Rozwijamy się

Skomentuj (6)

Rok 2010 można nazwać rokiem inwestycji w Kazimierzu Dolnym. Miasto złożyło wnioski o dofinansowanie bardzo ważnych projektów, które bez wątpienia zmienią nieco jego wizerunek. Kazimierz stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.

W roku bieżącym Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym w ramach pozyskanych środków unijnych, zamierza realizować projekt pt. „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym”. Dotyczy on remontu konserwatorskiego struktury murów zamku i wieży strażniczej – baszty oraz doprowadzenie mediów (woda, energia elektryczna, kanalizacja), remontu schodów terenowych, rewaloryzacji szaty roślinnej i przystosowania zamku i terenu wokół, by był dostępny dla osób niepełnosprawnych. W ramach tego projektu zostanie zakupiony również melex, który będzie dowoził turystów na teren Wzgórza Zamkowego. Dodatkowo zostanie wykonana kanalizacja deszczowa (odwodnienie dziedzińca) i iluminacja (podświetlenia zabytków). Obiekty zostaną też wyposażone w infrastrukturę do organizacji imprez kulturalnych - będzie zakupiona scena, namioty, sprzęt do monitoringu. Projekt uwzględnia jeszcze wyposażenie w infrastrukturę teletechniczną i nowoczesne techniki informacji turystycznej, powstaną m.in. tzw. „info kioski”, gdzie będzie można poznać historię miasta, zamku i baszty oraz uzyskać informacje na temat różnych wydarzeń kulturalnych czy też o Krainie Lessowych Wąwozów.

- Całkowita wartość projektu to ponad 7 mln zł. – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Złożyliśmy oczywiście wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i je otrzymaliśmy w kwocie 4 mln 874 tys. zł.

Miasto ubiega się również o przyznanie dofinansowania od Ministra Kultury. Został złożony wniosek na kwotę 1 mln 258 tys. zł. W roku ubiegłym Urząd Miasta przygotowywał projekty i ekspertyzy stanu technicznego. Teraz na podstawie tych działań wiadomo już, w jaki sposób te obiekty remontować.

- Opracowaliśmy również projekty techniczne, budowlano – wykonawcze, projekt badań archeologicznych i architektonicznych, projekt iluminacji, systemu monitoringu oraz zabezpieczenia obiektów – mówi Grzegorz Dunia. – Dzięki temu uzyskaliśmy pewne pozwolenia i możemy ten projekt już realizować.

Kolejnym zadaniem realizowanym za pomocą środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Innowacyjna Gospodarka, jest projekt dotyczący wykorzystania walorów Rzeki Wisły w celu budowy wspólnego produktu turystycznego przez Kazimierz Dolny, Puławy i Janowiec. Projekt potocznie zwany „Projektem wiślanym”.

- Mamy już przygotowaną dokumentację techniczną. Jeśli uda się uzyskać pozwolenie na budowę, to będziemy ten projekt realizować – mówi Grzegorz Dunia. - Mamy również zabezpieczone środki własne w budżecie.

Zakres projektu obejmuje: przebudowę i modernizację portu jachtowego i pola namiotowego, wykonanie ogólnodostępnej przystani oraz budowę toalety miejskiej. Toaleta powstanie przy ujściu Grodarza do Wisły, tuż przy przepompowni ścieków. W ramach projektu zostanie też podświetlony bulwar nadwiślański – od parkingu przy ul. Puławskiej aż do przystani wiślanej. Staną tam eleganckie, stylowe lampy, dzięki czemu wieczorne spacery będą dużo przyjemniejsze i co równie ważne – bezpieczniejsze. W planach jest również poprawienie dojścia do promenady nadwiślańskiej, a w tym przebudowanie części ul. Sadowej w miejscu, gdzie jest gruntowa nawierzchnia. Teren między „Amfibarem” a ul. Nadwiślańską będzie zagospodarowany w zieleń, powstał projekt alejek i nasadzeń, w pobliżu powstanie również estrada.

Wartość tego projektu to 5 mln 400 tys. zł. Tyle wynosi koszt realizacji wykonanych w Kazimierzu. Równolegle swój projekt realizować będą Janowiec i Puławy. Dofinansowanie, które będzie przysługiwać gminie Kazimierz Dolny, jeśli dobrze pójdzie, może wynieść nawet do 60 %, czyli 3, 200 tys. zł.

Są też duże szanse na uzyskanie dofinansowania na remont Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Jeśli te plany się powiodą, budynek zostanie wyremontowany, wszystkie instalacje wymienione, a także m.in. pokrycie dachowe. Miasto planuje przystosować ten obiekt tak, by był dostępny również dla osób niepełnosprawnych.

- Złożyliśmy wniosek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i po ocenie formalnej i merytorycznej uzyskaliśmy maksymalną ilość punktów – mówi Grzegorz Dunia. - Jesteśmy na I miejscu ex aequo z Muzeum Nadwiślańskim, które chce w ramach tego projektu rozbudować Muzeum Złotnictwa.

Omówiliśmy tylko największe inwestycje z planowanych przez miasto. Będzie oczywiście ich więcej. Jeśli jednak uda się zrealizować je wszystkie i uzyskać dofinansowanie, Kazimierz wiele zyska, będzie dużo bardziej atrakcyjny i bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Dlatego też trzymajmy mocno kciuki, by wszystko poszło zgodnie z planem. Bo kto nie wyobraża sobie oświetlonego bulwaru? A zamek przystosowany do wspaniałych koncertów? I czy jest ktoś, kto uzna, że toaleta publiczna w Miasteczku nie jest potrzebna…?

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Aristo
  ja uważam że najwiekszą potrzebą jest parking w wygodną podwózką na rynek jakimś eko-busikem, szybko i sprawnie. widzialem takie rozwiazania w ciasnych miasteczkach Italii i działa bezbłednie. Dopoki wszędzie będą parkingi legalane i nielegalne dopóty bedzie totalny bałagan. Jak sie na to patrzy w sezonie to przez ilośc chaotycznie zaparkowanych aut wygląda to jak trzeci świat a z uroku miasteczka nie zostaje nic. Tym sie trzeba zająć a nie kinkiecikami...
 • prosty_rogal
  Oświetlenie bulwaru to świetny pomysł. Wcale nie znaczy, że nie zobaczymy gwiazd, natomiast na pewno bedzie przyjemniej widzieć chodnik pod nogami.
  Miłośnikom rozgwieżdżonego nieba polecam wycieczkę w okolice kamieniołomu.
  Dopiero jak nie widać światła latarń z Krakowskiej, naprawdę błyszczą.
  Nie martw się 'Smutku', to nie koniec magii.
  Sam używasz klawiatury komputera, zamiast gęsiego pióra. Nie szkoda Ci uroku skrzypiącego koniuszka pióra i pięknych kleksów?
 • Vincent
  Proponuje aby sie wszyscy wyluzowali i zyli wedle zasady , tak jak mowil Kennedy , "Nie pytaj co miasto moze zrobic dla ciebie , zapytaj co ty mozesz zrobic dla miasta" , a zapewniam iz wtedy bedzie super dla nas wszystkich i bedziemy dumni z naszego Miasteczka
 • mieszkaniec
  obawiam się tylko żeby te inwestycie nie zostały zrealizowane w ten sam sposób jak kazimierskie baseny bo kazimierscy rajcowie mają boadzo ambitne plany natomiast z ich realizacją jest różnie inwestycje dadzą w łeb a kredyty pozostaną na wiele lat historia zna takie przypadki
 • koko
  Też się tym martwię. A może po sezonie je wyłączać...
 • smutek
  wszystko pieknie, lampy na bulwarze to koniec magii a kolejny krok macdonaldyzacji, po standartowej kostce przy lampach ala starych, czyli standartowych podrobek beda sie przechdzac mieszkancy a gwiazd nie zobacza...

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę