Biegną dla czystej Wisły

Andrew Mossop i Alan Parsons – Brytyjczycy, którzy mieszkają w Polsce, postanowili przebiec wzdłuż brzegów Wisły od jej źródeł aż do ujścia w Zatoce Gdańskiej. Biegną już ponad tydzień, a w środę zawitają do Kazimierza. Swoim wyczynem chcą uhonorować Królową Polskich Rzek, promować jej piękno oraz zwrócić uwagę na konieczność dbania o jej czystość.

- Run Wisła jest inicjatywą polegająca na aktywizacji i integracji ludzi lubiących biegać nad Wisłą – czytamy w opisie wydarzenia. - Jest to wspólny bieg przyjaciół wzdłuż całej długości Wisły, czyli od jej źródeł aż do Zatoki Gdańskiej. Współtwórcy projektu, Andrew Mossop i Alan Parsons, pochodzą z Wielkiej Brytanii, ale mieszkają w Polsce od ponad 8 lat. Realizując swoja pasję, chcą zwrócić uwagę na stan Wisły, której brzegi są wspaniałym miejscem treningów.

Andrew i Alan wystartowali 30 lipca z Wisły. Trasa, jaką chcą pokonać, liczy ponad 1000 km. Przebiegnięcie jej ma zająć aż 26 dni, więc dla równomiernego rozłożenia sił podzielili bieg na pięć etapów, pomiędzy którymi zaplanowali po jednym dniu na odpoczynek.

We wterek rozpoczną trzeci etap biegu. W ciągu sześciu dni chcą pokonać dystans 258 km i przebiec z Sandomierza do Warszawy. Do Kazimierza dobiegną w środę i spędzą tu jedną noc.

Co skłoniło Andrew i Alana do podjęcia się takiego wyzwania? Na facebookowym profilu swojej akcji piszą, że będzie to niesamowita przygoda, dzięki której poznają różne oblicza rzeki. Jednak oprócz doznań sportowych i turystycznych mają oni jeszcze jeden cel.

- Nad brzegiem Wisły leży masa śmieci i chcemy zwrócić uwagę na ogólny stan rzeki - mówią biegacze. - Planujemy zbierać odpady znad Wisły, wykonywać badania wody oraz promować troskę o środowisko i miejsca świetnie nadające się do uprawiania sportu i wypoczynku.

Podczas biegu planowane jest także oznaczanie lokalizacji, w których znajduje się duża ilość odpadów, np. nielegalne wysypiska, i przekazywanie tych danych lokalnym władzom i organizacjom.

Badania wody będą sprawdzać poziom substancji takich jak: azot, fosfor, ciężkie metale czy pestycydy. Badania stanu wód i zbiórka śmieci odbędą się w pięciu miejscach na trasie biegu – Krakowie, Sandomierzu, Warszawie, Płocku i Toruniu. W działaniach tych pomogą lokalne organizacje oraz klubu biegowe.

Andrew i Alan zapraszają wszystkich chętnych, czy to kajakarzy, rowerzystów, czy biegaczy, aby dołączyli się do nich w trakcie wyprawy, choćby na chwilę.

Run Wisła odbywa się w ramach szerszej akcji „Rok Rzeki Wisły”. Jest to - jak czytamy na stronie akcji - społeczna i obywatelska inicjatywa ludzi i organizacji pozarządowych związanych z Wisłą, zawiązana dla przywrócenia dobrej "marki" Królowej Polskich Rzek i wspierania programów jej zrównoważonego rozwoju. W realizację planów wpisuje się też ogłoszenie Roku Rzeki Wisły w 2017 - w 550 rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę