Aktualności dla "wisła"

Kazimierz o zmierzu ma swój urok. Daje złudzenie poczucia własności. Wszyscy wyjechali, a on jest już jest tylko nasz. W całości. Notatka filmowa Maksa Skrzeczkowskiego.

1200 km do przejechania w kilkanaście dni - taki plan na wakacje ma Dominik Dobrowolski, który podróżuje rowerem wzdłuż Wisły. Wszystko za sprawą rajdu "Cycling Recykling" i akcji ekologicznej. Wczoraj gościł w Kazimierzu.

Rok Rzeki Wisły

Powstaje sieć muzeów związanych z Wisłą „Muzea Szlaku Wisły”. W ten sposób polscy – w tym także kazimierscy – muzealnicy włączają się w obchody Roku Rzeki Wisły. Jakich wydarzeń kulturalnych możemy się spodziewać w Kazimierzu?

W ostatnim czasie w Miasteczku pojawiły się plakaty zapraszające do odpoczynku na plaży. Na wale wiślanym bez trudu można znaleźć prowizoryczne drewniane drogowskazy” Plaża 1 km”. Plaża w Kazimierzu? Wydawało się, że w tym temacie Kazimierz już dawno wziął rozwód z Wisłą...

Podróż przez Polskę

By poznać Polskę od podszewki, belgijski podróżnik Louis –Philippe Loncke wyruszył na niezwykłą wyprawę wzdłuż rzeki Wisły. Dotarł już do województwa lubelskiego, zaś 23 maja prawdopodobnie zawita do Kazimierza Dolnego.

Wisła ruszyła dziś nad ranem. Środek rzeki jest już wolny od lodu. Wodowskaz pokazuje 5 m. Jeszcze trochę, a zamiast niezwykłych, kosmicznych widoków, jakie oglądaliśmy jeszcze wczoraj, zobaczymy taki krajobraz, jak na zdjęciu obok. Poniżej najświeższe informacje.

Zapraszamy do uczestnictwa w akcji Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Polskiej Zielonej Sieci: "Ostatni dzwonek dla Klimatu" na przystanek spływu tratwy w Kazimierzu Dolnym - 19 lipca, przy Wale Wiślanym, przystań pasażerska. Poniżej program wydarzeń w Kazimierzu.

Wystawy, odczyty i prelekcje o tematyce wiślanej, wycieczki, rajdy oraz rejsy statkiem – to tylko niektóre atrakcje, które przygotowało Muzeum Przyrodnicze w ramach X jubileuszowych Dni Wisły. Inauguracja imprezy, która popularyzuje ideę ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego związanego z królową polskich rzek, już 31 maja.

Trzeci prom na Wiśle?

Między Kazimierzem Dolnym a Janowcem kursują w sezonie dwa promy. Jakiś czas temu pisano, iż w tym roku pojawić ma się też trzeci. Jak na razie są to tylko plany, których termin realizacji jest nieznany.

Festiwal filmowy w Kazimierzu od poprzedniego roku odbywa się w nowej formule. Zgodnie z nazwą „Dwa Brzegi” ma miejsce po obu stronach Wisły – w Kazimierzu i Janowcu. Prom nie zawsze może łączyć oba wiślane brzegi – by Wisła przy niskim stanie wód nie zrobiła filmowcom przykrej niespodzianki, organizatorzy rozważają budowę mostu pontonowego.
Już po raz ósmy Muzeum Przyrodnicze, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym wspólnie z Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznymi pragnie zaprosić do wzięcia udziału w obchodach Dni Wisły, w dniach 11-15 czerwca. Złoży się nań przede wszystkim bogaty program zajęć edukacyjnych oraz imprez oświatowych.
Pokaż stopkę