Prace na Wzgórzu Zamkowym

Skomentuj (8)

Już od roku kazimierskie Wzgórze Zamkowe pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Spowodowane jest to generalnym remontem obiektu, który prawdopodobnie zakończy się pod koniec bieżącego roku.

Jak już pisaliśmy, w ramach projektu „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym” odnawiana jest kazimierska baszta, jak i zamek. Dlatego też od ponad roku obiekty – zamek i baszta, zamknięte są dla zwiedzających.

 

- Do chwili obecnej nie zostały wykonane w całości żadne elementy projektu - mówi Beata Gałek z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. - Nadal prowadzone są prace konserwatorskie, bo jak wiadomo jest to proces bardzo pracochłonny.

 

Prace konserwatorskie dotyczą kompleksowej konserwacji murów zamkowych. W chwili obecnej odnawiane są mury nad tzw. „Domem Wielkim”, w południowej części obiektu. „Domem Wielkim” nazywana jest część mieszkalna zamku, składająca się z kilku kondygnacji.

 

Przed nami jeszcze prace przy podjeździe, schodach, iluminacji oraz otoczeniu zespołu zamkowego, m.in. w zakresie zieleni - rewaloryzacja szaty roślinnej. Jednak jak zaznacza Beata Gałek, roboty cały czas trwają i nie ma żadnych przestojów czy opóźnień. Niestety, nie wszystko da się przewidzieć i zaplanować.

 

- Prowadzone w piwnicach zamku, w tzw. „Domu Wielkim” badania archeologiczne wciąż są rozwojowe – mówi Beata Gałek. - Nie można ich skończyć, bo cały czas dochodzą nowe elementy, które archeolodzy uwzględniają w dokumentacji.

 

Kiedy więc Wzgórze Zamkowe będzie znów otwarte dla zwiedzających? Raczej nieprędko. W chwili obecnej ruiny zamku nadal otoczone są zieloną siatką, a przy zabarykadowanych schodach widnieje napis: „Plac budowy – wstęp wzbroniony”.

 

- Na razie nie zamierzamy przesuwać terminu zakończenia prac – tłumaczy Beata Gałek. - Dopiero pod koniec lata będzie tak naprawdę widać, na jakim etapie są prace i czy będzie konieczność przedłużenia terminu realizacji. Wszystko zależy od pogody.

 

Miejmy nadzieję, że Wzgórze Zamkowe zostanie oddane do użytku zgodnie z planem i w przyszłym sezonie będziemy mogli cieszyć oczy jego nowym wizerunkiem.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Ulka
  Anka!
  Kto instaluje tego typu rzeczy w czasie remontu/ Przecież sięjeszcze nei skończył...
 • ANKA
  A gdzie się podziały knajpki, sklepiki galerie które miały być w odremontowanych ruinach zamku. Przecież Pan Burmistrz wspominał swego czasu, że miały być...
 • pamiętliwy
  W Kazimierzu ZAWSZE po wiekszej ulewie spływa less z wąwozów- taka to uroda tej ziemi. Tylko kiedyś to NATYCHMIAST sprzątano....
 • tutejsza
  To jest właśnie nasz Pan Burmistrz wstyd i jeszcze raz wstyd!!!
 • śmiieszek
  Jednym słowem bezkrólewie !
 • Turysta
  Spływa błoto jest jego pełno na Rynku i ulicy Senatorskiej,turyści chodzą w kurzu ,auta ruszając z piskiem wzbijają tumany kurzu ,nikt tego nie sprząta ,tak się promuje Kazimierz,wydaje się pieniądze na jakieś logo a tu trzeba zatrudnić bezrobotnych do sprząnia lepszy byłby z tego pożytek.
  Trzeba zacząć od podstaw ,posprzątać ,wprowadzić straż miejską ,a nie wymyślć bzdury promocyjne ,turyści to nie idioci oni widzą przede wszystkim bałagan ,brak organizacji w ruchu samochodowym.Już nie mówiąc o straganach ,gdzie można kupić kapiszony i pepeszę. Kamienice zamiast remontować ,to się przykrywa bochomazami.Brawo konserwator i urzędnicy.
 • Glejt
  Lili, wzgórze zamkowe WŁAŚNIE TAK wyglądało: gołe i nie zarośnięte. Popatrz wstecz, poszukaj, poczytaj to dowiesz się że nie masz racji. To że było zarośnięte to właśnie efekt niedbalstwa.
  Ciekaw jestem gdzie widziałeś/aś na zamku pracujących urzędników zamiast specjalistów?
 • Lili
  Strefa ścisłej ochrony konserwatorskiej - Wzgórze zamkowe zw. łysą górą, ktoś "mądry" postanowił wszystko wyciąć i ogołocić i podczas ulewy less spływa na ścieżki, drogi a skarpa pod basztą grozi obsunięciem. Dlaczego do takich projektów nie angażuje się kompetentnych osób, specjalistów tylko jakiś urzędników bez wyobraźni?

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę