Run Wisła w Kazimierzu

zobacz więcej (9)

Kazimierska studnia na Rynku stała się wczoraj metą jednego z wielu odcinków biegu Andrew Mossopa i Alana Parsonsa. Niestrudzeni Brytyjczycy są już blisko półmetka swojej akcji „Run Wisła – Zabiegajmy o Czystą Wisłę”.

Biegacze w środę rano wyruszyli z Józefowa i po pokonaniu 42 km dotarli po południu do Kazimierza. Padający przez cały dzień deszcz nie przeszkadzał im, wręcz przeciwnie.

– Biegło nam się dziś dużo lepiej niż wczoraj, gdy było 30 stopni - opowiadali. - Trasa była w porządku. Przed Mięćmierzem było trochę błota, ale nic strasznego, a na ścieżce do Kazimierza, która jest bardzo piękna, parę kałuż.

O akcji „Run Wisła” pisaliśmy we wtorek. Jej celem jest aktywizacja i integracja ludzi lubiących biegać nad Wisłą oraz podnoszenie świadomości na temat zanieczyszczenia rzeki. Podczas biegu wykonywane są badania wody w wybranych miejscach oraz zbieranie śmieci.

W rozmowie Alan zdradził jednak, jaki początek miała cała akcja.

- Od czego się zaczęło? Od tego, że lubimy biegać, spędzać czas nad Wisłą. W Warszawie bardzo często wzdłuż niej biegamy. I tak pewnego wieczoru, siedząc nad rzeką, pijąc piwo, postanowiliśmy przebiec całą długość Wisły.

- Jeśli chodzi o zbieranie śmieci, jedną z inspiracji była dla nas Violetta Domaradzka z organizacji „Run Vegan” – dodaje Andrew. – Prowadzi ona akcję „Zabiegam o czystą Polskę”. Wczoraj widzieliśmy na facebookowym profilu akcji, że przeprowadzają właśnie zbieranie śmieci w górach.

Całe przedsięwzięcie odbywa się w ramach akcji „Rok Rzeki Wisły”.

- To nasz główny partner. Sami nie dalibyśmy rady tego wszystkiego zrobić – opowiadają biegacze.

Towarzysząca Andrew i Alanowi Joanna Krupinska, która zajmuje się stroną organizacyjną biegu, opowiedziała także o zainteresowaniu, jakim cieszy się Run Wisła wśród napotkanych po drodze osób.

– Na trasie było dużo ludzi. Do Sandomierza towarzyszyła nam spora grupa, a w Nowym Korczynie dołączyli piłkarze. W zasadzie codziennie spotykamy kogoś nowego. Ludzie bardzo fajnie reagują. Podchodzą i pytają, czemu chłopaki biegną. Wszyscy są pod wrażeniem, chcą śledzić akcję na facebooku.

Biegacze mają już za sobą ponad 500 km i zbliżają się do półmetka trasy. Ich motywacja nie słabnie, choć jak przyznają – nogi trochę bolą.

Dziś rano wyruszyli z kazimierskiego Rynku i tym razem także mają towarzystwo.

– Będą z nami znajomi. Jeden Amerykanin będzie nam towarzyszył aż do Warszawy, przez trzy odcinki. W Dęblinie dołączą kajakarze, więc będzie nas coraz więcej.

 

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Rynek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę