Wkrótce zamkną Zamek

Skomentuj (17)

zobacz więcej (6)

Jeżeli chcemy zwiedzić ruiny kazimierskiego zamku, należy pospieszyć się z przyjazdem do Miasteczka. W związku z pracami w ramach projektu pt. „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym” już została zamknięta Baszta, Zamek zwiedzać można tylko do końca czerwca.

Rozpoczęły się prace na wzgórzu zamkowym w Kazimierzu Dolnym. A wszystko to w ramach projektu pt. „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym”. Baszta została już zamknięta dla zwiedzających, Zamek jest otwarty, ale tylko do końca czerwca.

Jak pisaliśmy na początku bieżącego roku, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym w ramach pozyskanych środków unijnych, będzie realizować projekt pt. „Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym”. Projekt dotyczy przede wszystkim remontu konserwatorskiego struktury murów zamku i wieży strażniczej – baszty oraz doprowadzenie mediów (woda, energia elektryczna, kanalizacja). Wyremontowane zostaną również schody terenowe, zamek i teren wokół będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach tego projektu zostanie zakupiony również melex, który będzie dowoził niepełnosprawnych turystów na teren Wzgórza Zamkowego. Dodatkowo zostanie wykonana kanalizacja deszczowa (odwodnienie dziedzińca) i iluminacja (podświetlenia zabytków) oraz rewaloryzacja szaty roślinnej. Obiekty zostaną też wyposażone w infrastrukturę do organizacji imprez kulturalnych - będzie zakupiona scena, namioty, sprzęt do monitoringu. Projekt uwzględnia jeszcze wyposażenie w infrastrukturę teletechniczną i nowoczesne techniki informacji turystycznej, powstaną m.in. tzw. „info kioski”, gdzie będzie można poznać historię miasta, zamku i baszty oraz uzyskać informacje na temat różnych wydarzeń kulturalnych czy też o Krainie Lessowych Wąwozów.

Niestety, na okres prac zarówno baszta, jak i zamek zostaną zamknięte.

- Baszta już jest zamknięta, natomiast zamek można zwiedzać jedynie do końca czerwca – mówi Beata Gałek z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. - Remont baszty prawdopodobnie zakończy się jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak, czy obiekt od razu zostanie udostępniony dla zwiedzających.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na listopad 2011 roku. Po tym okresie zamek i baszta znów będą dostępne dla zwiedzających, jednak w zupełnie innych, odnowionych szatach.

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • zenia
  na wiesc o tym ze odbuduja
  zamek krolewski
  w miasteczku kazimierz
  wizje zamku mam przed oczami
  zamek z komnata i wizyczkami
  dachem szpiczastym i choragiewka
  sala tronowa i tronem krolewskim
  lawy dla gosci
  stol na srodku dlugi debowy
  posadzki z wypalanej tarakory
  odporne na buty z przykuta ostroga
  a na dziedzincu studnia stylowa
  bogato kuta brama wjazdowa
  dojazd, dziedziniec wybrukowany
  w okolo zielen krolewskie ogrody
  z baszty widok ze dech zapiera
  a gora 3krzyzy jak skwer zielona
  laweczki sciezki i woda do picia
  a w dole rynek
  i miasteczko zachwyca
  na taki widok , czeka turysta
  mieszkaniec , burmistrz i jego swita ..................
 • Ewita
  To reperować w końcu czy nie reperować?
 • JUSTYNA
  SUPER TERAS KAZIMIEŻ JUŻ NIE MA CZYM SIĘ POCHWALIĆ . A SKLEPIKI I GALERIE TO MOŻNA ZAMKNĄĆ DZIĘI KOCHANE WŁADZE.
 • prosty_rogal
  'Anonim',jak kocha to poczeka. Przynajmniej Ci kawałek muru na głowę nie spadnie i do ślubu dojdzie. Życzę szczęścia.
 • anonim
  Jedwabiscie po prostu... Czemu informacja o tym dopiero na 2 tyg przed zakończeniem zwiedzania? Planowałem się oświadczyć na tym zamku, a tu na 2 tyg przed wyjazdem taka kaszana...
 • lelek
  Najlepiej niech zamkną wszystko na kłódkę i posprzątane , teraz to już klapa zupełna dla kazimierskiego biznesu .Niech nie zapomną jeszcze postawić szlabanu na górę trzech krzyży z napisem nie czynne ,wygonic statki z nabrzeża, ustawić tablice informacyjne na szlakach informujące o szwadronach komarów i można wszystko pozamykać , bo nie będzie dla kogo wynajmowac pokoi .
 • lil
  beznadzieja, to ja tu ściągam ludzi na wakacje a Wy zamykacie co ciekawsze miejsca? ....szkoda
 • Karol
  W Kazimierzu, żebym nie wiem co się robiło zawsze znajdzie się tłum malkontentów, który wszystjko wie lepiej. Na jesieni wybory zgłaszajcie swoje kandydatury. I powodzenia !!!
 • Paweł
  Ostatni wpis zbliża nas do rzeczowej dyskusji, więc należy na niego odpowiedzieć. Dla jasności: przyjęty program badań archeologiczno-architektonicznych (znam go) nie wymaga zamknięcia dostępu turystów do zamku. Prace badawcze w większości będą prowadzone w obszarze i tak już zamkniętym dla zwiedzających (stan murów). Trochę inaczej jest w przypadku wieży (baszty) - tam badania wnętrza obiektu, a konkretnie partii piwnicznej mogą wymagać częściowego rozebrania drewnianych pomostów na poziomie wejścia. Być może o decyzji zamknięcia obiektów dla zwiedzających decydował program prac remontowych (tego nie znam) np. przebudowa schodów dojściowych, odwodnienie itp. Program badań nie może czekać, nie tylko ze względu na pory roku, ale także dla tego, że jego wyniki mogą mieć wpływ na pewne prace konserwatorskie, projektowe i budowlane. Ścieżki dydaktyczne - dobry pomysł, ale w tym przypadku trudny do zrealizowania za względu na bezpieczeństwo. Jak już wspomniałem prace będą prowadzone głównie w rejonie murów, które już są w złym stanie, a częściowe odsłanianie w trakcie badań ich partii fundamentowych może je dodatkowo osłabić.
  A Kozłówkę znam, przy okazji pozdrowienia dla dyr. Krzysztofa Kornackiego :-)
 • xzfykn
  Wierz mi "archeologu",nie musicie zaraz rozkopywać całego wzgórza i całego terenu zamku aby zrobić badania !
  A przy odrobinie dobrej woli można byłoby zrobić przy okazji waszych badań turystyczną ścieżkę dydaktyczną.W takiej Kozłówce,jeśli wiesz co to jest,prace konserwatorskie przeprowadzane są bez wypraszania turystów,"na oczach"gości,a w Kazimierzu trudno pomyśleć ???
 • czyyelnik
  Badania archeologiczne kości czaszki urzędników piętnastowiecznych dowiodły znacznego zmniejszenia kości ciemieniowej,przez to puszka mózgowa była o połowę mniejsza. Stało się tak dlatego ,ponieważ dłuższe myślenie powodowało znaczny ból.Dowodzi to, że niezbędne są badania wielkości czaszek współczesnych włodarzy.
 • Paweł
  Badania archeologiczne z reguły prowadzone są w właśnie w miesiącach letnich i - wierz mi, "geologu" - komary są najmniejszym problemem. Widać, że nie masz pojęcia, o czym piszesz :-) Może masz jakieś sensowne argumenty w dyskusji nad zasadnością prowadzenia niezbędnych badań??? Z zaprezentowaną przez ciebie retoryką nie ma sensu dyskutować...
 • geolog
  Zobaczymy jak będziesz kopał w lipcu i sierpniu kąsany przez komary, tylek ci spuchnie,w zimie jest cieplej pod ziemią to sobie kop fizyki się w szkole nie uczyłeś archeopterixie
 • Paweł
  Taaaaaak, "zacząć od września"!.... A niezbędne do sensownych prac remontowych badania architektoniczne i archeologiczne najlepiej przeprowadzić w zimie, jak śniegu napada.... Ktoś ma jeszcze jakieś dobre pomysły?????
 • Kasia
  nie wiem jak można było dopuścić do oszpecenia góry zamkowej,
  wycięto wszystko w pień, turyści bez problemu chodzą wkoło zamku na skróty,
  a piękne wejście na basztę w zielonym tunelu już nie istnieje,
  słaby to argument że 200 lat temu było tak samo
  i pomyśleć że na dewastacje unia daje kasę
  w Kazimierzu powinien być nie tylko konserwator zabytków ale i ktoś od zieleni, tylko nie ten kto myśli piłą, i nie ten kto uważa że obcięcie drzewu gałęzi wzmocni je
  niedouczeni architekci....
 • leszekw
  brawo jak nie klęska to trafny termin remontu a może zaorać górę trzech krzyży i zamknąć wejście na rynek o wiśle nie wspomnę dziękujemy
 • Duch z zamku
  To doskonała promocja zabytków miasteczka w sezonie turystycznym brawo burmistrzu brawo urzędasy i tak co miesiąc jest wypłata.Remontujcie sobie od września.
  Duch z zamku

Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę