Dwa Brzegi 2015

zobacz więcej (10)

Brzegi filmu, literatury, muzyki i sztuki połączą się w Kazimierzu i Janowcu już po raz dziewiąty. 1 sierpnia zaczyna się tutaj Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Seanse filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkania z cenionymi polskimi i zagranicznymi aktorami i reżyserami, koncerty i wystawy, spektakle i spotkania nad książką – to wszystko od wielu lat wyznacz rytm życia w Kazimierzu w pierwsze dni sierpnia. W tym roku Festiwal filmu i Sztuki Dwa Brzegi zagości w Miasteczku od 1 do 9 sierpnia.

Na Dwóch Brzegach nie ma czerwonego dywanu, ale znane osoby świata filmu i sztuki spotkać tu można w czasie festiwalu nie tylko w kawiarenkach festiwalowych, gdzie trwają oficjalne spotkania z twórcami. Właśnie dlatego, że tegoż dywanu tu nie ma, atmosfera jest mniej formalna, bardziej przyjazna – bo dwa brzegi łączą, nie tylko różne sztuki, ale także odbiorców i twórców.

Z kim będzie się można spotkać w Kazimierzu i Janowcu na IX Dwóch Brzegach?

Bohaterką tegorocznej retrospektywy zagranicznej będzie jedna z czołowych reżyserek XX wieku Margarethe von Trotta.

- Ma na swoim koncie 40 lat kariery, ponad 20 filmów oraz niemal trzy razy tyle nagród i nominacji – czytamy w zapowiedziach.

Jej filmy opowiadają o kobietach – silnych, wyrazistych, często zasłużonych nie tylko dla Niemiec. Oprócz historii Katarzyny Blum, Hannah Arendt, Hildegardy z Bingen czy Róży Luksemburg poznamy równie przejmujące dramaty fikcyjnych bohaterek filmów „Obietnica”, „Siostry” i „Jestem inna, niż myślisz”. Uczestnicy Dwóch Brzegów jako pierwsi w Polsce będą mogli zobaczyć najnowszy film von Trotty „Die Abhandene Welt”.

- Od dawna mówi się, że polskie kino cierpi na niedostatek wartościowych scenariuszy, więc w tym roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, sprawdzimy, jakie książki mogłyby stanowić inspirację dla filmowców – czytamy w zapowiedziach festiwalowych.

Na Dwóch Brzegach w dyskusji na ten temat uczestniczyć będą uznani literaci, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem adaptacji filmowej: Justyna Bargielska („Obsoletki”), Hubert Klimko-Dobrzaniecki („Pornogarmażerka”), Artur Daniel Liskowacki („Eine kleine”), Andrzej Muszyński („Południe”), Janusz Rudnicki („Śmierć czeskiego psa”) i Mariusz Sieniewicz („Żydówek nie obsługujemy”).

Dyskusji tej towarzyszyć będą warsztaty scenariuszowe, które poprowadzi Darek Foks – poeta, prozaik i scenarzysta, redaktor działu prozy w miesięczniku „Twórczość”, laureat  Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do nagród literackich Gdynia i Nike.

Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, zaplanuj urlop na Dwa Brzegi już dziś.

 

Serwis Nocowanie.pl jest patronem medialnym Dwóch Brzegów. Codzienne relacje z imprezy ukazywać się będą także na portalu KazimierzDolny.pl.

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2022. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę