Allan Starski i jego lekcja kina (video)

Lekcje kina odbywające się w ramach Festiwalu Dwa Brzegi to wyjątkowe spotkania z wybitnymi twórcami. Jedną z nich poprowadził nagrodzony Oscarem scenograf - Allan Starski.

Allan Starski wybitny polski scenograf, nagrodzony w 1993 roku Oscarem za scenografię do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga, pracował m.in. z Romanem Polańskim, z Andrzejem Wajdą, z Agnieszką Holland czy Władysławem Pasikowskim.

- Starski jest po trosze charakteryzatorem, lecz zajmuje się tym większą skalą: nie dba o wygląd aktorów, ale o całą uchwyconą w filmie rzeczywistość – piszą recenzenci. – Budując na planie ulice i miasteczka, nie traci z oczu ani jednej cegiełki. Jak każdy profesjonalista, Starski skupia się przede wszystkim na szczegółach.

W Kazimierzu Dolnym podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Allan Starski poprowadził spotkanie z cyklu Lekcja kina. Pełna po brzegi widownia była doskonałym dowodem na to, że artysta cieszy się popularnością wśród „kinomaniaków” z całej Polski.

Scenograf swoją lekcję kina rozpoczął od opowieści związanej z pracą przy „Liście Schindlera”…

- Steven Spielberg przyleciał do Polski i spotkał się ze mną dlatego, że widział moje wcześniejsze filmy i podobała mu się moja praca – mówi Allan Starski. – Bo to jest taki właśnie łańcuch zależności. Nie jest to historia Kopciuszka, który nagle dostaje jakąś niesamowitą propozycję. To są lata ciężkiej pracy przy filmach. Co ważne, ja od początku, od pierwszego spotkania ze Stevenem Spielbergiem wiedziałem, że chce on zrobić film czarno – biały. Było to wbrew pomysłowi Studia Universal, bo tego rodzaju film zawsze jest dość ryzykownym przedsięwzięciem, gdyż mimo tego, że jest on robiony współcześnie, może sprawiać wrażenie starego. Ja przed „Listą Schindlera” robiłem „Doktora Korczaka” i jak się później dowiedziałem, Steven Spielberg widział ten, ale i inne moje wcześniejsze filmy dotyczące okresu wojennego.

Co jest najważniejsze we współpracy pomiędzy reżyserem a scenografem?

- Najważniejszy jest początek – mówi Allan Starski. – Pierwsze spotkanie, pierwsze rozmowy, pierwsza wymiana pomysłów. Bo owszem, dla mnie był to wielki reżyser, którego znałem dotąd tylko z gazet, ale w momencie, gdy siedzimy obok siebie, jadąc na prezentację, ja muszę go zainteresować pomysłami, które mam na dekorację do tego filmu. On z kolei musi uwierzyć, że ja te dekoracje mu zbuduję.

Allan Starski opowiadał o tworzeniu scenografii, o etapach prac oraz ich efektach. Prezentował też różnorodne fotografie, które szczegółowo omawiał. Rzeczywiście można było się poczuć, jak na ciekawym wykładzie…

Organizatorzy festiwalu wspólnie z Allanem Starskim przygotowali dodatkową niespodziankę dla wszystkich uczestników spotkania. Był nią zwiastun filmu, który jest najnowszym dziełem scenograficznym Allana Starskiego. Obraz został wyreżyserowany przez Fatiha Akina, wybitnego tureckiego reżysera pracującego w Niemczech i nosi tytuł „The Cut”. Realizowano go między innymi w Kanadzie, Jordanii, Niemczech i na Kubie.

Warto dodać, że Lekcja kina Allana Starskiego połączona była z promocją jego książki pt. „Scenografia”, która ukazała się w Filmowym Wydawnictwie Wojciech Marzec.

 

FESTIWAL FILMU I SZTUKI DWA BRZEGI

 

PROGRAM FILMOWY

 

PROGRAM WYDARZEŃ POZAFILMOWYCH

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę