Gotowy do odnowy

Skomentuj (1)

Jak podaje Gazeta Wyborcza w Lublinie, Kazimierz Dolny dostanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodatkowy milion złotych na rewaloryzację i zagospodarowanie zespołu zamkowego, stanowiącego jeden z popularnych symboli miasta.

Minister przyznaje co roku w dwóch postępowaniach konkursowych tak zwaną promesę, czyli gwarancję dofinansowania wkładu własnego podmiotów realizujących projekty kulturalne ze środków europejskich. W pierwszym naborze, o wyniku którego ministerstwo właśnie wczoraj poinformowało, rozdano 24,6 mln złotych dla 27 wnioskodawców (33 wnioski oceniono negatywnie, a 37 odrzucono z powodu braków formalnych).

- Gmina Kazimierz Dolny jako jedyna z całego województwa lubelskiego uzyska wsparcie Ministra - podkreśla nie bez satysfakcji Dorota Szczuka zajmująca się w kazimierskim Urzędzie Miasta promocją. - Bardzo nas to cieszy, bo to będzie oznaczało o milion złotych mniej z kasy gminnej na zabezpieczenie wkładu własnego całego projektu, który opiewa na kwotę 7 046 459 zł i otrzyma wsparcie ze środków UE na kwotę 4 874 007 zł.

Konkurs o ministerialne pieniądze jest szansą dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół artystycznych, kościołów i organizacji pozarządowych. Ale silna konkurencja sprawiła, że w pierwszym naborze odpadło aż osiem innych niż kazimierski wniosków z regionu, także dotyczących znaczących projektów kulturalnych, w tym m.in. od gminy Lublin w sprawie renowacji Teatru Starego, od Muzeum Nadwiślańskiego - "szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych regionu", rozbudowa i przebudowa budynku Biłgorajskiego Centrum Kultury w Biłgoraju, renowacja XVI-wiecznej wieży Ariańskiej w Wojciechowie, "Klasztor w sercu miasta" - czyli II etap renowacji Klasztoru OO. Dominikanów w Lublinie i inne.

Kazimierz może czuć się zadowolony, gdyż mimo swej popularności rzadko udawało się miasteczku pozyskać środki na uporządkowanie i dostosowanie jego infrastruktury do współczesnych wymogów ruchu turystycznego i komfortu życia mieszkańców. W 2005 roku budżet Kazimierza wynosił zaledwie ok. 14 mln. złotych, teraz przekracza nieco 20 mln. złotych, dlatego promesa Ministra Kultury jest tak ważna.

Burmistrz Grzegorz Dunia mówił nam w grudniu ubiegłego roku, kiedy wiadomo było już , że miasteczko zdobyło fundusze europejskie na inwestycje, w tym na rewaloryzację i zagospodarowanie terenu ruin zamku: - Od kilkudziesięciu lat oczekiwaliśmy remontu zamku. Mury są w stanie krytycznym, fachowcy twierdzą, że za dwa, trzy lata mogłyby się rozpaść. Prace obejmą całe wzgórze, więc zamek i basztę oraz teren wokół. Przy okazji znajdą się środki na badania archeologiczne i architektoniczne.

Sławne malownicze kazimierskie ruiny otrzymają iluminację. Mury zamku oraz baszty zostaną wzmocnione, będzie nowy taras i schody, scena, trzy plenerowe namioty, a teren wokół będzie uporządkowany. W urzędzie uważają, że dopiero wtedy dziedziniec zamkowy i okolice baszty mogą stać się miejscem naprawdę reprezentacyjnych, masowych jak i kameralnych wydarzeń kulturalnych i turystycznych.

W roku ubiegłym wykorzystano już dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w wysokości 19 tys. złotych na prace związane z wycinką drzew, krzewów i pnączy na wzgórzu zamkowym i wokół baszty.


Grzegorz Józefczuk

Gazeta Wyborcza w Lublinie

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę