcem maja. Potem będzie czas na odbiory.

Można więc sądzić, że 1 września jako termin oddania szkoły do użytku nie jest zagrożony z tytułu zerwania umowy z Coprosą.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • kazimierz
  prędzej termy w Wąwolnicy postawią niż Pisula odda tą szkołe
 • budowlaniec
  jakie rozmowy moze prowadzic Pisula A gdzie przetargi przeciez wyłonienie nowego wykonawcy bez przetargu jest nie zgodne z prawem
 • Mietek
  Jednak Kowalski to ma nosa i wiedzę, kto czytał blog wiedział wcześniej że tak będzie. Szkoda, że Pisula to arogant i nie słucha mądrzejszych od siebie
 • Mieszkaniec
  a co w przypadku ukrytych wad wykonawczych, problemów z odbiorem technicznym budynku i dopuszczeniem do użytkowania? Jest wiele pytań i niepewności, które znając operatywność naszego burmistrza, mogą przedłużyć formalności przekazania do użytkowania. Ta cała sytuacja jest obrazem nieudolności p. Pisuli.
 • pijany znad Grodarza
  Coprosa Polska nie upadła - obwieścił Burmistrz.

  O jej SILE z bloga Janusza Kowalskiego;
  "
  "Zamówienia publiczne udzielone firmie COPROSA POLSKA SP Z O O i jej szacunkowe przychody z realizacji przetargów w latach 2015 - 2015


  Liczba udzielonych tej firmie zamówień publicznych
  1
  Łączna wartość
  wygranych przetargów
  1 156 349 zł
  Liczba zamawiających

  1
 • Obcy
  Oby skutecznie dostarczone jednostronne wypowiedzenie umowy nie okazało się "świstkiem papieru"

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę