Plebanka w muzyce elektronicznej

Nigdy w tym miejscu nie odbył się oficjalny koncert, będzie więc to sytuacja bez precedensu. Pokaz multimedialny prezentowany na koronach drzew to dodatkowa atrakcja tego wieczoru. Dla wszystkich herbata!

Paul Kwitek jest producentem i kompozytorem w Existence Records, kanadyjskiej wytwórni, którą przed laty założył po wyjeździe z rodzinnego Lublina. Jego twórczość wpływa na dynamiczną ewolucję muzycznych języków trance’u, house’u, ambientu i chilloutu, wyznaczając nowe trendy muzyki elektronicznej. Debiutancki album Kwitka, Qualia, to zaskakujące połączenie energicznej elektroniki, filmowych melodii z genialnie wplecionymi brzmieniami natury – niezwykła głębia i dojrzałość Qualii odzwierciedlają wyjątkowy charakter twórczości Kwitka. Paul kształtuje szeroki muzyczny krajobraz, łącząc zaraźliwe pulsujące taneczne rytmy z dźwiękami przyrody, egzotycznymi instrumentami i wciągającymi uduchowionymi wokalami. Jego techniki skutkują w wyjątkowych doznaniach muzycznych, które są nierozerwalnie związane z abstrakcją wyobraźni, czystą energią i emocjami z wnętrza duszy.

Żywe zainteresowanie muzyką pojawiło się u niego, gdy jako kilkuletni chłopiec opuścił rodzinny Lublin i wyemigrował z rodziną do Kanady. Tam spędził młodość, chłonąc różnorodność kanadyjskiego tygla kulturowego i włączając nowo poznane brzmienia do swoich pierwszych muzycznych eksperymentów z keyboardami, magnetofonami i rejestratorami dźwięku. W tym czasie zaczął wkraczać w świat techno i elektroniki podczas różnorakich imprez w Toronto, gdzie grywał jako DJ w najlepszych klubach w mieście.

Ukończył studia na kierunku inżynieria dźwięku w Trebas Institute w Toronto, ale przełomowy moment dla jego twórczości nastąpił w 1995 roku, gdy wyprodukował swój pierwszy utwór. Od tamtej pory bezustannie komponuje, za każdym razem zdobywając uznanie wśród krytyków i rosnącej rzeszy fanów.

Ciągle prowadzi muzyczne poszukiwania, dzięki czemu ciągle rozszerza zasób swych muzycznych inspiracji o coraz to nowe brzmienia. Nie boi się łamać utartych schematów, łączy ze sobą często odległe stylistycznie klimaty, uzyskując nową jakość i unikalny dźwięk.

Do najbardziej znaczących wydawnictw Kwitka należą Katun (2009) i Qualia (2010). Obydwa wpisały się w kanon klasyki muzyki elektronicznej, od czasu premiery zdobywając fanów na całym świecie. Swoistymi „hymnami”, jasnymi punktami twórczości kompozytora stały się Black Ocean (z Roxanne Morganstern), Voodooman (z Michelle Chivers) czy Complicated Nature – wszystkie wydane przez Existence Records. Niezwykłe wyczucie dźwięku oraz niespotykane, refleksyjne podejście do produkcji pozwoliły Kwitkowi współpracować z takimi osobistościami jak dwukrotnymi zdobywcami Grammy, grupą Deep Forest czy guru world music Wesem Madiko. Remix hitu Deep Forest, Lullaby, wyprodukowany przez Paula Kwitka stał się natychmiastowym przebojem, trafiając do list przebojów najważniejszych sklepów muzycznych w sieci, między innymi iTunes, Beatport i Napstera.

Obecnie Kwitek wciąż doskonali swoje muzyczne zdolności, angażując się mocniej w występy i koncerty na żywo, a także regularnie wydaje podcast dla największej wirtualnej rozgłośni dedykowanej muzyce elektronicznej, czyli FriskyRadio.Poszukuje nowych artystów jako A&R (Artists and Repertoir Manager) w Existence Records.

Nadchodzące projekty wytwórni obejmują między innymi wieloformatowe wydawnictwo od Wesa Madiko obejmujące książkę, film oraz soundtrack, nowy album od Deep Forest, a także kolejną płytę samego Paula Kwitka.


Tekst: Fundacja KZMRZ

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę