Zapraszamy w "Niezwykłą podróż na Wschód"

Skomentuj (2)

„Vera Icon – Prawda Obrazu” to wystawa ikon Arkadiusza Kulpy i fotografii Krzysztofa Saka, którą możemy oglądać w Bibliotece Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. Wydarzenie to rozpoczyna projekt: „Niezwykła podróż na Wschód”.

Wystawa „Vera Icon – Prawda Obrazu” otwiera realizowany przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki - Bibliotekę Publiczną w Kazimierzu Dolnym, projekt zatytułowany „Niezwykła podróż na Wschód”. Wernisaż wystawy odbędzie się już w najbliższy piątek, 11 października o godz. 17.00 w kazimierskiej bibliotece. Co ciekawe, podczas wernisażu będzie można skosztować postnej kuchni związanej z prawosławiem.

Autorem ikon prezentowanych na kazimierskiej wystawie jest Arkadiusz Tomasz Kulpa, który pochodzi z Radzynia Podlaskiego, gdzie mieszka do dziś. Jest  absolwentem wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie  Lubelskim oraz jednym z założycieli Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Stuk-Puk”. Oprócz tego rysuje, maluje i pisze ikony. Arkadiusz Tomasz Kulpa uczestniczył w wystawach zbiorowych: „Przegląd Twórczości  Nieprofesjonalnej”, „540 lat – Metamorfozy Radzynia”, w wystawie ikon „Przez wszystko przemawiałeś do mnie, Panie”. Artysta na swoim koncie ma także wystawy indywidualne: wystawa malarstwa olejnego „Nie z tej bajki…”, wystawa ikon „Vera Icon. Prawda obrazu”(Radzyń Podlaski, Kock, Łęczna) czy też wystawa „Malarstwo, ikona, rysunek” w Galerii „Przy Bramie” w Lublinie.

Drugim artystą prezentującym swoje prace w kazimierskiej bibliotece jest Krzysztof Sak również z Radzynia Podlaskiego. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku, z zamiłowania zaś fotografem -  i członkiem Radzyńskiego Klubu Fotograficznego „Klatka”. Krzysztof Sak jest laureatem nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Swoje fotografie prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Wystawa „Vera Icon – Prawda Obrazu”, którą oglądać będzie można do 7 listopada 2013 r. w godzinach pracy biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00, w sobotę 10.00 – 14.00, otwiera cykl wydarzeń realizowanych przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki – Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Niezwykła podróż na Wschód”.

- W ramach projektu pragniemy przybliżyć dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym z gminy Kazimierz Dolny historię, kulturę, literaturę, a także kuchnię prawosławia,  Kaukazu, Kirgistanu i Ukrainy – piszą organizatorzy.

„Niezwykła podróż na Wschód” to projekt, w ramach którego od 11 października do 17 stycznia
  odbywać się będą różne spotkania i warsztaty zgrupowane w 4 blokach tematycznych.

Etap I nosi tytuł „Kolory prawosławia
" i rozpoczyna się opisaną wyżej wystawą: „Vera Icon- Prawda Obrazu”. W ramach tego etapu odbędzie się także specjalnie zorganizowane spotkanie z książką Paula Evdokimova "Sztuka ikony".

Etap II - "Kolory Kaukazu" otworzy wystawa fotografii Magdaleny Kuby: „Kaukaz", połączona z degustacją potraw kuchni kaukaskiej. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży poprowadzi Zofia Solan, nauczycielka geografii. Najmłodsi będą zaproszeni na zajęcia literacko - plastyczne „Kaukaz inaczej, czyli świat bajek kaukaskich". Dla czytelników zorganizowane zostanie spotkanie z reportażami Iwony Kaliszewskiej i Macieja Falkowskiego "Matrioszka w hidżabie".

Etap III zatytułowany jest "Kolory Kirgistanu" i rozpoczną go opowieści dr Jarosława Janowskiego o Kirgistanie połączone z pokazem zdjęć oraz degustacją potraw kuchni kirgiskiej. Książka Chingiza Ajtmatowa  „Dżamila" będzie przedmiotem spotkania dla czytelników.

Etap IV to "Kolory Ukrainy". Ostatni już etap rozpocznie wystawa fotografii Krystyny Szymańskiej "Krym" połączona z degustacją potraw kuchni ukraińskiej. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży poprowadzi Marcin Pisula, nauczyciel historii. "Ukraińska droga do demokracji" to tytuł spotkania dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzi międzynarodowy obserwator wyborów prezydenckich na Ukrainie w 2004 roku, Maks Skrzeczkowski, partner projektu. Dla dzieci odbędą się zajęcia literacko - plastyczne „Ukraina inaczej, czyli świat bajek ukraińskich". Dla czytelników zaplanowane jest spotkanie z książką ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza "Perwersja".

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • pijany znad Grodarza
    Kazimierz Dolny i jego Biblioteka.
    Niskie ukłony.
  • Kinga
    Zapowiada się bardzo ciekawie. Myślę, że warto będzie przyjechać na zajęcia któregoś z etapów. Szczególnie interesująco wygląda część o Kaukazie i Kirgistanie.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę