Pouczą, ale i mandat też wystawią

Na rynku przestały w końcu parkować auta, nawet nie ma tu motocykli, które były prawdziwą zmorą w sezonie turystycznym. To zasługa wprowadzenia w Miasteczku ponadnormatywnych służb policyjnych.

W poprzedniej kadencji miasto kilkakrotnie zmieniało organizację ruchu drogowego, zanim stało się jasne, że to nie tyle przepisy, ile ich nierespektowanie jest przyczyną bałaganu komunikacyjnego w mieście. Policja interweniowała wyrywkowo, co nie rozwiązywało problemów z parkowaniem aut, które zastawiały prawie każdą uliczkę, byle tylko  uniknąć opłat za postój. Samochody w końcu zaczęły parkować nawet na rynku.

Władze rozważały różne rozwiązania tego problemu: ściślejszą współpracę z policją, uruchomienie straży miejskiej czy ponadnormatywnych służb policyjnych. W końcu zdecydowano się na to trzecie rozwiązanie i  od wiosny na mocy umowy podpisanej między kazimierskim magistratem i Komendą Powiatową Policji w Puławach uliczki Kazimierza patrolują policjanci.

- Policjanci zaczęli być coraz bardziej widoczni w Kazimierzu, co spotyka się z pozytywną oceną mieszkańców – takie sygnały przynajmniej do mnie docierają – mówi burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Na razie cieszę się, że inicjatywa, z jaką wystąpiłem, pozytywnie sprawdza się w okresie próbnym. Przypomnę, że jej koszt nie jest zbyt duży – 20 tysięcy zł zapewnia nam obecność służb ponadnormatywnych w Kazimierzu aż do końca sierpnia w każdy weekend, włączając w to długi weekend majowy, Boże Ciało, weekend z 15 sierpnia. Rola policjantów jest przede wszystkim prewencyjna: pilnują przestrzegania przepisów o ruchu drogowym, a widok munduru w centrum miasta sprawia, że do części zdarzeń po prostu nie dochodzi. Obecność policjantów ma pomóc nam w oduczeniu osób nie posiadających identyfikatora do wykorzystywania ulicy Lubelskiej na parking. To dłuższy proces, ale jak widać kolejne etapy stopniowo udaje się realizować.

Burmistrz Pomianowski zapowiada kolejne rozmowy z szefem Komendy Powiatowej Policji w Puławach w celu usprawnienia działań pieszych patroli. Planowane jest większe zwrócenie uwagi na respektowanie przepisów nie tylko na Lubelskiej, gdzie przy parkowaniu obowiązują identyfikatory, ale również m.in. na Krakowskiej, Puławskiej i Nadwiślańskiej, na których również czasem parkują auta.

- Policyjne służby ponadnormatywne to rozwiązanie alternatywne do straży miejskiej, która okazuje się dla nas za droga – mówi burmistrz. – Szkoda tylko, że mandaty nakładane w czasie pełnienia służby ponadnormatywnej nie wpływają do kasy miejskiej, czego bym z uwagi na budżet gminy sobie życzył, ale na ogólne przepisy wpływu nie mam. Plusem patroli jest stopniowe wprowadzenie porządku w mieście. Krok po kroku.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę