Rok Rzeki Wisły w Muzeum Przyrodniczym

Skomentuj (2)

Muzeum Przyrodnicze przygotowało z okazji Roku Rzeki Wisły szereg zajęć edukacyjnych. Czego będziemy się mogli podczas nich dowiedzieć o Wiśle, jej okolicy i mieszkańcach? 

W ramach obchodów Roku Rzeki Wisły zaplanowano wiele różnorodnych działań i przedsięwzięć, m.in. powstał projekt „Muzea Szlaku Wisły”. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj. Muzeum Przyrodnicze zapowiedziało wtedy trzy propozycje: wystawę stałą „W przełomowej dolinie środkowej Wisły", Dni Wisły oraz cykl zajęć edukacyjnych, warsztatów i wycieczek. 

- W trakcie proponowanych zajęć dowiecie się m.in.: jakie zwierzęta żyją na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły, jakie gatunki ryb występują w Wiśle oraz które ptaki upodobały sobie nadrzeczne wysepki – czytamy w informacji na stronie Muzeum. - Dodatkowo na zajęciach uczymy postaw ekologicznych i uświadamiamy uczestnikom, jak wielkie znaczenie ma dla naszego środowiska Wisła.

Niedawno pojawiły się szczegółowe informacje o tych zajęciach. Zobaczmy, co czeka na osoby spragnione wiedzy o królowej polskich rzek. 

Wisła - ptasi raj

Warsztaty zapoznające z bogactwem przyrodniczym doliny Wisły, szczególnie z awifauną. W ramach zajęć odbędzie się prelekcja na temat walorów przyrodniczych doliny Wisły, wycieczka z lornetkami w dłoni oraz rejs statkiem połączony z obserwacją ptaków i innych zwierząt wodnych.

Połów wiślanych rybek

Zajęcia podczas, których trzeba będzie wykazać się wiedzą, zręcznością i zdolnościami plastycznymi. Tematyka zajęć dotyczy ogólnych wiadomości na temat Wisły oraz rozpoznawania podstawowych gatunków ryb żyjących w tej rzece.

Mali mieszkańcy rzeki

Zajęcia entomologiczne, które będą okazją, by poznać najmniejszych mieszkańców rzeki i jej okolicy. Niezastąpionym narzędziem podczas warsztatów będzie lupa. Warsztaty skończą się zajęciami plastycznymi, podczas których każdy wykona własnoręcznie ekologiczną torbę z wizerunkiem wybranego owada wodnego.

Ptaki-cudaki

Prezentacja multimedialna o gatunkach ptaków mieszkających nad Wisłą. Po części edukacyjne przyjdzie pora na własnoręczne stworzenie stada ptaków-cudaków, ozdobionych w niepowtarzalny sposób.

Woda substancja niezwykła

Uczestnicy zajęć poczują się jak prawdziwi naukowcy – przeprowadzą eksperymenty, dzięki którym poznają niezwykłe właściwości wody oraz dowiedzą się między innymi, jak oczyszcza się i uzdatnia wodę, którą pijemy.

W krainie bobra i wydry

Prezentacja o wiślanych ssakach prowadzących ziemno-wodny tryb życia. Będzie można poznać ich zwyczaje i ciekawostki z nimi związane. Wykonamy także techniką decoupage zakładki do książek ozdobione motywami przyrodniczymi lub wyposażeni w lornetki  wybierzemy się na wycieczkę brzegiem Wisły.

Wycieczka przyrodnicza - dwa brzegi Wisły

Wycieczka przyrodnicza wzdłuż wiślanego brzegu, od Muzeum Przyrodniczego, przez przeprawę promową, do Janowca, gdzie pod górującym na wzgórzu zamkiem odbędzie się ognisko. Będzie to doskonała okazja do poznania Wisły z bliska oraz poznania dziejów okolicy.

Wycieczka przyrodnicza - z widokiem na Wisłę

Wycieczka przyrodnicza prowadząca trasą wzdłuż doliny Wisły. Celem jest niezwykle urokliwe miejsce, z którego roztacza się jedna z piękniejszych panoram Małopolskiego Przełomu Wisły. Podczas wędrówki uczestnicy obserwują krajobraz, rzeźbę terenu, a także poznają rośliny i zwierzęta, które występują w swoim naturalnym środowisku. 

Oferta zapowiada się ciekawie. Więcej szczegółów oraz informacji o terminach, cenie i rezerwacji poszczególnych zajęć można znaleźć na stronie Muzeum Nadwiślańskiego.  

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • A....
    A dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego znowu została wybrany - czy teraz jakieś listy ku jej wspaniałości wypisywał burmistrz jak to Wawer kiedyś zrobił?
  • pijany znad Grodarza
    "Jedną decyzją prezydent Duda zniszczy Wisłę, Odrę i i Bug?
    Prezydent Andrzej Duda ratyfikował porozumienie o budowie tzw. wodnych autostrad. Przewiduje ono wytyczenie sieci dróg wodnych łączących Polskę m.in. z Odessą, Kłajpedą i Antwerpią. Naukowcy i ekolodzy są przerażeni. - Jeśli teraz rząd przepchnie specustawę w tej sprawie, szykuje nam się pogrom na niespotykaną skalę. Masowa wycinka drzew teraz to przy tym drobiazg - przekonuje dr Przemysław Nawrocki, biolog i ekspert WWF ds. ochrony wód i gatunków."

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę