Rozwijamy się

Skomentuj (6)

Rok 2010 można nazwać rokiem inwestycji w Kazimierzu Dolnym. Miasto złożyło wnioski o dofinansowanie bardzo ważnych projektów, które bez wątpienia zmienią nieco jego wizerunek. Kazimierz stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.

W roku bieżącym Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym w ramach pozyskanych środków unijnych, zamierza realizować projekt pt. „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym”. Dotyczy on remontu konserwatorskiego struktury murów zamku i wieży strażniczej – baszty oraz doprowadzenie mediów (woda, energia elektryczna, kanalizacja), remontu schodów terenowych, rewaloryzacji szaty roślinnej i przystosowania zamku i terenu wokół, by był dostępny dla osób niepełnosprawnych. W ramach tego projektu zostanie zakupiony również melex, który będzie dowoził turystów na teren Wzgórza Zamkowego. Dodatkowo zostanie wykonana kanalizacja deszczowa (odwodnienie dziedzińca) i iluminacja (podświetlenia zabytków). Obiekty zostaną też wyposażone w infrastrukturę do organizacji imprez kulturalnych - będzie zakupiona scena, namioty, sprzęt do monitoringu. Projekt uwzględnia jeszcze wyposażenie w infrastrukturę teletechniczną i nowoczesne techniki informacji turystycznej, powstaną m.in. tzw. „info kioski”, gdzie będzie można poznać historię miasta, zamku i baszty oraz uzyskać informacje na temat różnych wydarzeń kulturalnych czy też o Krainie Lessowych Wąwozów.

- Całkowita wartość projektu to ponad 7 mln zł. – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Złożyliśmy oczywiście wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i je otrzymaliśmy w kwocie 4 mln 874 tys. zł.

Miasto ubiega się również o przyznanie dofinansowania od Ministra Kultury. Został złożony wniosek na kwotę 1 mln 258 tys. zł. W roku ubiegłym Urząd Miasta przygotowywał projekty i ekspertyzy stanu technicznego. Teraz na podstawie tych działań wiadomo już, w jaki sposób te obiekty remontować.

- Opracowaliśmy również projekty techniczne, budowlano – wykonawcze, projekt badań archeologicznych i architektonicznych, projekt iluminacji, systemu monitoringu oraz zabezpieczenia obiektów – mówi Grzegorz Dunia. – Dzięki temu uzyskaliśmy pewne pozwolenia i możemy ten projekt już realizować.

Kolejnym zadaniem realizowanym za pomocą środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Innowacyjna Gospodarka, jest projekt dotyczący wykorzystania walorów Rzeki Wisły w celu budowy wspólnego produktu turystycznego przez Kazimierz Dolny, Puławy i Janowiec. Projekt potocznie zwany „Projektem wiślanym”.

- Mamy już przygotowaną dokumentację techniczną. Jeśli uda się uzyskać pozwolenie na budowę, to będziemy ten projekt realizować – mówi Grzegorz Dunia. - Mamy również zabezpieczone środki własne w budżecie.

Zakres projektu obejmuje: przebudowę i modernizację portu jachtowego i pola namiotowego, wykonanie ogólnodostępnej przystani oraz budowę toalety miejskiej. Toaleta powstanie przy ujściu Grodarza do Wisły, tuż przy przepompowni ścieków. W ramach projektu zostanie też podświetlony bulwar nadwiślański – od parkingu przy ul. Puławskiej aż do przystani wiślanej. Staną tam eleganckie, stylowe lampy, dzięki czemu wieczorne spacery będą dużo przyjemniejsze i co równie ważne – bezpieczniejsze. W planach jest również poprawienie dojścia do promenady nadwiślańskiej, a w tym przebudowanie części ul. Sadowej w miejscu, gdzie jest gruntowa nawierzchnia. Teren między „Amfibarem” a ul. Nadwiślańską będzie zagospodarowany w zieleń, powstał projekt alejek i nasadzeń, w pobliżu powstanie również estrada.

Wartość tego projektu to 5 mln 400 tys. zł. Tyle wynosi koszt realizacji wykonanych w Kazimierzu. Równolegle swój projekt realizować będą Janowiec i Puławy. Dofinansowanie, które będzie przysługiwać gminie Kazimierz Dolny, jeśli dobrze pójdzie, może wynieść nawet do 60 %, czyli 3, 200 tys. zł.

Są też duże szanse na uzyskanie dofinansowania na remont Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Jeśli te plany się powiodą, budynek zostanie wyremontowany, wszystkie instalacje wymienione, a także m.in. pokrycie dachowe. Miasto planuje przystosować ten obiekt tak, by był dostępny również dla osób niepełnosprawnych.

- Złożyliśmy wniosek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i po ocenie formalnej i merytorycznej uzyskaliśmy maksymalną ilość punktów – mówi Grzegorz Dunia. - Jesteśmy na I miejscu ex aequo z Muzeum Nadwiślańskim, które chce w ramach tego projektu rozbudować Muzeum Złotnictwa.

Omówiliśmy tylko największe inwestycje z planowanych przez miasto. Będzie oczywiście ich więcej. Jeśli jednak uda się zrealizować je wszystkie i uzyskać dofinansowanie, Kazimierz wiele zyska, będzie dużo bardziej atrakcyjny i bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Dlatego też trzymajmy mocno kciuki, by wszystko poszło zgodnie z planem. Bo kto nie wyobraża sobie oświetlonego bulwaru? A zamek przystosowany do wspaniałych koncertów? I czy jest ktoś, kto uzna, że toaleta publiczna w Miasteczku nie jest potrzebna…?

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Aristo
  ja uważam że najwiekszą potrzebą jest parking w wygodną podwózką na rynek jakimś eko-busikem, szybko i sprawnie. widzialem takie rozwiazania w ciasnych miasteczkach Italii i działa bezbłednie. Dopoki wszędzie będą parkingi legalane i nielegalne dopóty bedzie totalny bałagan. Jak sie na to patrzy w sezonie to przez ilośc chaotycznie zaparkowanych aut wygląda to jak trzeci świat a z uroku miasteczka nie zostaje nic. Tym sie trzeba zająć a nie kinkiecikami...
 • prosty_rogal
  Oświetlenie bulwaru to świetny pomysł. Wcale nie znaczy, że nie zobaczymy gwiazd, natomiast na pewno bedzie przyjemniej widzieć chodnik pod nogami.
  Miłośnikom rozgwieżdżonego nieba polecam wycieczkę w okolice kamieniołomu.
  Dopiero jak nie widać światła latarń z Krakowskiej, naprawdę błyszczą.
  Nie martw się 'Smutku', to nie koniec magii.
  Sam używasz klawiatury komputera, zamiast gęsiego pióra. Nie szkoda Ci uroku skrzypiącego koniuszka pióra i pięknych kleksów?
 • Vincent
  Proponuje aby sie wszyscy wyluzowali i zyli wedle zasady , tak jak mowil Kennedy , "Nie pytaj co miasto moze zrobic dla ciebie , zapytaj co ty mozesz zrobic dla miasta" , a zapewniam iz wtedy bedzie super dla nas wszystkich i bedziemy dumni z naszego Miasteczka
 • mieszkaniec
  obawiam się tylko żeby te inwestycie nie zostały zrealizowane w ten sam sposób jak kazimierskie baseny bo kazimierscy rajcowie mają boadzo ambitne plany natomiast z ich realizacją jest różnie inwestycje dadzą w łeb a kredyty pozostaną na wiele lat historia zna takie przypadki
 • koko
  Też się tym martwię. A może po sezonie je wyłączać...
 • smutek
  wszystko pieknie, lampy na bulwarze to koniec magii a kolejny krok macdonaldyzacji, po standartowej kostce przy lampach ala starych, czyli standartowych podrobek beda sie przechdzac mieszkancy a gwiazd nie zobacza...

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę