Radna sejmiku w obronie Czarnego

Wąwóz Czarny znów powraca do przestrzeni publicznej. Tym razem za sprawą konferencji prasowej radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego Bożeny Lisowskiej kandydatki Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach do parlamentu.

Wąwóz na Przychodnia znany szerokiej opinii publicznej jako wąwóz Czarny to naprawdę piękne miejsce. Strome, z lekka porosłe mchem lessowe ściany uwidaczniają wystające – podobnie jak w Korzeniowym Dole – korzenie drzew rosnących po bokach. Swoją formę zawdzięcza on jednak tyleż naturze, co i człowiekowi. To głębocznica powstała na skutek wieloletniego użytkowania drogi biegnącej po nachylonej powierzchni. Drogi, która wciąż jest użytkowana, ale którą przejazd często jest utrudniony. Dlatego też głębocznica ta – w celu zabezpieczenia dna przed dalszą erozją – ma zostać wyłożona płytami ażurowymi, które umożliwią wygodniejsze z niej korzystanie jako dojazdu do pól i mieszkań. Już złożono je u wylotu wąwozu na Dołach.

W obronie wąwozu Na Przychodnia – po serii programów telewizyjnych w stacjach ogólnopolskich – wystąpiła radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Bożena Lisowska, która zadeklarowała złożenie na ręce Marszałka interpelacji w tej sprawie.

- Jako radna Sejmiku Województwa Lubelskiego jestem tutaj, bo solidaryzuję się z grupą mieszkańców, z radnymi Rady Miejskiej Kazimierza Dolnego, którzy są odmiennego zdania jak samorząd. Uważam, że obiekt przyrodniczy tej klasy, jakim jest wąwóz Czarny powinien być zostawiony dla pokoleń – dla mieszkańców, dla turystów – w stanie niezmienionym, ponieważ jest diamentem nie tylko województwa lubelskiego, ale na skalę ponadregionalną, europejską, a śmiem mówić, że i światową – mówiła radna Bożena Lisowska. – Dlatego apeluję do władz lokalnych, do innych mieszkańców, aby wspólnie solidaryzowali się z  tymi, którzy są po stronie ochrony tego cennego przyrodniczo i kulturowo terenu i aby mieli odwagę walczyć o to, aby taka perła turystyczna, krajobrazowa, przyrodnicza, a nawet narodowa została dla pokoleń  stanie nienaruszonym.

W interpelacji, którą radna zamierza przedłożyć Marszałkowi Województwa Lubelskiego, pyta ona, dlaczego proces administracyjny inwestycji planowanej w wąwozie Czarnym był prowadzony z pominięciem konsultacji społecznych. Radna negatywnie oceniła decyzję Zespołu Parków Krajobrazowych w tej kwestii.

- Z decyzji, jaką wydał Zespół Parków Krajobrazowych, wynika wiele sprzeczności. Z jednej strony Zespół Parków Krajobrazowych wydaje decyzję pozwalającą na ułożenie płyt betonowych, ale z drugiej strony zastrzega, że ingerencja w system korzeniowy ma być jak najmniejsza, że ma być chroniony drzewostan i korzenie – mówiła radna Lisowska. – Nie da się przeprowadzić jakiegokolwiek procesu budowlanego bez szkody dla tego wąwozu.

Podczas konferencji radnej towarzyszyli radny rady miejskiej w Kazimierzu Janusz Kowalski, inicjator zbiórki podpisów w obronie wąwozu Czarnego, Aleksander Adamski oraz była przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Romana Rupiewicz, którzy sprzeciwiają się wyłożeniu wąwozu płytami betonowymi.

- W moim odczuciu droga w tym wąwozie nie jest absolutnie niezbędna. Zgadzam się ze wszystkimi, którzy domagają się znośnego dojazdu do swoich domów, co absolutnie leży w obowiązkach gminy, jednak drogę można poprowadzić inaczej – mówił Aleksander Adamski.

Na wystąpienie bardzo emocjonalnie zareagowali mieszkańcy, dla których wąwóz Na Przychodnia jest najkrótszą drogą z miasta do domu.

- To jest cały czas używana droga – mówiła Krystyna Kuś, była sołtys. – Zimą nie można tędy przejść. Błoto stoi. Którędy ja mam dochodzić do Kazimierza? Przez Jeziorszczyznę 7 kilometrów, gdy mam półtora kilometra przez ten wąwóz? Czy to jest normalne? To jest kara boska!

Przed władzami samorządowymi Kazimierza niełatwy problem. Jak pogodzić racje obrońców przyrody i mieszkańców? Ażurowe płyty już czekają na wejście ekip budowlanych.

Pełna relacja z konferencji prasowej na Facebooku>>>

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę